FinExpert.e15.cz

Proč si (ne)pořídit kapitálové životní pojištění

Kapitálové životní pojištění (KŽP) je pro většinu lidí spíš nevýhodný produkt. Jeho alternativou je kombinace rizikové životní pojistky bez spořicí složky (RŽP) a investování do otevřených podílových fondů (OPF). Varianta RŽP+OPF plní stejnou funkci jako KŽP, ale je levnější, transparentnější, výnosnější a likvidnější.
Proč si (ne)pořídit kapitálové životní pojištění

Vysoká provize

U KŽP platí klient zprostředkovatelům velmi vysoké provize za sjednání smlouvy (počáteční náklady) plus průběžné náklady pojišťovny. Zpravidla se jedná o dlouhodobé smlouvy (do důchodového věku pojištěného), z nichž lze vycouvat pouze za cenu ještě vyšších nákladů. Možnost nezveřejňovat poplatky ve spojení s omezenou likviditou způsobila, že KŽP je dnes velmi drahý produkt. Výnosový potenciál podkladových aktiv je přitom nízký: jedná se o konzervativní investici do dluhopisů a pokladničních poukázek.  

Větší kontrola   

U kombinace RŽP a OPF máte vše více pod kontrolou. RŽP si sjednáte na tak dlouho, jak potřebujete, a když smlouvu chcete vypovědět dříve, jednoduše přestane platit. U OPF jsou vstupní a správcovské poplatky mnohem nižší a hlavně přesně znáte jejich výši. Když nejste s fondem spokojeni nebo se vám zdá příliš drahý, odejdete jinam. Transparentnost, konkurenční prostředí a okamžitá likvidita jsou tím, co drží poplatky na uzdě.

Další výhodou je možnost namíchat si takové portfolio fondů, které odpovídá vašemu výnosově rizikovému profilu (podíl akcií a dluhopisů, regionální, sektorová a měnová alokace). Nelze opomenout ani výhodu odděleného účetnictví v OPF. Vlastníky cenných papírů nakoupených do portfolia podílového fondu jsou majitelé podílových listů, nikoli investiční společnost. V pojišťovně to neplatí – vklady pojistníků vstupují do rozvahy pojišťovny. 

Pojišťovna pojistí, spořte však jinde

Jako výhodu často uvádí prodejci KŽP možnost odpočtu zaplaceného pojistného od základu daně z příjmu. Tato výhoda však přestane vypadat lákavě, pokud zohledníme vyšší nákladovosti na správu vložených prostředků a nižší výkonnosti podkladových aktiv. Další nevýhodou KŽP je zdanění výnosů 15 %. V OPF se daň z výnosů neplatí, pokud peníze vložíte do fondů alespoň na dobu šesti měsíců.

Stále platí heslo: v pojišťovně si pojistěte majetek a život, ale spořte a investujte jinde. Také se potvrzuje teze, že finanční produkty, které kombinují více služeb do jednoho neprůhledného balíku (například pojištění a spoření), jsou určeny zejména k zamlžení vysokých poplatků. Další teze, která se praxí neustále potvrzuje, říká, že omezená likvidita pracuje zpravidla proti investorovi. Nevkládejte peníze tam, odkud nelze jednoduše vystoupit. Současní majitelé KŽP mají v ruce spořicí nástroj s nižší výkonností, ale zato takřka nevypověditelný.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Proč si nepořídit kapitálové pojištění je také velic...
S.
17. 6. 2011, 15:47
NAPROSTÝ SOUHLAS
Jiří Beran
13. 6. 2006, 12:17
Zásadní nepřesnosti v článku a doplnění!
XAXAP, XAXAP
21. 4. 2006, 18:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená