FinExpert.e15.cz

Příští rok změníte zdravotní pojišťovnu i během roku

Proč ale není pro OSVČ dobrá změna v průběhu roku? (Příklad)
Příští rok změníte zdravotní pojišťovnu i během roku

Ještě v roce 2011 šlo změnit zdravotní pojišťovnu čtvrtletně. V letech 2012 až 2015 vždy pouze od začátku roku. A od roku 2016 každé pololetí. 

Na základě novely zákona o veřejném zdravotním pojištění je možné od září 2015 změnit zdravotní pojišťovnu ve dvou termínech během roku. Dle § 11a zákona č. 48/1997 Sb. je možné zdravotní pojišťovnu změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. dni kalendářního pololetí, tedy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je potřeba podat nejpozději 3 měsíce před požadovaným dnem změny. Pokud chcete změnit zdravotní pojišťovnu od 1. ledna 2016, tento termín ještě můžete stihnout. Nadále platí, že zdravotní pojišťovnu je možné změnit pouze jednou během roku. 

  • Zdravotní pojišťovnu si nemůže určit novorozenec, který se stává ze zákona pojištěncem zdravotní pojišťovny, kde je pojištěna jeho matka. Narození dítěte je potřeba příslušné zdravotní pojišťovně oznámit. 

Zaměstnanci nesmí zapomenout změnu zdravotní pojišťovny nahlásit mzdové účetní, aby bylo zdravotní pojištění odvedeno na účet správné zdravotní pojišťovny. Jestliže by zaměstnanec nesplnil svoji oznamovací povinnost, potom vzniklé penále může následně zaměstnavatel požadovat právě po zaměstnanci. Kontrolní činností se na tyto případy přijde.

Zdravotní pojištění pro živnostníky v roce 2016

Zdravotní pojištění pro živnostníky v roce 2016

Zálohy musíte platit i při nízkém zisku. Kolik zaplatíte v novém roce?

Každý, kdo má trvalý pobyt na území Česka je zdravotně pojištěn u některé ze 7 zdravotních pojišťoven:

  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna,
  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví,
  • Revírní bratrská pokladna,
  • Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky,
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky.
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda,
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

V minulosti bylo zdravotních pojišťoven i 11, postupně docházelo k jejich slučování.

Zdravotní pojištění musí platit všichni občané, pouze za některé lidi platí zdravotní pojištění stát (např. děti, penzisty, ženy na rodičovské dovolené, občany v evidenci na úřadu práce). Všichni pojištěnci mají nejenom své povinnosti, ale i práva. Jedním z práv je i nárok na změnu zdravotní pojišťovny. Ke změně zdravotní pojišťovny se stačí dostavit na příslušnou pobočku s občanským průkazem a vyplnit příslušný tiskopis. Do 8 dní ode změny je nutné staré zdravotní pojišťovně doručit průkaz pojištěnce. Rodiče mohou provádět změnu zdravotní pojišťovny za své děti. 

Změna zdravotní pojišťovny během roku je sice administrativně jednoduchá – stačí vyplnit přihlášku u nové zdravotní pojišťovny, která následně vyřídí veškerou potřebnou administrativu.

Sociální pojištění pro živnostníky v roce 2016

Sociální pojištění pro živnostníky v roce 2016

Jak vysoká bude minimální záloha v roce 2016?

OSVČ by měly měnit zdravotní pojišťovnu od ledna

Zejména pro osoby samostatně výdělečně činné je však lepší měnit zdravotní pojišťovnu vždy od 1. ledna. Proč? Při změně zdravotní pojišťovny od 1. července bude nutné vyplnit přehledy o příjmech a výdajích za daný rok pro dvě zdravotní pojišťovny. Ukončení zdravotního pojištění během roku neznamená, že jsou všechny záležitosti vůči staré zdravotní pojišťovně vyřízeny. Nové zdravotní pojišťovně je nutné doložit doklad o výpočtu zálohy na daný rok, aby se platila měsíční záloha v odpovídající výši. Při změně zdravotní pojišťovny by si měli všichni živnostníci pohlídat zrušení trvalého příkazu k úhradě a navedení nového trvalého příkazu k úhradě. Měsíční záloha je vždy splatná do 8. dne následujícího měsíce. 

Praktický příklad

Pan živnostník Novák zaplatí za leden až únor 2016 měsíční zálohu na zdravotním pojištění ve výši 2 050 Kč. Za březen až červen ve výši 2 230 Kč. Od července 2016 změní živnostník Novák zdravotní pojišťovnu. Za měsíce červenec až prosinec bude platit měsíční zálohu 2 230 Kč. Hrubý zisk (příjem - výdaj) za rok 2016 bude mít pan Novák ve výši 495 000 Kč. Jak vyplní pan Novák „přehledy“? 

Stará pojišťovna

Klepněte pro větší obrázek

Nová pojišťovna

Klepněte pro větší obrázek

Nedoplatek na zdravotním pojištění je potřeba uhradit do 8. dní od odevzdání „přehledu o příjmech a výdajích“. Základní termín je do 2. května. Nová záloha se platí poprvé za měsíc, kdy byl „přehled“ odevzdán, proto neplatil pan Novák po celý rok 2016 pořád stejně vysokou zálohu. ​

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená