FinExpert.e15.cz

Problémy se splácením řešte s bankou co nejdříve

Stoupá počet těch, kteří své dluhy přestávají zvládat.
Problémy se splácením řešte s bankou co nejdříve

Podle České národní banky vzrostly dluhy domácností za poslední rok asi o 68 miliard korun až na 1,066 biliónu korun.

Jen během letošního dubna vzrostla zadluženost o 2,2 miliardy korun. Jednodenní vklady domácností vzrostly od března o 17,2 miliardy korun na 1,031 bilionu Kč a vklady domácností s výpovědní lhůtou, tedy např. termínované vklady, se ve srovnání s předchozím měsícem snížily o 1,2 miliardy korun. (ČTK)

Pokud si to spočítáme, může se zdát, že se vývoj ubírá správným směrem – vklady rostly výrazně více než dluhy. Opak je ale pravdou, odborníci potvrzují pokračující rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými: úspory jsou otázkou spíše střední a vyšší třídy a na druhou stranu řada domácností nevychází se svými příjmy a je nucena svůj běžný provoz financovat úvěry. Zadluženosti svědčí také ochota bank poskytovat úvěry, která roste s odeznívající ekonomickou krizí.

Problémy se splácením bance netajte

V televizi stále vídáme příběhy lidí, kteří se zadlužili natolik, až přestali své dluhy zvládat. Někdy to ani nemusí být jejich chyba – nečekaná životní situace způsobí výpadek peněžních příjmů a dluhy, ty se – jak všichni víme, jen si to někdy nedostatečně uvědomujeme – splácet musí. Odborníci sice doporučují mít k dispozici šestinásobek platu pro případ takovéto situace, ale přiznejme si, kdo z nás takovou rezervu má. Jak tedy postupovat, když opravdu nemáme na splátky?

Neotálejte a kontaktujte věřitele

Žádná solidní banka vás nebude chtít zruinovat, ani to není v jejím zájmu. Většina z nich vám naopak vyjde vstříc změnou splátkového kalendáře, případně odkladem splátek. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že nic není zadarmo, většina bank vám za takovouto změnu napočítá poplatek. Nicméně vy potřebujete řešit momentální situaci. V každém případě je to lepší řešení než nic nedělat a čekat, až se banka ozve sama s výzvou k zaplacení zpožděných splátek nebo – ještě hůře – ani na tyto výzvy nereagovat. Situace se sama nevyřeší a vy si navíc koledujete o návštěvu exekutora.

Oznamte proto situaci bance ještě předtím, než vám přijde první upomínka, budete v lepší vyjednávací pozici a vyhnete se navýšení dlužné pohledávky nejen o narůstající úrok z prodlení či jiné sankce dle smlouvy, ale také o značné náklady na případné soudní řízení.

Při vyjednávání důkladně promyslete výši splátky, kterou budete do budoucna schopni unést. Uzavírané splátkové kalendáře často obsahují ujednání „pod ztrátou výhody splátek“, které věřitele opravňují v případě řádného a včasného nezaplacení byť i jediné splátky požadovat zaplacení celé dlužné částky najednou.

Myslete také na to, že okamžikem poskytnutí plnění není chvíle, kdy vy peníze odešlete, ale kdy je věřitel dostane na svůj účet, počítejte proto vždy alespoň s několika dny pro realizaci převodu splátky.

Konsolidace či pojištění splátek?

Efektivním řešením určitě není brát si další úvěr, aby bylo na splátky předchozího. Vytloukáte tak klín klínem a problém se může jen prohloubit. Přemýšlejte o konsolidaci.

Řada bank dnes nabízí možnost konsolidace půjček, tedy sloučení do jediného úvěru. Význam má ale logicky pouze v případě, že bude výsledný úrok výhodnější než při jednotlivých úvěrech. Půjčky, které se rozhodnete konsolidovat, přitom nemusí být u jednoho věřitele ani se nemusí jednat o stejný typ půjčky.

Konsolidace je řešení ex-post, zkuste problémům předcházet. Nikdy nevíte, kdy se dostanete do finanční tísně v důsledku ztráty zaměstnání, úrazu či nemoci. Proti všem těmto rizikům je dnes možné se pojistit, často je toto pojištění pevnou součástí smlouvy, banky se tak chrání. V případě platební neschopnosti pak splácí pojišťovna za vás.

Nejlepší prevence: vůbec nedlužit

Zní to jednoduše, nicméně úvěry se staly běžnou součástí života a prakticky každá domácnost si někdy nějaký vzala. Dejte pozor na několik faktorů a jak se říká „dvakrát měř, jednou řež“.

  • Pokud si nejste jisti, že budete moci splácet, úvěr si v žádném případě neberte. Počítejte tak, aby vám po odečtení všech výdajů včetně splátky půjčky a životního minima měsíčního příjmu vždy zbyla ještě nějaká rezerva. Pomůže vám náš formulář Plánování rodinného rozpočtu.
  • Pokud možno si nikdy neberte úvěr, abyste mohli splácet jiný, je to začarovaný kruh.
  • Pojistěte se proti nesplácení úvěru. Můžete se pojistit pro případ smrti, úrazu či nemoci a ztráty zaměstnání.
  • Pečlivě vybírejte a zvažujte produkt, pro který se rozhodnete. Získejte co nejvíce informací a porovnávejte, co je pro vás výhodnější. Nenechte se nalákat na skvělé, výhodné půjčky až do domu.
  • Pokud rádi nakupujete a nedokážete odolat, nechte si zavést na kartu úvěrový strop. Pravděpodobněto ve chvíli, kdy vám něco padne do oka a vy nebudete mít dostatek peněz k dispozici, nebude to příjemné, ale věřte, že zpětně budete rádi. Nebo alespoň budete mít více času si investici důkladněji promyslet.

Zdroj: ČNB, www.financnigramotnost.eu

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Jsou to kecy o nicem s vami jednat nebudou.
kudlanka
7. 6. 2011, 20:06

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená