FinExpert.e15.cz

Proč jsou mladí lidé při volbě povolání stále náročnější?

Mají jasné požadavky a nebojí se je dát najevo.
Proč jsou mladí lidé při volbě povolání stále náročnější?

Trendem českých firem začíná být zaměstnávání mladých. Firmy se takzvaně se omlazují. Mladá generace se totiž liší od té starší. A to tím, že aktivně využívá sociální sítě a informační technologie. Mladí lidé si také aktivně zlepšují v zahraničí své jazykové schopnosti a věnují se dalšímu vzdělávání, a proto jsou pro firmy atraktivní.

Možná díky těmto faktorům jsou lidé z dnešní generace při hledání povolání velice sebevědomí. Mají jasné požadavky na volbu budoucího zaměstnání a nebojí se je dát najevo. „Tito takzvaní mileniáni budou v roce 2025 tvořit až 75 procent veškeré pracovní síly a už dnes je znát, jak hýbou trhem práce,“ říká Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury AC Jobs.  

Jak je to se statistikami?

Momentální stav na pracovním trhu je takový, že největší zájem (a ne jen v mladé generaci) je v oblasti managementu. V této oblasti hledají své povolání dva z pěti uchazečů. Motivací může být samozřejmě dobré finanční ohodnocení a možnost vést tým lidí.

Jaké jsou tedy požadavky mladých na zaměstnání?

Mladí lidé chtějí přístup k nejmodernějším technologiím, možnosti práce z domova, tzv. work-life balance, nebo-li sladění pracovního a osobního života, velkou řadu benefitů, možnost pro relaxaci během výkonu zaměstnání, návštěva wellness center, a mnoho dalšího. Stravenky a dovolená navíc jsou pro ně samozřejmostí. Generace Y (rok narození 1980–1991) je zvyklá na změny a nebojí se jich jako jejich starší kolegové. Na rozdíl od nich jsou mladí ochotní napracovat maximálně 12 hodin přesčasů měsíčně.                                          

Vývoj trhu práce v roce 2015: Vyhlídky jsou příznivé

Vývoj trhu práce v roce 2015: Vyhlídky jsou příznivé

                  

Nejvíce si mladí mohou „vyskakovat“ v oblastech informační technologie. V tomto oboru totiž v Čechách dlouhodobě chybí zaměstnanci. Přitom informační technici si mohou přijít již jako absolventi na nemalé peníze (až 35 tisíc korun). Proto se zaměstnanci v tomto oboru těší velkým benefitům. Firmy si je totiž přetahují mezi sebou a předhání se v odměnách.                                                        

Nedostatek uchazečů je též ve strojírenství, zejména v automobilovém průmyslu, u pracovníků, kteří umí cizí jazyk.                                             

Proč tedy firmy vítají tyto lidi i přes jejich náročnost?

Firmy tento přísun šikovných mladých vítají a vychází jim vstříc. Pro firmy jsou totiž mladí přísunem nápadů, výborným ovládáním nejmodernějších technologií a dynamiky. Tato fakta jsou pro firmu prospěšná. „Částečně i díky nové generaci se u nás věci postupně mění. Z pevné pracovní doby se stala pružná, namísto předepsaného IT vybavení si dnes mohou naši zaměstnanci vybírat například svůj oblíbený typ telefonu a tak dále. Na dalších změnách stále pracujeme, mladí lidé jsou pro nás výzvou, o kterou nechceme přijít,“ řekla Daniela Velíšková, HR manažerka Konica Minolta. Je paradoxem, že odborné znalosti nebo prezentační a komunikační vybavenost zaměstnavatelé od mladé generace neočekávají. 

„Všeobecně platí požadavek na vyšší odborné znalosti a lepší připravenost absolventů na praxi, jak však průzkum ukázal, společnosti tuto vybavenost od svých zaměstnanců spíše neočekávají. Lze si to vysvětlit i tak, že firmy jsou dnes smířeny s realitou a počítají s tím, že současný vzdělávací systém bohužel absolventy pro praxi dostatečně nevybaví,“ vysvětluje Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. 

Co způsobilo sebevědomí dnešní generace

Může to mít na svědomí podoba dnešního světa, ve kterém vyrůstají, dále je to tím, že byli často chváleni okolím. Mnozí byli už od raného dětství neustále ujišťováni o své výjimečnosti. Jejich motto zní: „Život začíná po práci.“ Pokud tvrdě pracují, tak jen tehdy, když jim jejich práce dává skutečný smysl.   

Díky nedostatku pracovních míst jsou i zaměstnavatelé nároční. Například na jazykové vybavení. A to i na pozicích, kde dříve znalost jazyka nebyla potřebná. 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Největší borci jsou z VŠE. Nic neumějí, ale všemu ro...
27. 2. 2015, 14:12
Protože ví, kolik berou politici :-)
Jan Solver
26. 2. 2015, 18:19
Samí managoři magoři, kteří nic neumí a případně se ...
Jaromír
26. 2. 2015, 12:03
Neoprávněně přehnané sebevědomí, neochota pracovat a...
xls
26. 2. 2015, 10:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená