B) Daň z převodu nemovitostí
Problematika daně z převodu nemovitostí je upravena zákonem č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí ve znění pozdějších právních předpisů.
Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je dle §8 zákona prodávající (tedy pan Novák). Strana kupující (nabyvatel) je pouze v pozici ručitele. Specifickým případem je prodej nemovitosti, která patří do společného jmění manželů. V tomto případě se poplatníky této daně stávají oba dva manželé, přičemž podíly jsou stejné (základ daně se dělí dvěma).
Pozor ovšem na rozdílnost u daně z příjmů fyzických osob, kde poplatníkem je pouze jeden z manželů.
Základ daně
Stanovení základu daně při prodeji nemovitostí vychází z pravidla porovnávání dvou cen, a to ceny zjištěné „stanovená dle posudku znalce“ a ceny sjednané „kupní cena nemovitosti“. Následné posouzení, která z těchto cen je základem daně pro určení výše daňové povinnosti, vyplývá z § 10 odst. 1 písm. a) tohoto zákona. Základem daně z převodu nemovitostí je vždy cena vyšší (např. pokud bude cena zjištěná nižší, než cena sjednaná je základem daně cena sjednaná a naopak).
Pokud použijeme konkrétní čísla, můžeme kvantifikovat základ daně k dani z převodu nemovitostí pana Nováka následovně:
Cena zjištěná dle posudku znalce vyhotoveného v souladu s platnými právními předpisy byla stanovena na částku 1 510 000 Kč. V kupní smlouvě uzavřené mezi kupujícím a prodávajícím (pan Novák) byla stanovena kupní cena 1 450 000 Kč (kvantifikováno v předcházející části článku). Základem daně z převodů nemovitostí, kterou v tomto případě platí prodávající, je částka 1 510 000 Kč stanovená dle posudku znalce (vyšší cena).
Sazba daně
Sazba daně z převodu nemovitostí je bez ohledu na příbuzenské vztahy (odlišnost oproti dani darovací a dani dědické) stanovena jednotně na 3 % ze zaokrouhleného základu daně na celé stokoruny směrem nahoru.
Vlastní výpočet daňové povinnosti je rutinní záležitostí, ale pro přehlednost uvedeme:
Základ daně 1 510 000 Kč – daňová povinnost k dani z převodu nemovitostí představuje částku 45 300 Kč a je možno ji uplatnit jako daňový výdaj při stanovení základu daně z příjmů fyzických osob. (použito v předcházející kapitole článku).
Z obecného výkladu je ještě nutno doplnit následující: vypočtená daň z převodu nemovitostí se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru.
Daňové přiznání
Zákon také stanoví povinnost podat poplatníku daně z převodu nemovitostí daňové přiznání místně příslušnému správci daně nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí (místně příslušným finančním úřadem je v případě prodeje nemovitostí finanční úřad, v jehož působnosti se nemovitost nachází). Přílohou k daňovému přiznání je ověřená kopie kupní smlouvy a znalecký posudek o ceně zjištěné podle zvláštního právního předpisu. Samotná daň je splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí, a pokud činí měně než 100 Kč, tak se daň neplatí.