FinExpert.e15.cz

Proč a jak uzavřít předmanželskou smlouvu

Řešení zejména majetkových vztahů mezi snoubenci mnozí z nás podceňují, asi právě proto, že manželství uzavírají dva lidé v době, kdy vše vypadá krásně. Ovšem při dnešním počtu rozvodů je namístě se tomuto tématu nevyhýbat.
Proč a jak uzavřít předmanželskou smlouvu

Pokud občas nahlédnete do společenských časopisů, možná si vzpomenete na předmanželskou smlouvu snoubenců Jennifer Lopez a Bena Afflecka, v níž si Jennifer s Benem domluvili, že pokud bude Ben nastávající manželce nevěrný, zaplatí jí několik milionů dolarů. Nakonec si to však ženich rozmyslel, nejspíš si nebyl jistý sám sebou, a svatbu zrušil.

Tak to chodí v Americe, respektive Hollywoodu, ale pro vás bude určitě zajímavější, jaké jsou možnosti prostého českého občana. Zda může také uzavřít předmanželskou smlouvu, za jakých podmínek a zda si i v České republice můžeme dohodnout, že pokud bude Drahomíra Kudláčková, napříště provdaná Tobolková, toho času pracovnice nočního podniku, svému budoucímu muži Josefu Tobolkovi, toho času bez zaměstnání, nevěrná, musí mu zaplatit deset tisíc, a podobně.

PŘEDMANŽELSKÁ SMLOUVA

  • Termín „předmanželská smlouva“ v zákonech nenajdete. Podle Občanského zákoníku však lze uzavřít smlouvu nepojmenovanou, která může být nazvána předmanželskou.
  • Jestliže se předmanželskou smlouvou mění rozsah společného jmění manželů, musí být při uzavírání smlouvy přítomen notář.
  • Jestliže se smlouva týká dispozice s nemovitostí, pak nabude účinnosti ohledně této nemovitosti teprve v den, kdy je vložena do katastru nemovitostí.
  • Pokud věřitel jednoho z manželů neví o předmanželské smlouvě manželů, má právo jednat, jako by neexistovala. (Občanský zákoník, § 143).
  • V případě, že obsah předmanželské smlouvy je věřiteli znám, platí pro něj pravidla stanovená ve smlouvě.
  • Předmanželskou smlouvou nelze vyloučit práva a povinnosti manželů vyplývající jim ze vzájemné vyživovací povinnosti stanovené zákonem o rodině, nelze stanovit žádné převádění majetku v případě smrti jednoho z manželů ani nelze odchylně od zákonných ustanovení změnit práva k nájmu bytu.
  • Předmanželskou smlouvou lze zúžit či rozšířit společné jmění manželů (SJM) oproti zákonné úpravě, a také lze zřídit věcné břemeno bydlení.
  • Pro případ rozvodu je možné v předmanželské smlouvě dohodnout určitá pravidla, za kterých bude SJM v případě rozvodu vypořádáváno. Pokud by při rozvodu nemohlo dojít k dohodě manželů, sloužila by smlouva pouze jako důkaz v případném řízení o vypořádání SJM.

Více o předmanželské smlouvě se dočtete v aktuálních Osobních financích č. 1/04.

Uvažovali jste někdy o předmanželské smlouvě? Uzavřeli byste ji a za jakých podmínek? Napište svůj názor na toto téma do diskuse pod článkem.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Neni to o nicem?
JP
5. 2. 2004, 17:14
Je to tezky
frankieś
22. 1. 2004, 01:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená