FinExpert.e15.cz

Přírodní živly škodily i o prázdninách

Praha, 23. září 2014

Živelní události, které v průběhu prázdninových měsíců července a srpna potrápily prakticky celé území České republiky, způsobily klientům České pojišťovny více než 6 400 škod za bezmála 400 milionů korun. Největší počet škod mají na svědomí velká voda (1 872 případů) a blesky (1 776). Četné letní bouřky s sebou přinesly také silná krupobití, která ze všech přírodních živlů způsobila v celé republice nejvyšší škody, a to za téměř 200 milionů korun. Ničivé byly také požáry, kterých sice nebylo početně tak mnoho, zničily však majetek za 92 miliony korun.

S řáděním přírodních živlů se v průběhu prázdnin potýkali nejvíce lidé ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Nejméně naopak pocítili sílu přírody v kraji Karlovarském. Drtivá většina registrovaných škod (více než 5 400) spadá do oblasti pojištění majetku občanů, na nepřízeň prázdninového počasí však doplatili také zemědělci. Těm škodilo zejména krupobití, které o prázdninách poničilo více než 55 tisíc hektarů porostů. 

„Letos v létě naštěstí Českou republiku nepostihla tak rozsáhlá kalamita, jakou byly například loňské extrémně silné bouřky a přívalové deště. Více než šest tisíc škod způsobených v červenci a srpnu přírodními živly je však jasným důkazem, že ochrana majetku prostřednictvím kvalitního pojištění má svůj nezastupitelný význam,“ říká Renata Kosová z útvaru Likvidace pojistných událostí z majetkového pojištění ČP.

Ze Středočeského kraje zatím klienti nahlásili 996 škod za 67 milionů korun – nejpostiženějším okresem je zde Příbram se 175 případy, následují Praha-východ (162) a Praha-západ (112). Druhým nejvíce zasaženým krajem, pokud jde o počet škod, je kraj Jihomoravský (667 nahlášených škod, jejichž hodnota přesáhla 61 milion korun). Zde eviduje Česká pojišťovna nejvíce škod v okresech Brno-venkov (155), Břeclav (128) a Hodonín (119). Na pomyslném třetím místě se pak umístil kraj Moravskoslezský (666 škod za cca 16 milionů korun). Nejvíce škod zde klienti hlásili z okresů Frýdek-Místek (197), Nový Jičín (173) a Ostrava (132). 

Bouřlivé letní počasí neušetřilo ani majitele automobilů, kterým škodilo nejčastěji krupobití a způsobilo škody za více než 10 milionů korun. Řešení těchto případů spadalo až donedávna primárně do oblasti havarijního pojištění. Nyní však lze tyto události rovněž hradit z povinného ručení ve variantě Premium. Ta kryje nejen živelní rizika, ale i riziko odcizení vozu či střet se zvěří, a představuje tak nejkomplexnější povinné ručení na českém trhu. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená