FinExpert.e15.cz

Pro investice i platby

Je ČPI Konto vedle spořicího účtu další varianta, kam uložit „rychlé peníze“?
Pro investice i platby

ČPI Konto je komplexní balíček od investiční společnosti ČP Invest, který v sobě zahrnuje produkt pravidelného investování pro vytváření dlouhodobé finanční rezervy a zároveň fond peněžního trhu, prostřednictvím kterého si můžete vytvářet krátkodobou finanční rezervu pro nenadálé situace.

Vytvářejte rezervy

Na svém ČPI Kontu máte také možnost provádět zadarmo libovolný počet plateb. Na konto si můžete posílat ze svého běžného účtu tolik peněz, kolik posíláte v součtu ze svého běžného bankovního účtu trvalými příkazy. Z tohoto konta si pak nastavíte pravidelné platby, tak zvané odkupy, které již nejsou zpoplatněny. Neplatíte zde za provedení platby, jak je tomu u většiny běžných účtů, a nějakou korunu tak díky tomu za měsíc ušetříte. Když si pak spočítáte, kolik bance zaplatíte po korunových částkách na poplatcích za několik let, nejde o zanedbatelnou sumu peněz.

Z ČPI Konta můžete třeba platit splátku hypotéky, životní pojištění či platbu za internet. Odborníci z ČP Investu doporučují posílat si na konto více peněz, než jen kolik je potřeba na pravidelné platby, a to právě kvůli budování rezerv. Peníze se zde totiž zároveň zhodnocují, můžete jej tedy využít podobně jako spořicí účet na tvoření krátkodobé rezervy. Když necháte peníze ležet na běžném účtu, žádné výnosy nedostanete. Naopak dlouhodobou rezervu si můžete vytvářet tím, že část peněz budete navíc posílat z ČPI Konta do tak zvaného produktu životního cyklu Partner Invest nebo do jiného produktu pravidelného investování.

V rámci jedné smlouvy s ČP Invest si můžete nastavit veškeré pravidelné platby a zároveň se vám zbylé peníze zhodnocují. Ke svému účtu máte přístup přes internet. Po vstupu na účet, který je zabezpečen klientským číslem a heslem, získáte přehled o veškerých tocích peněz. To je zadarmo. Pokud chcete svůj majetkový účet přes internet i ovládat, musíte si připlatit. K tomu můžete využít službu ČP Invest Online Plus. Přístup získáte z webových stránek www.cpinvest.cz prostřednictvím bezpečnostního certifikátu, který má platnost 1 rok a je jednorázově zpoplatněn částkou 300 Kč. Za roční obnovu certifikátu v dalších letech zaplatíte 150Kč. Pokud zůstanete u první bezplatné varianty, můžete účet ovládat zdarma po telefonu na základě telefonických hesel, které obdržíte spolu s potvrzením o uzavření smlouvy. Současně vám přijdou i hesla k pasivnímu náhledu na účet přes internet.

Má to nějaký háček?

Výhodou ČPI Konta je, že výnosy jsou po šesti měsících osvobozeny od daně z příjmu, kdežto u bankovních produktů, například spořicích účtů, výnosy podléhají 15% srážkové dani. Jedná se o zajímavý produkt, kde vlastně v jedné internetové aplikaci máte pohromadě pravidelné platby, krátkodobou i dlouhodobou rezervu. Nelze jej ale srovnávat s klasickým spořicím účtem, protože úroky zde nejsou vyhlašovány dopředu. Jde o investiční produkt, který má odlišné parametry a funguje na jiných principech než klasické bankovní produkty. Proto jsou třeba i platby nazvány jako odkupy.

Nejde o bežný účet

ČPI Konto je jakýsi mix konzervativního fondu peněžního trhu a produktu pravidelného investování. Jako u každé investice není na 100% zaručeno, že co vložíte, dostanete zpět. Zhodnocení svých peněz za každý rok vidíte až zpětně, třeba za loňský rok dosahovalo 3,9%. Ovšem v předchozích letech se pohybovalo často okolo jednoho a půl procenta. Výnos tak může být vyšší než na spořicím účtu, ale i nižší. Výhodou je osvobození výnosů od srážkové daně.

Co se týká samotné internetové aplikace, nedá se jí v zásadě nic vytknout. Služba je jednoduchá a přehledná a poskytuje to, co je inzerované. Nabídku nejrůznějších transakcí, které můžete dělat na běžném účtu, ovšem nečekejte, protože k tomu ani ČPI Konto neslouží. Máte si z něj zaplatit zdarma veškeré pravidelné platby, ušetřit na bankovních poplatcích a zároveň zhodnocovat rezervy. Pokud budete využívat pouze pasivní náhled na majetkový účet, nemáte přes internet možnost konto nijak aktivně ovládat, což je nevýhodné.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Vy asi moc praxe nemáte spíše jen našprtáno nějaké s...
Roman
18. 11. 2010, 07:37
Re: Fondy peněžního trhu jsou mrtvé.
Jaromír Adámek
29. 7. 2010, 08:07
Fondy peněžního trhu jsou mrtvé.
Jaromír Adámek
29. 7. 2010, 08:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená