FinExpert.e15.cz

Pro hotovost do obchodu

Pojem cashback aneb hotovost nazpět už v Česku zdomácněl. Co se za více než rok fungování této služby změnilo?

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Pro hotovost do obchodu

V roce 2006 začal mediální boj mezi společností Cetelem a Československou obchodní bankou o prvenství ve spuštění služby cashback v České republice. Faktem je, že společnost Datart v roli obchodníka splátkové společnosti Cetelem byla první, která s měsíčním předstihem oznámila spuštění služby cashback. V polovině srpna roku 2006 slavnostně oznámila, že jako první nabídla službu cashback i českým zákazníkům a do České republiky tak přišla služba již běžně využívaná ve Spojených státech amerických. O měsíc později reagovala ČSOB tiskovou zprávou, že v listopadu spustí službu cashback ve všech prodejnách Albert a Hypernova. A teprve v loňském roce spuštění služby oznámila i Česká spořitelna.

Jak funguje český cashback

Zákazníkům je v podstatě jedno, kdo službu poskytuje, ale zajímá je, kde a jak ji mohou využít. Obě služby pod hlavičkou Datar-tu/Cetelem a ČSOB fungují v nezměněné podobě dodnes.

Cetelem vs. Datart

Cashback v Datartu je omezený pouze pro držitele cobrandových karet Datart, které vydává Cetelem. Prostřednictvím platební karty lze v prodejnách Datart vybírat hotovost, aniž by bylo potřeba zakoupit zboží.

Takto můžete vybrat od 200 do 5 000 Kč. Služba cashback je u Datart/Cetelem poskytována zdarma, má však jedno „ale". Jde o výběr hotovosti a karty Datart/Cetelem jsou kartami úvěrovými. Za poskytnutí služby sice neplatíte, ale výběr hotovosti se promítne v úrocích, které zaplatíte zpětně ode dne výběru. Všechny popisované parametry služby tak kladou otázku, zda jde skutečné o službu cashback anebo spíše o vylepšení výběrů hotovosti z úvěrové karty. Cetelem i Datart se prvenství služby cashback stále drží, úsudek o jejím reálném využití si můžete udělat sami.

Albert, Hypernova a ČSOB

Československá obchodní banka připravila cashback společně s firmou Ahold, která (nejen) v České republice provozuje obchody Albert a Hypernova. Služba má stále stejné parametry. Při nákupu zboží nad 300 Kč můžete vybrat hotovost ve výši 100 až 1 500 Kč, vždy po stokorunách. Jediné omezení cashbacku v podání ČSOB je, že takto lze hotovost vybrat jenom platebními kartami od ČSOB. Banka nerozlišuje, zda jde o kreditní nebo debetní karty, služba je dostupná pro obě varianty. Služba jako taková je zdarma jak u kreditních, tak i u debetních karet.

Spuštění služby cashback se stalo silnou zbraní hlavně pro Poštovní spořitelnu, která patří do skupiny ČSOB. Držitelé karet ČSOB mohou pro přístup ke svým penězům využít více než 562 bankomatů, u Poštovní spořitelny je to navíc i 3 300 pošt. S cashbackem se dostupnost hotovosti rozšiřuje na více než 2 500 pokladen v bezmála 300 prodejnách společnosti Ahold. A ČSOB rozhodně neváhá a využívá tyto souhrnné možnosti ke své propagaci v podobě nejdostupnější banky na českém trhu. Málokdo asi ví, že ČSOB cashback připravovala i jako krizovou variantu pro případ, že by se Poštovní spořitelna nedohodla na prodloužení smlouvy s Českou poštou, která figuruje jako zprostředkovatel jejích služeb. Pokud by se tak stalo, od ledna roku 2007 by přestaly fungovat pobočky České pošty jako obchodní místa Poštovní spořitelny a klienti banky by tak měli těžší situaci pro přístup k hotovosti. Cashback by byl alespoň malou náplastí. Černý scénář se nekonal a cashback si našel svoje vlastní místo.

S cashbackem má Ahold zkušenosti i ze zahraničí. V USA nabízejí dceřiné společnosti Royal Aholdu službu cashback již více než 12 let. Cashback v Hypernovách a Albertech funguje spolehlivě a vzhledem k jednoduchému fungování systému nemají výběry hotovosti zásadní vliv na rychlost u pokladen. Prodavačce před platbou oznámíte, jakou částku budete vybírat. Pokladní zadá požadavek na cashback do systému společné s požadavkem na platbu kartou a platební terminál ověří oba požadavky současně. Pak dostanete účtenku z pokladny i z terminálu, na nichž bude částka cashbacku, částka nákupu a částka celkem. Transakce se vždy potvrzuje kódem PIN.

ČSOB vydává platební karty i pro některé další banky. Pokud máte na zadní straně karty uvedeno, že platební karta byla vydána ve spolupráci s ČSOB, můžete cashback v Hypernovách a Albertech také využívat. Výjimkou jsou platební karty Volksbank, u nichž to nelze. Cashback využijete i u karet Banco Popolare, Fio, družstevní záložny, Oberbank, Raiffeisen-bank im Stiftland a Waldviertler Sparkasse von 1842.

Už zmizely i počáteční situace, kdy se pro jednu cashbackovou transakci utvořil u pokladny poradní sbor prodavaček a společně si pomáhaly s realizací transakce. Služba u držitelů karet ČSOB rychle zdomácněla a během jednoho roku fungování cashbacku dosáhly výběry hotovosti rekordní hranice 100 miliónů Kč, které byly s pomocí cashbacku vydány klientům na pokladnách prodejen Hypernova a Albert.

(pokračování článku v další kapitole)

Autorem článku je spolupracovník FinExpert.cz Pavel Šedý

Další kapitola
 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená