FinExpert.e15.cz

Proč jsou penzisté ideální dlužníci?

Při nesplácení mohou exekutoři snadno provádět srážku z důchodu.
Proč jsou penzisté ideální dlužníci?

Penzisté zpravidla nemají problém získat třeba dvacetitisícovou půjčku. Mají totiž jistý příjem – důchod. A v případě nesplácení závazků, tak mohou exekutoři snadno provádět srážku z důchodu. Na konci května 2012 podléhalo exekuci přibližně 65 tisíc důchodů. Počet exekucí z důchodu v posledních letech výrazně stoupá.

Dluhy má více důchodců

Počet penzistů mající problémy se splácením svých závazků je však vyšší než počet prováděných exekucí z důchodu. Penzisté mající dluhy, kteří mají peníze na bankovním účtu či jiném finančním produktu nebo vlastní nemovitost, musí počítat s tím, že nejdříve nařizují exekutorké úřady exekuce, kde mohou získat dlužnou částku najednou než postupnou exekuci z důchodu. Důchod nelze totiž srazit celý, penzistovi vždy musí zůstat nezabavitelné minimum. Naproti tomu peníze na bankovním účtu lze exekučně srazit pro celou dlužnou částku a odměnu exekutora.

Mladší penzisté mají dluhy častěji

Počet penzistů, kterým je prováděna srážka z důchodu, stoupá. Tento trend bude pokračovat. Penzisté jsou pořád finančně opatrnější než třeba třicátníci. Nejvíce mají finanční problémy „noví“ penzisté, tedy ti, co právě dosáhli důchodového věku.

Starší penzisté, např. nad 75 let mají dluhy podstatně méně. Mladší penzisté byli totiž více v produktivním životě zvyklí využívat úvěrové financování k nákupu spotřebního zboží.

Exekuce z osmitisícového důchodu

Exekuce se provádí z čisté mzdy. Důchody jsou vypláceny čisté, tak z celého důchodu. Exekučně nelze srazit nezabavitelné minimum (5 842 Kč v roce 2012). Dále platí, že částka nad 8 762 Kč se sráží bez omezení. Rozdíl do 8 762 Kč se vydělí třemi, první třetina jde na určenou nepřednostní pohledávku, druhá třetina na případnou přednostní pohledávku a třetinu zůstává dlužníkovi.

  • Průměrný důchod ke konci září 2012 činil 10 765 Kč. Osamělému penzistovi pobírající průměrný důchod lze pro nepřednostní pohledávku exekučně srazit z důchodu 1 641 Kč. Exekuci však podléhá i důchod ve výši 8 000 Kč, v tomto případě lze exekučně srazit 719 Kč z měsíčního důchodu.
  • Osamělí penzisté mají často výsledný důchod vyšší, protože pobírají nejenom svůj starobní důchod, ale také vdovský důchod. Při souběhu důchodu se vyplácí první důchod v plné výši a z druhého polovina z procentní výměry. V případě, že by celková výše důchodu byla třeba 13 000 Kč, tak lze exekučně srazit již 2 386 Kč.

Stížnosti na ČSSZ nejsou oprávněné

Mnoho penzistů si po provádění srážek z důchodu stěžuje na OSSZ dle místa bydliště a následně na ČSSZ v Praze. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) však pouze provádí srážky z důchodu dle doručeného exekučního titulu.

V žádném případě nezkoumá a ani ji to nepřísluší oprávněnost či přiměřenost takové exekuce. Exekuce z důchodu přitom probíhá až do úplného uhrazení dlužné částky, tedy včetně odměny exekutora, úroků či penále. Původní dlužná částka tak bývá i několikanásobně nižší než celková částka exekuce.

Dluhy je potřeba si promyslet

Přestože to často senioři myslí dobře a berou si půjčku, aby udělali radost své rodině, může nezvládnutí či opomenutí splácení dlužné částky mít pro rodinu velmi nepříjemné důsledky. Radost z dárků na úvěr může být během několika měsíců vystřídána finančními problémy.

Finanční společnosti si své pohledávky důkladně hlídají, exekuční řízení se zrychlují. Nařídit exekuci z důchodu není problém. Dárky z „rychlých“ půjček, které jsou často nejméně výhodné, se tak mohou pěkně prodražit. Když se člověk dostane do dluhové pasti, tak je velmi těžké najít finanční rovnováhu. Penzisté by se rozhodně každý úvěr velmi rozmyslet a zvážit. Každý úvěr se musí jednou zaplatit, a to včetně úroků. Nesplácení úvěru znamená veliké komplikace a nepříjemnosti. Penzisté nemají šanci se exekuci vyhnout, bude jim prováděna srážka z důchodu.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

tvl to byl příklad jako že nic vem si paralen a di s...
pro_nechápajcí
7. 1. 2013, 20:28
Co za idiota by kupoval tužkové baterky na splátky?
asdf
7. 1. 2013, 18:46
už bych si nevzal na splátky ani tužkový baterky jak...
Husar
5. 1. 2013, 01:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená