FinExpert.e15.cz

Proč chce Apple konkurovat Uberu?

Chce snad Apple konkurovat Uberu? Nebo snad chce dohnat touto investicí pokles růstu prodejů iPhonů?
Proč chce Apple konkurovat Uberu?

Před několika dny se objevila nečekaná zpráva: Apple investoval 1 miliardu dolarů do čínské firmy Didi, která je přímou konkurencí společnosti Uber, provozovatele alternativní taxislužby. Chce snad Apple konkurovat Uberu? Nebo snad chce dohnat touto investicí pokles růstu prodejů iPhonů? Nebo je zatím něco jiného?

Pro objasnění záměru Apple investovat 1 miliardu dolarů do firmy Didi je potřeba podívat se na tuto společnost detailněji. Didi byla založena v roce 2012 spojením dvou firem, které byly mohutně finančně podporovány internetovými giganty Alibaba a Tencent. Od té doby se vyšvihla na obsluhu 300 milionů pasažérů ve více než 400 čínských městech. Firmě šéfuje bývalá vysoká představitelka banky Goldman Sachs Jean Liu, v představenstvu sedí spoluzakladatel Alibaby a prezident Tencentu.

Apple mění strategii

Apple mění strategii

Apple vydává každé dva roky nový model. S největší pravděpodobností to bude již tento měsíc, konkrétně 21. nebo 22. března.

Společnost zajišťuje 11 milionů jízd za den a kromě toho poskytuje i služby pronájmu autobusů, řidičů a financování nákupu automobilů a testovací jízdy. Do roku 2018 by chtěli obsloužit 30 milionů pasažérů denně, přitom už dnes mají v taxislužbách v Číně 87% podíl na trhu a v aplikacích zajišťující objednávání těchto služeb mají dokonce 99% podíl. Dokonce ani slavný Uber jim nedokáže na domácím trhu konkurovat.

Jak do toho zapadá Apple?

Jejich zejména regulatorní potíže na čínském trhu se v poslední době zvýrazňují a do jisté míry korelují s tím, jak tvrdě musí s regulátory bojovat Didi. A vzhledem k tomu, že firma Didi je na celostátní úrovni (na rozdíl od lokálních vlád) zatím velmi úspěšná, Apple se od ní může spoustu naučit. A má k tomu solidní půdu pod nohama. Šéfka firmy Jean Liu je totiž dcerou na politiky úzce napojeného zakladatele výrobce počítačů Lenovo Liu Chuanzhi.

Dalším faktorem, který pravděpodobně sehrál roli, je počet zákazníků Didi. Ten výrazně roste, sahá do milionů a to je trend, který by chtěl v Číně dosáhnout i Apple. Takže Tim Cook a jeho lidé mohou z investice do Didi získat cenné know-how, jak získávat čínské zákazníky, jak je oslovovat, udržovat a rozšiřovat jejich počet. Totiž to, co platí a co Apple umí v USA, ještě neznamená, že funguje i v Číně. A proto i tak slavná firma jako Apple musí mít na cizích trzích „učitele“.

Je málo pravděpodobné, že přibližně 4% podíl, který Apple v Didi koupil, by měl sloužit jako významný generátor zisku. Nicméně to pro ně může být vcelku levný poplatek za lekci, jak ještě více prorazit na čínském trhu.

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

ano, je to laciné. Apple Didi potřebuje, aby s ni...
Honza
25. 5. 2016, 16:33
Jedna miliarda je lacný poplatok??? Pane, vy ste sa ...
nikto
25. 5. 2016, 11:10
Proč chce konkurovat? No proto ty žumpo B-]
w
25. 5. 2016, 07:43
Vidím, že dnes je analytikem každey. :-D
CML
25. 5. 2016, 06:09

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená