Co se týče spoření, vybíráme si způsoby, o kterých víme, že nejsou úplně výhodné. Za nejvýhodnější způsob investování považujeme investování do nemovitostí. A to 48 % z nás. 90 % Čechů ale uvedlo, že do takového způsobu investování se nepustí. Vyplynulo to z průzkumu pro Golden Gate CZ.
Za nemovitostmi se s 15 % umístily investice do drahých kovů. Tento způsob investice ale většinou považují za dobrý ti, kteří do drahých kovů už investují. Fyzicky drahé kovy vlastní 5 % naší populace. Což je asi o dvě až tři procenta více, než před dvěma lety. Bronzovou medaili na pomyslném žebříčku výhodnosti získaly akcie, dluhopisy a podílové fondy, a to s 13 %. A stejné množství Čechů do nich skutečně investuje. V porovnání stavební spoření pokládá za výhodné pouze 9 % dotázaných a paradoxně 33 % přes něj spoří.
Penzijní spoření je na tom ještě hůře. Za výhodné jej pokládá pouze 7 % lidí. Ale téměř polovina dotázaných ho používá. Častěji jde o věkovou skupinu mezi 55 a 64 lety. Spořicí účty pokládá za dobrý způsob spoření 6 % respondentů. Ale využívá je 38 % z nás.
Jak se ve spořicích produktech orientujeme?
Ve spořicích a investičních produktech se orientuje třetina Čechů, z toho tři procenta velmi dobře. Lépe jsou na tom muži a vysokoškoláci a lidé s příjmem na domácnost vyšším než 40 tisíc korun.
Skoro 42 % dotázaných si spoří mezi pětistovkou a dvěma tisíci měsíčně. Nad tři tisíce měsíčně odkládají častěji ti, kteří se v těchto produktech orientují, více než pět tisíc spoří častěji muži než ženy.