FinExpert.e15.cz

Prodali jste nemovitost? Kdy musíte podat daňové přiznání?

Jak je to s daňovým přiznáním při prodeji nemovitosti.
Prodali jste nemovitost? Kdy musíte podat daňové přiznání?

Při prodeji nemovitosti musíte někdy podat daňové přiznání i když jste v minulosti tuto povinnost neměli. Kdy je tedy nutné daňové přiznání podat?

Daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob musí ze zákona podat každý, jehož příjmy za rok 2010 překročily částku 15 000 Kč. Zaměstnanci se však zpravidla nemusí o nic starat, protože podepíší u svého zaměstnavatele prohlášení k dani a zaměstnavatel provede za zaměstnance roční zúčtování k dani.

Jestliže však překročily příjmy zaměstnance z jiných příjmů mimo zaměstnání za rok 2010 částku vyšší než 6 000 Kč, tak musí daňové přiznání podat i zaměstnanec. Do této čásky se nezapočítavají příjmy, u kterých je daň z příjmu fyzických osob vybírána srážkovou daní. Pro OSVČ je podání daňového přiznání samozřejmostí. Základní lhůta pro odevzdání daňového přiznání je do 31. 3. 2011. Daňoví poplatníci, kteří mají ze zákona povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, mají termín pro odevzdání do 30. 6. 2011.

Jak je to při prodeji nemovitosti?

Při prodeji nemovitosti není daň vybíráná srážkovou daní a současně je překročena částka stanovena zákonem. Přesto není při splnění zákonných podmínek nutné podat daňové přiznání. Kdy tedy nemusíte z prodeje bytu či domu platit daň z příjmu fyzických osob?

Abyste nemuseli při prodeji domu včetně pozemku či bytu platit daň z příjmu fyzických osob a podávat daňové přiznání, tak je nutné, aby byly splněny tyto podmínky:

  • Jako prodávající musíte mít v prodávané nemovitosti bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem.
  • Jestliže jste jako prodávající neměli bydliště v prodávané nemovitosti v zákonném stanovené době, tak je příjem z této transakce osvobozen od daně z příjmu, pouze pokud použijete jako prodávající získané finanční prostředky na uspokojení vaší bytové potřeby.
  • V případě, že nesplňujete ani jednu z výše dvou uvedených podmínek, tak nebudete podávat daňové přiznání a platit daň z příjmu, když jste prodanou nemovitost vlastnili nejméně pět let před prodejem.

Trošku odlišná je situace při prodeji družstevního bytu, kde se jedná o převod členských práv družstva. Při prodeji družstveního bytu nebudete tedy platit daň z příjmu fyzických osob, jestliže doba mezi nabytím členským práv a jejich převodem uplynula doba pěti let.

Když není ani jedna z uvedených tří podmínek splněna, tak musíte daňové přiznání podat a současně odvést vypočítanou daň z příjmu fyzických osob. Zaměstnanci si tak musí vyžádat od svého zaměstnavatele včas „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti.“

Zaplatíte však daň z převodu nemovitosti

I když splníte zákonné podmínky a nemusíte podávat daň z příjmu fyzických osob kvůli prodané nemovitosti v roce 2010, tak jste měli povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti. Sazba daně z převodu nemovitosti činí 3 % z ceny prodané nemovitosti dle znaleckého posudku a musí být na finančním úřadu zaplacena do tří měsíců od zapsání vkladu do katastru nemovitosti.

Jak je to u auta nebo cenných papírů?

V § 4 zákona o dani z příjmu jsou rovněž uvedeny další příjmy, ze kterých se při splnění zákonných podmínek neplatí daň z příjmu. Častým příjmem je například prodej auta nebo cenných papírů. Příjem získaný z prodeje auta, stejně jako letadel nebo lodí, je od daně osvobozen, jestliže doba mezi nabytím a prodejem dané věci přesahuje dobu jednoho roku.

Kdybyste třeba chtěli prodat darované auto po půl roce, tak inkasovaná částka podléhá dani z příjmu fyzických osob. Z příjmů získaných z prodeje cenných papírů nebudete platit daň, když mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů uplynula doba šesti měsíců.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobry den! Pokud odkoupim cast (400m za 400.000,-Kc...
Martin
2. 12. 2011, 12:20
Dobrý den, pokud se ještě někdo tímto problémem zaob...
Oldřich Novák
6. 9. 2011, 14:42
Ještě jedno doplnění: V případě, že nejsou splněny u...
Jirka
3. 2. 2011, 22:04
Malé doplnění: 1. Daň z převodu nemovitosti ve výš...
Jirka
3. 2. 2011, 21:59
je krize, zadne dane se platit nebudou . Muj vlastvi...
doctorX
3. 2. 2011, 15:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  5

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  3

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno) více