FinExpert.e15.cz

Proč pořád funguje podomní prodej?

Jednou bude prodejce nabízet SIM karty, podruhé elektřinu či plyn.
Proč pořád funguje podomní prodej?

Podomní prodejce za sebou zavře dveře a mne si ruce. Další ulovená dušička. Kvete tenhle typ prodeje proto, že ho dobře zalévá důvěra spotřebitelů? Nebo proto, že prodejci vymýšlejí pořád nové triky?

O podomním prodeji bylo napsáno už hodně. Proč toto téma opět otevírat? Třeba proto, že se mu stále velmi dobře daří. Jinak by přece někteří dodavatelé elektřiny a plynu neinvestovali do podomních prodejců. Ti jsou – jen tak mimochodem – většinou najímáni externě přes firmy, které se specializují na obchod. Jinak řečeno, jednou bude prodejce prodávat SIM karty, podruhé elektřinu nebo plyn. 

Do ulic i přes zákaz

Je trochu škoda, že původně pozitivní skutečnost opět získala negativní nádech. Vybrat si svobodně dodavatele elektřiny nebo plynu, který má nižší ceny, lepší obchodní podmínky, vstřícný přístup nebo užitečné bonusy, je přece prima. Většina spotřebitelů, která se setkala s podomním prodejem se ale spálila. Někdy zaplatili za elektřinu nebo plyn víc než u svého původního dodavatele, potýkali se s komplikacemi způsobenými nevýhodnými smlouvami nebo se svému novému dodavateli vůbec nemohli dovolat, aby třeba reklamovali vyúčtování.

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Podomní prodejci přiostřují: LED žárovka „zdarma“ se prodraží

Nic není zadarmo a takové osvětlení nás může přijít pěkně draho.

Alarmujících případů, které byly popisovány v souvislosti s podomním prodejem, byla celá řada. Připomeňme například rozsáhlou kauzu z přelomu roků 2013 a 2014, kdy se o zákazníky přetahovali dva alternativní dodavatelé, kteří mimochodem patří k těm, kteří do ulic posílají nejvíc podomních prodejců. Nejen na základě této zkušenosti přijalo ještě více obcí a městských obvodů vyhlášku zakazující podomní prodej. Moc to ale nepomohlo. Přestože mohou být pouliční obchodníci pokutováni, zvoní i na domácnosti v „zakázaném území“.

Důmyslné triky podomních prodejců

Shrňme si to tedy. O podomním prodeji se hodně mluví a píše. Varují před ním různé organizace, které pomáhají spotřebitelům domoci se jejich práv. Obce přijímají vyhlášky, které tuto činnost zakazují. Přesto podomní prodej funguje. Jak je to možné? 

Za prvé, podomní prodejci jsou velmi hbití a pohotoví. Když je jeden „obchodní“ argument prokouknut, rychle přispěchají s novým. Za druhé, důvěra lidí je velká. Jeden příklad za všechny. Na dveře naší poradny zaklepal pán. Byl mi povědomý. „Dobrý den, tak už jsem tady zase. Podepsal jsem jim to. Přišla taková mladá slečna, říkala, že jen podepíšu změnu fakturační adresy a můj dodavatel mi zůstane. Říkal jsem si, ta určitě nemůže lhát. No lhala,“ svěřil se asi šestapadesátiletý pán. 

  • Podomní prodejci se vždy snaží vzbudit důvěru. Jsou slušně oblečení, pozitivní, usměvaví. 
  • Jako první je bude zajímat vaše faktura za elektřinu nebo plyn, případně i smlouva. Důvod je prozaický. Do nové smlouvy si z těchto dokumentů opíšou potřebné údaje. 
  • Zpravidla nepřiznají, že se jedná o změnu dodavatele, ani v případě, když se přímo zeptáte. Budou hrát na to, že jde jen o slevu, změnu fakturační adresy, lepší podmínky apod. 
  • Podomní prodejci na sebe rádi berou různé převleky. Jednou mohou být pracovníky Energetického regulačního úřadu, podruhé zástupci distribuční společnosti, potřetí přichází od vašeho současného dodavatele. 
  • Jedním z jejich osvědčených důvodů návštěvy je kontrola – nastavení tarifu, distribuční sazby nebo čehokoli dalšího, co souvisí s odběrem elektřiny nebo plynu. 
  • V neposlední řadě si rádi vymýšlejí nové taháky a trháky. Třeba LED žárovky zadarmo, které ve skutečnosti mohou přijít velmi draho. 

Rizika podomního prodeje

Nejlepší obranou před podomním prodejcem je zabouchnutí dveří. Rizika, která z neuváženého podpisu smlouvy vyplývají, nejsou zrovna malá. Problém může nastat ve chvíli, kdy si spotřebitel neuvědomí, že podepsal změnu dodavatele. V praxi jsme se setkali i s tím, že odběratel jeden měsíc podepsal novou smlouvu u jedné společnosti, druhý měsíc u druhé. Bylo třeba komplikovaně vyřídit odstoupení od smluv, protože dodavatele elektřiny a plynu je možné mít jen jednoho. 

Potíže nastávají i ve chvíli, kdy přesvědčovacím schopnostem podomních prodejců naletí senioři, kteří raději nad celou situací přivřou oči – bojí se totiž reakce svých dětí, vnoučat nebo jiných příbuzných (protože už to zase podepsali). Smlouvu tedy raději někam schovají, uběhne pár měsíců, odstoupení už není možné uplatnit... 

Pamatujte, podomní prodejci jsou fikaní, stačí trochu nepozornosti a podepsat může každý z nás. „Já si normálně dávám pozor, ale ten den byl náročný, chtěla jsem se toho prodejce rychle zbavit, tak jsem mu papír neuváženě podepsala,“ slýcháme v poradně třeba od svižných čtyřicátnic. A co s tím? Od smlouvy uzavřené při podomním prodeji je možné odstoupit, a to buď podle občanského zákoníku nebo energetického zákona. Je ale třeba nepropásnout zákonnou lhůtu. Jinak je vymalováno, prodejce shrábne provize a vy si nějaký ten rok počkáte, než uplyne smlouva na dobu určitou a budete se moct poohlédnout po nějakém serióznějším dodavateli. 

Autorka pracuje jako energetická poradkyně. 

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

To je k ničemu, normálně bych dával rok natvrdo těm ...
Kokos99
27. 6. 2015, 09:56
Na druhou stranu každý, pokud něco podepisuje, by si...
Antonín Novák
22. 6. 2015, 10:22
Meli by pokutovat firmy, pro ketry smlouvy uzaviraji...
Kolemjdouci
19. 6. 2015, 20:25
Protoze kazdy clovek proste nemuze byt 100% informov...
Noxik
19. 6. 2015, 14:00
Specializují se především na důchodce, kteří po větš...
Šárka
19. 6. 2015, 13:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená