FinExpert.e15.cz

Proč trávit penzi v Česku?

Podle časopisu Forbes patříme mezi deset „důchodových rájů“ světa.
Proč trávit penzi v Česku?

Senioři rok od roku více cestují a svoji penzi tráví aktivně. Výdaje za další vzdělávání a cestování tvoří důležitou součást rodinných výdajů penzistů. Ve vyspělých zemích světa začal v posledních letech končit kult mládí a hodnotou se stává aktivně prožitý podzim života. Základním předpokladem je však již v produktivním věku se dostatečně na penzi zabezpečit, aby vlastní úspory a finanční zdroje tvořily důležitý finanční polštář v penzi, umožňující cestovat.

Výhodou Česka je skutečnost, že patříme pro rok 2011 do desítky zemí s nejlepšími životními podmínkami pro seniory, nemusíme tedy cestovat daleko. I s nižším důchodem si tedy můžeme užít pohodovou a příjemnou penzi. V první desítce nalezneme i pro české turisty velmi populární Chorvatsko.

Senioři jsou vážení klienti

Všechny vyspělé země světa stárnou. Nízká porodnost a prodlužující střední délka života znamenají, že v příštích letech se bude zvyšovat podíl občanů starších 65 let v populaci. Tomutu trendu se přizpůsobují i společnosti v oblastni cestovního ruchu.

Penzisté v západní Evropě si často užívají důchodu ve fyzické a duševní svěžesti. Zdravotní stav populace seniorů v Evropské unii se rok od roku lepší díky duševní rovnováze, klidu a pozitivnímu myšlení. Není jistě náhodou, že společnosti orientující své služby či zboží na seniory, jsou ekonomicky úspěšné. Ať už se jedná o speciální módní kolekce, hudbu, filmy, knihy, televizní programy, ale i speciální turistické zájezdy, bankovní služby, restaurace či jazyková výuka. Mnozí „mladí“ senioři totiž chtějí svůj volný čas aktivně využít.

Důchodové ráje

Časopis Forbes sestavil ve své zprávě „The 10 Best Retirement Havens 2011“ žebříček deseti nejlepších „důchodových rájů“. Kritéria hodnocení jsou velmi široké, např. bezpečnost, kvalitní zdravotnictví, kulturní vyžití, životní prostředí a cenová dostupnost.

Patnáctku nejlepších míst k životu v penzi tvoří Austrálie, Kanada, Kostarika, Chorvatsko, Česko, Francie, Irsko, Itálie, Malajsie, Mexiko, Nikaragua, Panama, Filipíny, Portugalsko, Španělsko.

Studii o „důchodových rájích“ publikuje časopis Forbes každoročně s ohledem na americké penzisty. Samozřejmě každý preferuje jiné hodnoty, takže individální žebříček se může lišit. Státy na předních místech však nabízí dostatek zajímavého volnočasového využití, příhodné klimatické podmínky, nabízí elegantní architekturu, skvělou kulturu, vysokou a cenově přijatelnou kvalitu života s dostupnou vynikající lékařskou péčí.

Pro bohatší americké penzisty je tak zajímavým řešením trávení penze v některém „důchodovém ráji“ i z finančního hlediska. Život v těchto zemích je levnější než v USA a přitom nabízí dostatek vyžití dle uvážení každého jednotlivce.

  • Co nabízí Česko?

Při hodnocení Česka se vyzdvihuje především Praha, jedno z nejkrásnějších světových měst, které je oproti ostatním prominentním evropským metropolím levnější. Nejenom Američané se mohou těšit z pohostinnosti, dobré a dostupné zdravotní péče či bohatého kulturního programu. Vysoce je hodnocena i bezpečnost Česka.

  • Proč Chorvatsko?

Pro americké penzisty je Chorvatsko atraktivní krásnou přírodní scenérií, dobrým klimatem, antickou kulturou, daňovými úlevami pro důchodce a nízkými životními náklady. V minulých letech mělo Chorvatsko horší hodnocení z důvodu nižší bezpečnosti a stability, což již nyní neplatí a Chorvatsko je čtvrtou nejpříjemnější destinací k trávení penze. Jedinou nevýhodou pro americké penzisty je skutečnost, že se zde běžně anglicky nehovoří.

15. důchodových rájů podle časopisu Forbes

Kde strávit penzi?
1. Austrálie
2. Kanada
3. Kostarika
4. Chorvatsko
5. Česko
6. Francie
7. Irsko
8. Itálie
9. Malajsie
10. Mexiko
11. Nikaragua
12. Panama
13. Filipíny
14. Portugalsko
15. Španělsko
Zdroj: Forbes „The 10 Best Retirement Havens 2011“
Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Myslím, že USA celkově máme zidealizováno pouze my, ...
Milli
21. 6. 2011, 13:37
Myslíte, že se vám v Mongolsku dostane stejné péče j...
x
14. 6. 2011, 14:06
Otazka je, zda by sem americky duchodce sel bydlet. ...
Noxik
13. 6. 2011, 14:10
Tak z pohledu amerického penzisty s americkým důchod...
Antonín Novák
13. 6. 2011, 11:37
To měli ve Forbesu alkoholový dýchánek ? A zřejmě to...
Don Carlos
13. 6. 2011, 07:55

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená