FinExpert.e15.cz

Pro hotovost do obchodu

Pojem cashback aneb hotovost nazpět už v Česku zdomácněl. Co se za více než rok fungování této služby změnilo?

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Pro hotovost do obchodu

Pokračování článku.

Pomalý rozjezd

Po oznámení ČSOB o spuštění služby cashback se nechala slyšet i Komerční banka, že službu zavede již během loňského léta. Nakonec další bankou, která cashback zprovoznila, byla pouze Česká spořitelna. Ta spuštění příliš nemedializovala, přesto spořitelní cashback funguje.

Česká spořitelna se přidala v loňském roce a zpočátku nabízela jen velmi úzký okruh obchodníků, kde ji bylo možné využít. To se však změnilo a dnes najdete cashback u necelého půldruhého sta obchodníků po celé České republice. Na rozdíl od ČSOB, kde je cashback v současné době dostupný pouze u řetězce Ahold, je seznam obchodních míst České spořitelny velmi pestrý. Najdete tam například léčebná a rekreační zařízení, čerpací stanice, malé prodejny potravin i velké družstevní řetězce, obchodní domy, opravny aut či dokonce kamenné pobočky internetových obchodů. Na příkladu České spořitelny lze ukázat, jakým směrem se má a bude cashback ubírat: služba by měla být dostupná v nejrůznějších segmentech obchodníků. A je vidět, že nemusí jít pouze o prodejce zboží, ale často jde jen o poskytovatele služeb.

Využití cashbacku u České spořitelny je mírně odlišné. Tuto službu na rozdíl od ČSOB nabízí Česká spořitelna s oficiální podporou karetních asociací MasterCard a Visa Europe. ČSOB poskytuje cashback na vlastním uzavřeném systému v rámci svého autorizačního centra.

U České spořitelny lze vybírat jakoukoliv částku až do výše 1 500 Kč. Standardní podmínkou je nákup zboží nebo služby nad 300 Kč a poté si můžete vybrat hotovost teoreticky od padesáti haléřů výše. U ČSOB dostanete vždy minimálně sto korun a jejich násobky. Cashback České spořitelny je dostupný pro všechny platební karty Visa, MasterCard a Maestro, které jsou vydány v České republice. To znamená, že nejde o uzavřený systém a záleží jen na vaší bance, zda tuto službu na všech svých vydaných kartách povolí. Chcete-li mít jistotu, stačí si na webových stránkách www.csas.cz/ cashback najít vhodného obchodníka, který službu poskytuje, nakoupit u něj a hned snadno zjistíte, zda vaše banka reálně tuto službu podporuje. Cashback oficiálně podporují všechny platební karty vydané Českou spořitelnou, Raiffeisenbank a eBankou.

Česká spořitelna spustila ostrý provoz caschbacku 16. července 2007, a to s menšími obchodními partnery. V současné době si lidé na službu cashback zvykají a nějaký čas potrvá, než se cashback dostane do obecného povědomí.

S každou kartou hotovost nedostanete

Zatímco ve Spojených státech či v Kanadě je cashback dostupný pro všechny držitele karet Visa nebo MasterCard, v Evropě tomu tak není. V Polsku, kde byl cashback zaveden před dvěma lety, je služba nadále pouze lokální. To znamená, že pouze platební karta vydaná polskou bankou může využít cashback u polského obchodníka. Podobně je na tom služba v České republice, je dostupná pouze pro české platební karty.

Předchozí kapitola Další článek
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená