FinExpert.e15.cz

Přivýdělek studentů: Jaké daně platí ze svého příjmu?

V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají.
Přivýdělek studentů: Jaké daně platí ze svého příjmu?

V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají, nejčastěji na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pro studenty je výhodné si již během studia přivydělávat nejenom z finančního hlediska, aby měli více peněz na školu nebo zábavu, ale i s ohledem na budoucí důchodové nároky.

Doba studia od roku 2010 totiž nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu. Práce během studia, ze které se platí sociální pojištění, tedy zvýší celkovou dobu pojištění ovlivňující výši státního důchodu

Obliba práce na dohody

Pro letní přivýdělky je pro studenty a jejich zaměstnavatele ideální práce na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Důvodem je nižší zdanění u odměny do limitu a jednodušší administrativa.

Z dohody o provedení práce se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění, když je měsíční odměna 10 000 Kč a méně. Z dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění, když je měsíční odměna 2 499 Kč a méně. Na základě dohody o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Na základě dohody o pracovní činnosti je možné pracovat více než 300 hodin za rok, není však možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené pracovní doby. 

Proč podepsat „růžový papír“?

Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit daňové slevy. Studenti mají nárok na základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč a na daňovou slevu na studenta ve výši 335 Kč. Pro uplatnění daňových slev je však nutné podepsat u zaměstnavatele prohlášení k dani (tzv. růžový papír). Bez podepsaného prohlášení k dani nemůže zaměstnavatel při výpočtu čisté mzdy uplatnit daňové slevy.

Prohlášení k dani je však možné mít v daném časovém období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Studenti přivydělávající si současně pro dva zaměstnavatele, tak mohou mít prohlášení k dani podepsáno pouze u jednoho z nich. 

Praktický příklad 1)

Student vysoké školy Novák pracuje během června pro zaměstnavatele A s měsíční odměnou 14 000 Kč na základě dohody o provedení práce. Kolik zaplatí student Novák na povinných daních? 

  • Student Novák podepíše u zaměstnavatele prohlášení k dani a při výpočtu čisté měsíční odměny se tedy uplatní daňová sleva na poplatníka a daňová sleva na studenta. Protože je měsíční odměna nad limit, tak se z dohody o provedení práce zaplatí sociální i zdravotní pojištění. 
  • Na sociálním pojištění je sraženo 910 Kč (14 000 Kč x 6,5 %). Protože je z příjmu odvedeno sociální pojištění, tak se uvedené období bude hodnotit do doby pojištění pro výpočet starobního důchodu. 
  • Na sociálním pojištění je sraženo 630 Kč (14 000 Kč x 4,5 %). 
  • Daň z příjmu fyzických osob se počítá ze superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy zvýšené o odvody zaměstnavatele za zaměstnance na sociálním pojištění a zdravotním pojištění. Souhrnné odvody na povinném pojistném činí 34 % a superhrubá mzda se zaokrouhluje na sta nahoru. Daň z příjmu činí 415 Kč (18 800 Kč x 15 %) - 2 070 Kč - 335 Kč). 
  • Na svůj bankovní účet tedy student Novák obdrží 12 045 Kč (14 000 Kč - 910 Kč - 630 Kč - 415 Kč). 

Praktický příklad 2)

Studentka vysoké školy Dvořáková pracuje v červnu pro zaměstnavatele A na základě dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou 8 000 Kč a na základě dohody o provedení práce pro zaměstnavatele B s měsíční odměnou 5 000 Kč. Jakou částku obdrží na svůj bankovní účet od jednotlivých zaměstnavatelů? 

  • Prohlášení k dani podepíše slečna Dvořáková u zaměstnavatele A. Protože je měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti nad limit, tak se odvádí z měsíční odměny sociální pojištění i zdravotní pojištění. Z dohody o provedení práce se povinné pojistné platit nebude, neboť je měsíční odměna do limitu. 
  • Protože je slečna Dvořáková studentkou, tak se zdravotní pojištění vypočítá ze skutečné odměny 8 000 Kč a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ. 
  • Z dohody o pracovní činnosti je sraženo sociální pojištění 520 Kč (8 000 Kč x 6,5 %), zdravotní pojištění 360 Kč (8 000 Kč x 4,5 %) a na dani z příjmu se z důvodu uplatnění daňových slev nezaplatí nic. Čistá odměna z dohody o pracovní činnosti obdržená na účet je tedy 7 120 Kč (8 000 Kč - 520 Kč - 360 Kč). 
  • Z dohody o provedení práce je sražena daň z příjmu 750 Kč (5 000 Kč x 15 %). Povinné pojistné se neplatí. Čistá odměna z dohody o provedení práce je tedy 4 250 Kč (5 000 Kč - 750 Kč). 
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená