S prosbou o půjčku do 10 tisíc korun se Češi nejčastěji obrací na své příbuzné. Činí tak 40 % lidí. Když je požadavek vyšší, spoléhají se na banky a finanční instituce. Zjistil to průzkum společnosti Home Credit.
Češi svým příbuzným věří a doufají, že je při prosbě o půjčku neodmítnou. Nejčastěji se obrací na rodiče, což uvedly dvě třetiny z těch, kteří peníze chtějí od známých a rodiny. Dalších osmnáct procent si půjčuje od kamarádů, čtrnáct procent potom od sourozenců. Důvodem jsou ve většině případů nulové úroky a také to, že jim v případě potíží rodiče či sourozenci počkají se splátkou a oni se tak nedostanou do problémů.
Bez smlouvy
Půjčka mezi příbuznými je vždy založená na vzájemné důvěře, v sázce jsou koneckonců vztahy v rodině. Domluva o pravidelném splácení však často bývá pouze ústní. Dvaadevadesát procent Čechů totiž při poskytnutí půjčky příbuznému vůbec nepodepisuje smlouvu.
Pokud se ale příbuzný se splátkou například jen zpozdí, může to mezi věřitelem a dlužníkem vyvolat negativní emoce a zničit křehnou důvěru. Jako hlavní nevýhodu půjček proto 84 % Čechů považuje riziko zhoršení vzájemných vztahů, lidé se navíc při žádání příbuzných o půjčku velmi často cítí trapně. Dalším problémem je chybějící záruka vrácení.