Je to tak jednoduché. Otočíme kohoutkem u radiátoru a za okamžik je v pokoji příjemné teplo. To samozřejmě není zadarmo. Každý rok nás tepelná pohoda stojí velkou část rodinného rozpočtu.
Co odpovíte, až se zima zeptá, co jste dělali v létě? Zateplovali jste, opravovali, renovovali, nebo lenošili na zahradě? Připravili jste si dostatek topiva, nebo budete dřevo a uhlí nakupovat na poslední chvíli? Pokud jste letní čas promarnili, podívejte se na několik tipů, jak se připravit na topnou sezónu na poslední chvíli.
Aby od oken netáhlo
Okna a obálka domu jsou místa, kudy uniká nejvíce tepla, odborně se hovoří o tzv. tepelných ztrátách. Abyste tepelné ztráty minimalizovali, je samozřejmě nejlepší vyměnit stará okna za nová a izolovat fasádu domu. To už do zimy pravděpodobně nestihnete.
Zkontrolujte přesto stav oken a zjistěte, zda jimi „netáhne“. Není k tomu třeba žádné velké vědy. Stačí v chladném večeru přiložit k oknům ruku nebo si zapálit svíčku a sledovat, jak se bude plamen v blízkosti okna a jeho rámu chovat.
Nápravu u starých oken můžete jednoduše sjednat pomocí izolačních pásek, které koupíte v domácích potřebách nebo v obchodech pro kutily. Zateplit neúsporné okno vám také pomůže reflexní folie, ze které si můžete vyrobit jednoduchou roletu. Ta snadno zabrání zbytečnému úniku tepla přes okno.
Odvzdušnění a výměna radiátorů
Před tím, než naládujete kotel, zkontrolujte stav radiátorů. Zbavte je prachu a zkontrolujte, zda z nich nekape voda, v takovém případě si raději objednejte topenáře, který provede pořádnou revizi a nedostatky na radiátorech odstraní.
Nezapomeňte ani na odvzdušnění radiátorů. To provedete jednoduše tak, že povolíte ventil, ze kterého by po odvzdušnění měla plynule odtékat voda. Nedostatečně odvzdušněné radiátory špatně topí a vy zbytečně přicházíte o teplo.
Výměna radiátorů
Radiátory jsou důležitou součástí otopné soustavy každého domu a ovlivňují výši vašeho účtu za vytápění. Nové úsporné radiátory ušetří oproti starým topným tělesům 5 až 10 procent nákladů na energie. Pokud vezmeme v úvahu běžný rodinný dům, kde se ročně protopí kolem 30 000 korun, ušetřit s nimi můžete 1 500 až 3 000 korun ročně.
Moderní radiátory se prodávají v různém provedení. Pro obytné místnosti, kde trávíme nejvíce času, odborníci doporučují dvoudeskové radiátory. Na chodby a další místnosti, které neobýváme, se hodí energeticky méně náročné jednodeskové radiátory.
Netopte pánubohu do oken
Bez čerstvého vzduchu se v místnostech neobejdeme ani v zimě. Větrání by ovšem mělo být intenzivní a krátké, pokud nechcete drahé teplo vypouštět okny ven. Správné větrání je důležité nejen pro naše zdraví, ale také pro udržování optimálních podmínek v interiéru. Intenzivní větrání v zimě by mělo trvat asi 5 až deset minut.
Jak chytře topit
- Odvzdušněte radiátory a udržujte je čisté
- Od radiátorů odtáhněte nábytek
- Větrejte krátce, ale intenzivně (5 až 10 minut)
- Radiátory nepřikrývejte (např. závěsy)
- Optimální teplota v bytě je kolem 21°C, vyšší teploty nejsou zdravé pro vás ani vaší peněženku
- Topivo nakupujte na jaře nebo na začátku léta, kdy jsou různé slevy a akce
- Pokud vytápíte plynem nebo elektřinou, zvažte přechod k levnějšímu dodavateli – ušetřit můžete až 10 000 korun ročně