V nejbližší době v Česku plánujeme rekonstrukce bytů či domů, nejčastěji je chceme financovat z vlastních zdrojů. Jestliže se rozhodneme pro úvěr, zamíříme pro něj do stavební spořitelny. Průměrná úroková sazba letos v létě klesla pod 4 procenta. Tyto informace vyplývají z průzkumu Českomoravské stavební spořitelny.
Nejvíce peněz dáme v nebližších letech za rekonstrukce kuchyní (58 %) či koupelen (57 %). Část rekonstrukce téměř každá domácnost zaplatí ze svých úspor. Zbývající potřebné prostředky pak chtějí nejčastěji financovat pomocí úvěru od stavební spořitelny, který volí 36 % dotázaných.
Jak už bylo výše uvedeno, úvěr ze stavebního spoření zvolíme v případě rekonstrukce nejčastěji. Spotřebitelský úvěr jen v 17 % a hypotéku dokonce pouze v 11 %.
Od roku 2012 počty uzavřených smluv opět pomalu narůstají. V roce 2013 uzavřeno 450 tisíc nových smluv.
Proč tomu tak je? Výhody stavebního spoření můžeme nalézt v nižší úrokové sazbě oproti spotřebitelským úvěrům. Podle statistik se průměrné úrokové sazby spotřebitelských úvěrů pohybují nad 12, 5 %. U stavebního spoření to v létě bylo pod 4 %.
Podle průzkumu Českomoravské stavební spořitelny má „stavebko“ uzavřeno asi třetina respondentů. 55 % dotazovaných vnímá stavební spoření jako způsob spoření s možností vzít si úvěr. 19 % si „stavebko“ zřizuje za účelem uzavření smlouvy o stavebním spoření.