FinExpert.e15.cz

Proč lidé neruší stavební spoření?

Přes řadu změn lidé hromadně neruší své produkty a stavební spořitelny rozhodně nezaznamenaly žádné výrazné poklesy.
Proč lidé neruší stavební spoření?

Současná situace ohledně stavebního spoření je sice pod silnou palbou kritiky, ale přesto má tento finanční produkt stále celou řadu výhod, které je třeba jasně pojmenovat a dál jich využívat pro podporu rodinných financí, převážně pak těch dlouhodobého charakteru.

Aktuálně o stavebním spoření

Stavební spoření zasáhly některé výrazné změny, které však neubraly na atraktivitě tohoto u nás velmi oblíbeného finančního produktu. Stavební spoření je jedním ze stěžejních pilířů v oblasti financování bydlení a dlouhodobě funguje i jako výhodný investiční nástroj. Již dlouhou dobu dopředu bylo avizováno, že stavební spoření dozná celé řady změn.

Příspěvek státu byl snížen na „pouhých“ 10% ke vkládané částce, tedy 2 000 Kč. Navíc nové kladné úroky, které jsou pravidelně na účet stavebního spoření připisovány, budou zdaněny a dojde ke zpětnému padesátiprocentnímu zdanění příspěvku za loňský rok.

Všechny tyto velice rázné zásahy však stavební spoření jako produkt nikterak výrazně neovlivnily.
I přes tyto proměny je stále velice výhodným a pro Čechy rozhodně stále zajímavým produktem.

Proč lidé neodcházejí?

Stavební spoření drží své pozice na finančním trhu a nikdo mu je v dohledné době rozhodně nevezme. Jde totiž o to, že v oblasti výhodnosti a bezpečnosti nemá u nás tento produkt konkurenci.

Peníze mají garantovaný výnos a v případě problémů jsou stavební spořitelny pojištěny prostřednictvím fondu pojištění vkladů, takže se lidé spořící na stavebním spoření nemusejí o své finance fakticky obávat. Navíc výhodnost stavebního spoření je stále podstatně vyšší, než nabízejí jiné takto zajištěné produkty.

U nových smluv je dokonce efektivní úroková míra nad pěti procenty. To nemůže v oblasti garance v současnosti nikdo překonat. Pro klienty stavebního spoření má také významnou váhu podílení se státu na podpoře tohoto produktu.

Jde o jasný signál toho, že peníze ve stavebním spoření jsou pod dohledem, jsou zabezpečeny a státem víceméně garantovány. I to je jedním z důvodů, proč i přes celou řadu vcelku nepopulárních změn zůstává stavební spoření tak využívané a k žádným razantním odchodům nedochází.

Jak dál se stavebním spořením?

Změny v loňském roce, které se naplno projevují v současnosti, však nejsou konečné. Ministerstvo financí připravuje další, neméně drastické změny, které mají stavební spoření dále posunout z oblasti „investování“ do oblasti spoření si na bydlení.

Hlavní myšlenka změny, která je plánována na letošní rok, je využívat u nových smluv o stavebním spoření peníze pouze k financování bydlení – nákup či stavební úpravy. A to i za situace, že si klient nevezme žádný úvěr.

To je v současnosti prakticky nepředstavitelná situace, jelikož celá řada lidí využívá stavební spoření právě pro jeho výhodnost a peníze, které takto získá, navíc rozhodně nevyužívá jen na financování svého bydlení. Účelovost v podobě určení peněz pouze na bydlení se vztahuje v současnosti pouze na situaci, že je čerpán úvěr ze stavebního spoření.

Státní podpora stavebního spoření tak v současnosti nevede k podpoře a financování domů a bytů, ale k zajištění na stáří, nákupu vozidla a podobně. Kritika je často směrována na fakt, že státní podpora v podobě daní od každého občana této země, nejde na podporu bydlení, ale na prakticky neomezené možnosti nákupů.

Zdroj: www.usporim.cz

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

To je pravda. navic by byla hloupost rusit "stare" s...
Flynn
7. 3. 2011, 14:24
Co máte všichni s tou retroaktivou? Opisujete to jed...
J.
4. 3. 2011, 19:07
Naprosto souhlasím. Mám tři stavební spoření v naší ...
Pavlína
3. 3. 2011, 12:32
Nu, stávající neruší, protože je to drahé. Ale jiná ...
Pavel
1. 3. 2011, 13:41
Smlouvy pravděpodobně neruší, protože smlouva je váz...
berushka
1. 3. 2011, 08:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená