FinExpert.e15.cz

Připravte se na další zdražení elektřiny, elektrárny totiž chtějí investovat

Budeme si muset připlatit za elektrický proud. Aspoň tak to tvrdí dominantní výrobce elektřiny ČEZ i rozvodné podniky, které lidem posílají složenky. A stejný názor mají i politici, kteří jsou za energetiku v Česku odpovědní.
Připravte se na další zdražení elektřiny, elektrárny totiž chtějí investovat

V Česku je levně

Mají-li pravdu, z obvyklé pětistovky měsíčně bude za pár let nejméně o stokorunu víc. Elektřina  je v Česku dosud levnější než ve všech okolních státech - na Slovensku je dražší o 10%, v Polsku o 15% a v Německu a Rakousku o 18%.

Do čtyř let se ceny zvednou

S odvážnou předpovědí přišel náměstek ministra průmyslu Martin Pecina, v energetice jeden z nejvlivnějších lidí. "Tak tři čtyři roky budou ceny bezpochyby stoupat," uvedl Pecina. "Odhaduji, že za ty čtyři roky stoupne o dvacet až třicet procent a pak se stabilizuje," dodal. Zdražení se podle něho bude týkat všech, domácností i podniků. Jako důvod uvádí, že se musí postavit nové elektrárny. "Jinak se síť rozpadne a jednou vám vypnou světla," říká Pecina.

V Německu se to povedlo, proč tedy nezdražit u nás

Svou předpovědí reagoval na páteční zprávu společnosti ČEZ. Ta minulý týden oznámila, že se jí jako prvnímu výrobci proudu v Evropě povedlo prodat jednu megawatthodinu za více než čtyřicet eur. Platili kupci na německé energetické burze, kde už se sjednávají dodávky pro příští rok a kde se cena stanoví volně podle nabídky a poptávky.

ČEZ to vidí jako důkaz, že ceny musí jít nahoru i v Česku, o což dlouhodobě usiluje. Čtyřicet eur je podle ČEZ rekord. Letos Němci na stejném trhu v průměru platili o šest eur méně. "V České republice začne prodejní kampaň až po prázdninách," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Náš trh se samozřejmě pohybuje v souladu se zahraničím. Je to signál, který ovlivní i Česko směrem ke zdražení," uvedl Kříž.

Jeden za všechny...

Šéfové krajských rozvodných společností, kteří nakupují proud v elektrárnách ČEZ a posílají ho dál, říkají, že největšímu dodavateli se sotva mohou vzepřít. "Jestli zdraží oni, tak zdražíme i my," uvádí předseda představenstva Pražské energetiky Drahomír Ruta.

"Ceny pro naše zákazníky se odvíjejí od ceny ČEZ a tu budeme znát v září. Nakupujeme od nich z devadesáti procent," dodává Ruta.

"Je to zajímavá zpráva, která nám dává signál, kam dál ceny půjdou," říká k německé aukci ekonom Tomáš Gatěk ze společnosti Patria.


Nejdražší energii v celé ČR mají v jižních Čechách. Největší zdražení v lednu tohoto roku měli odběratelé na jižní Moravě - 7,6%.

Ceny všech energií stoupají, ale budeme si moci vybrat. Teoreticky...

Světové ceny rostou kvůli tomu, že zdražují všechny typy energie, třeba ropa a uhlí. Pro Čechy se navíc od příštího roku mění pravidla hry. Trh s elektřinou se otevře, jako se to před časem stalo s telefony. Takže každý si teoreticky bude smět vybrat, od koho bude proud kupovat.

V ideálním případě by mohli začít od dveří ke dveřím chodit prodejci a nabízet nový, lepší ceník než zavedené firmy. Anebo by si na internetu mohli lidé vybrat, že chtějí jen zelenou elektřinu, i když to bude dražší. Dnes místo konkurence hlídá ceny regulační úřad, ale jeho dohled se od ledna oslabí.

"Stále budou hlídat cenu pro přepravu, ale samu elektřinu, tam už je cena zcela v rukou trhu. Od příštího roku včetně domácností," uvádí Kříž a dodává, že uvolnění trhu "těžko přinese zlevnění".

Podobně mluví náměstek Pecina: "Úřad bude odpovědný jen za to, aby v nějakém regionu ceny opravdu dramaticky neutekly."

Jak ukázal příklad s telefony, není jisté, že konkurence zabere lépe než regulační úřad. I proto, že ČEZ kromě výroby ovládá také všechny rozvodné závody kromě pražské, jihočeské a jihomoravské energetiky. A na jihu vládne německý E.ON, který se řídí cenami v Německu. Po uvolnění trhu budou rozvodné firmy muset pustit do svých drátů i konkurenci, ale sehnat hodně elektřiny jinde a levněji než u ČEZ bude těžké.

Ono by to šlo levněji, ale...

Podle Peciny jde cena elektřiny nahoru v Evropě proto, že výrobci si začínají dělat zásoby pro výstavbu nových elektráren. Mezinárodní energetická agentura minulý týden varovala, že vyspělým státům hrozí převis nabídky nad poptávkou a přetížení sítě.

Na expanzi se připravuje i ČEZ, který sice třetinu produkce vyváží, ale chce dál stavět. Začíná obnova elektrárny Tušimice, pak se mají stavět dvě další a pořád není vyloučeno, že se bude rozšiřovat Temelín nebo Dukovany. O výstavbě elektráren jako o výnosném byznysu přemýšlejí i soukromí investoři, třeba noví majitelé mosteckých dolů nebo slovenská finanční skupina J&T.

Podle Českého statistického úřadu průměrná rodina zaplatí za všechny druhy energií přes dva tisíce korun měsíčně. Ale v tom je i benzin do auta, plyn či topení.

Naposledy došlo ke zdražení elektřiny v lednu, pro domácnosti v průměru o necelých pět procent, až o desítky procent je dražší pro podniky.

Pro domácnost s průměrnou spotřebou to znamená, že zaplatí během dvanácti měsíců zhruba o 350 korun navíc. Největšího zdražení elektřiny – o 7,6 procenta – se dočkali lidé na jihu Moravy. Nejdráže nakupují elektřinu lidé v jižních Čechách, kde jsou dlouhodobě nejvyšší ceny z celé země.

Zdroj: MF Dnes

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Podvod
vivi
14. 1. 2006, 18:14
zvlastni
Nox
17. 6. 2005, 19:12

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená