FinExpert.e15.cz

Pro nabídku výhodnějších energií se můžete zaregistrovat do 30. dubna

Kdo se do kampaně „Chci výhodnější energie“ ještě nezaregistroval, ale přesto má o změnu dodavatele zájem, má stále příležitost přejít k vítěznému dodavateli.
Pro nabídku výhodnějších energií se můžete zaregistrovat do 30. dubna

V únoru 2016 proběhla aukce dodavatelů elektřiny a plynu. Více než 76 000 domácností se tak zaregistrovalo do hromadné změny dodavatelů energií s dTestem. Kdo se do kampaně „Chci výhodnější energie“ ještě nezaregistroval, ale přesto má o změnu dodavatele zájem, má stále příležitost přejít k vítěznému dodavateli.

Na webových stránkách kampaně si nyní každý může jednoduše a nezávazně spočítat možnou úsporu.

Jelikož vítězný dodavatel má kapacitu přijmout ještě další nové zákazníky, můžete i nyní získat výhodnější nabídku cen energií. Do webového formuláře stačí zadat své údaje a hned uvidíte svou osobní nabídku možných úspor. O jejím přijetí se můžete rozhodnout do 30. dubna. Pokud se rozhodnete pro změnu dodavatele, stačí vyplnit přechodový formulář, na který se prokliknete ze stránky s nabídkou. Nový dodavatel s vámi pak vyřídí všechny formality potřebné k uzavření smlouvy.

Ušetřete stovky litrů vody v koupelně

Ušetřete stovky litrů vody v koupelně

Podívejte se, jak jednoduše šetřit vodou a snížit si tak své výdaje.

Konkrétní úspora se samozřejmě liší domácnost od domácnosti. Záleží na tom, jaký má kdo současný produkt u stávajícího dodavatele, i jakou má spotřebu. „Pro bližší představu lze uvést konkrétní příklady úspory reálných domácností, které se do naší hromadné změny dodavatele zaregistrovaly. Například domácnost z Prahy používá elektřinu pro ohřev vody a vytápění, má spotřebu 17 000 kWh ročně, a jejím stávajícím dodavatelem je Pražská energetika. Při přechodu na vítězný tarif ušetří za neregulovanou složku ceny elektřiny 10 653 Kč ročně,“ uvádí Lukáš Zelený z dTestu.

Domácnost z Pardubického kraje plynem vytápí zateplený rodinný dům, má spotřebu 14 724 kWh ročně, a jejím stávajícím dodavatelem je RWE Energie. Při přechodu na vítězný tarif ušetří za neregulovanou složku ceny plynu 10 168 Kč ročně.

Klepněte pro větší obrázek

Další příklady úspory konkrétních domácností

Během aukce, která proběhla 11. února a trvala více než 18 hodin, klesla dodavateli nabízená cena plynu o 39 %, cena elektřiny o 23 %. Vítězná cena za elektřinu dosažená v aukci byla 2 530 Kč, vítězná cena za plyn byla 6 240 Kč (bez DPH, jedná se o neregulovanou složku ceny za energie). Vítězná cena se vztahuje k modelovému příkladu, o nějž se v aukci soutěžilo.

V případě elektřiny se jednalo o domácnost se spotřebou 2 500 kWh ročně. Jedná se o průměrnou částku, do které jsou promítnuty nízký i vysoký tarif, stálý měsíční poplatek a ve specifickém procentuálním zastoupení i jednotlivé tarifní sazby. V případě plynu se soutěžená částka týkala domácnosti s modelovou spotřebou 12 000 kWh ročně a do ceny byl rovněž zahrnut stálý měsíční poplatek.

7 nejčastějších dotazů ke změně dodavatele:

Mohu změnit dodavatele jen u jedné z komodit – u elektřiny, nebo u plynu?
Ano, můžete změnit dodavatele i pouze u elektřiny, nebo pouze u plynu. Nebo u obou komodit najednou.

Co se bude dít po odeslání formuláře žádosti o změnu dodavatele? Podá vítězný dodavatel výpověď za mě, nebo to musím udělat sám?
Poté, co vyplníte formulář, vám vítězný dodavatel zašle během několika dní konfirmační e-mail a do 14 dnů také smlouvu o dodávce energií a další smluvní dokumentaci (dodatek ke smlouvě, ceník a poučení o odstoupení od smlouvy), včetně odpovědní obálky. Součástí smluvní dokumentace je i plná moc, na jejímž základě za vás vítězný dodavatel podá výpověď smlouvy vašemu stávajícímu dodavateli, a to teprve poté, co mu zašlete podepsanou smluvní dokumentaci zpět.

Smlouva s vítězným dodavatelem se uzavírá na rok. Co se bude dít potom?
Smlouva se sjednává na dobu 12 měsíců a poté dojde k jejímu automatickému prodloužení na dobu neurčitou. Nová smlouva se poté bude odvíjet od tarifního ceníku II., produktové řady Smart. Ten bude zákazníkům oznámen nejpozději 5 měsíců před koncem smlouvy vysoutěžené v aukci. Vy se tudíž budete moci rozhodnout, zda chcete u tohoto dodavatele zůstat i nadále.

Jak mám postupovat v případě, že mám stávající smlouvu uzavřenu na dobu určitou?
Nejzazší datum, kdy vítězný dodavatel Europe Easy Energy zahájí dodávku energií je 1. 1. 2017. Pokud vaše stávající smlouva končí kdykoli před tímto datem, bude vítězný dodavatel řešit váš přechod s ohledem na stávající smlouvu – tedy na vás „počká“, aniž byste museli smlouvu předčasně vypovídat. Pokud vaše stávající smlouva končí později, a přesto budete chtít přejít k vítěznému dodavateli, může po vás stávající dodavatel požadovat smluvní pokutu, případně poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Zjistěte si tedy výši této smluvní pokuty či poplatku u stávajícího dodavatele a zvažte, zda se vám i tak vyplatí přijmout naši nabídku.

Nezaregistrovali jste se do kampaně, ale zajímá vás, kolik byste mohli ušetřit za elektřinu či plyn?
Svou úsporu si nyní můžete jednoduše a nezávazně spočítat i vy sami. Na stránkách www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz najdete formulář, do nějž stačí zadat své údaje a ihned zjistíte, zda jsou pro vás nabízené ceny výhodné a vyplatí se vám přejít k vítěznému dodavateli. Pokud se rozhodnete pro změnu dodavatele, stačí vyplnit přechodový formulář, který vám zašleme spolu s nabídkou. Nový dodavatel s vámi pak vyřídí všechny formality potřebné k uzavření smlouvy.

Zaregistroval/a jsem se do kampaně, ale naše stávající smlouva je vedena na jiného člena domácnosti. Je to problém?
Ano, registrace musí být psána na stejnou osobu, na kterou je vedena stávající smlouva. Zkontrolujte, zda je to tak v případě vaší registrace. Pokud ne, upravte údaje ve svém osobním profilu (odkaz na něj najdete v e-mailu, který jste obdržel/a po registraci). Nebo kontaktujte dTest na lince 272 272 271 (každý všední den od 9 do 17 hodin).

Vítězným dodavatelem aukce je společnost Europe Easy Energy, která se nedávno stala součástí skupiny Bohemia Energy. Četl/a jsem negativní recenze na Bohemia Energy a mám obavu, že u Europe Easy Energy to teď bude podobné.
Od ledna letošního roku je vítězný dodavatel Europe Easy Energy součástí energetické skupiny Bohemia Energy, právně se ovšem jedná o samostatný subjekt. Společnost Europe Easy Energy na trhu působí od roku 2011. Europe Easy Energy přistoupila v roce 2012 k Etickému kodexu obchodníka v energetických odvětvích vydanému Energetickým regulačním úřadem. Budeme nadále sledovat, zda společnost Europe Easy Energy plní vůči zákazníkům, kteří přijali nabídku z kampaně „Chci výhodnější energie“, všechny přísně nastavené podmínky chránící spotřebitele, které jsme pro ně vyjednali.

Zdroj: dTest

 

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Chtěl bych tu konstatovat, že jsem se do aukce přihl...
Filip
28. 4. 2016, 16:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená