FinExpert.e15.cz

Problémy středního milionáře

Střední vrstva milionářů, což jsou lidé s majetkem v rozmezí 5 až 30 milionů dolarů, řeší velký problém. Nejsou natolik bohatí, aby si mohli dovolit celý tým zkušených poradců. Vyplývá to ze Zprávy o světovém bohatství 2005 společností Capgemini a Merrill Lynch.

 

„Tyto bohaté osoby řeší paradox vyplývající z rostoucí složitosti jejich majetku a potřeby individualizovaných řešení tím, že zvyšují počet specialistů spravujících jejich majetek. Tento fakt společně s růstem nákladů na udržení jejich životního stylu vytváří tlak na očekávání ohledně výkonnosti portfolií,“ říká Patrik Horný, generální ředitel české pobočky společnosti Capgemini.

Nadále lze podle studie očekávat, že poroste zájem těchto osob spolupracovat pouze s jedním poradcem a zredukovat počet externích. Nejraději by proto tito milionáři platili jen jednoho poradce, neboť zde vzniká důvodná obava, že celý tým a s jeho existencí spojené další náklady by jim postupně začaly příliš ujídat z jejich vlastního blahobytu. Studie tak objevuje prázdné místo na trhu bankovních služeb – pokud se bankám podaří najít řešení vyhovující potřebám těchto klientů, mají vyhráno.

Celosvětově se v uplynulém roce milionáři podle zmiňované studie chovali konzervativně, svá portfolia značně diverzifikovali a preferovali investice s pevným příjmem (27 % portfolia) a držbu hotovosti (12 % portfolia) nad investicemi do akcií (34 % portfolia). Přesto však akcie tvoří největší samostatnou položku jejich portfolia.

Největší odliv investic milionářů zaznamenal trh s nemovitostmi. Oproti roku 2003 se bohatí investoři naopak začali více zajímat o nákupy podílů v obchodních společnostech. Částečně také na úkor svěřování peněz investičním fondům, jejichž výnosnost klesala.

Zde je nutno podotknout, že výše zmiňované údaje o diverzifikaci portfolia nejsou zcela vypovídající pro Českou republiku, kde nemá investování na burze tak vysokou tradici. Milionáři v Česku jsou tak mnohem konzervativnější a více vsázejí na jistotu. Mnohem častěji svěřují své miliony bankám, kde využívají produkty s nízkou mírou rizika.

Počet velmi bohatých osob (osob, jejichž čistý majetek přesahuje hodnotu 1 milionu dolarů bez započtení hodnoty hlavního sídla) v Česku podle zmiňované zprávy meziročně vzrostl o 5,7 % na 11 800. Tento růst je sice vyšší než evropský průměr, ve srovnání s předchozím obdobím, kdy mezi lety 2002 a 2003 došlo k nárůstu milionářů o 12 %, znamená jisté zpomalení.

Nejdůležitějšími trendy celosvětového růstu bohatství v roce 2004 (růst o 7,1 % na 30,8 bilionu dolarů) byly podle Patrika Horného růst cen ropy a růst HDP.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená