Vláda na včerejším večerním jednání posuzovala nabídky pěti zájemců o privatizaci státního podílu v Českém Telecomu. Tento podíl dosahuje 51 % akcií, po privatizaci přejde firma zcela do privátního vlastnictví.
Do druhého kola postoupili všichni zájemci, kterých je celkem pět. Dva investoři, kterými nejsou telekomunikační firmy, ale finanční konsorcia postoupili s podmínkou, že musí najít partnera z oboru telekomunikací.
Účastníci tohoto řízení:
- Blackstone/CVC/Providence (finanční konsorcium)
- PPF/J&T/InWay (finanční konsorcium)
- Belgacom
- Swisscom
- Telefónica
Nyní mají investoři čas na další hodnocení stavu Českého Telecomu a finální nabídku mohou podat do 29. března. Nabídky učiněné v prvním kole se podle několika nezávislých zdrojů pohybují od 60,9 mld. do 71,3 mld. korun, tedy 365-433 Kč/akcii. Nejnižší nabídku měl podat podal Swisscom (61 mld.), Belgacom a Telefonica nabídly 68 respektive 69 mld.
Jan Schiesser z Atlantik finanční trhy považuje za realistickou nabídku Swisscomu ve výši 61 mld Kč. Za outsidery naopak považuje Belgacom, tato firma podle jeho informací ještě není rozhodnuta o podání závazné nabídky, druhým outsiderem má být Telefonica, z důvodu zaměření na jiné regiony a vysokého zadlužení společnosti. Oba jmenovaní operátoři se však mohou spojit s venture fondy a provést koupi na dluh. Finanční skupina Blackstone/CVC/Providence nabízí 67,5 a konsorcium PPF/J&T/Inway 71 mld. Kč. PPF/J&T považuje Jan Schiesser za nejslabšího zájemce, který proto musel podat tak vysokou nabídku.
Analýzy procesu privatizace objevující se v médiích je však v tomto případě nutno brát s určitou rezervou.
Zdroj: ČTK, Čekia