Od 1. března 2017 se rozšíří povinnost evidovat tržby na oblast velkoobchodu a maloobchodu. Konkrétně se jedná o klasifikaci NACE pod kódy 45.1, 45.3, 45.4, pokud jde o obchod, 46 a 47. Pro desítky tisíc podnikatelů se tak začíná krátit čas. Je třeba začít jednat s finančním úřadem a poohlédnout se po vhodném pokladním řešení. Co konkrétně je třeba udělat?
- zažádat o autentizační údaje (jen do protokolu nebo na daňovém portálu prostřednictvím údajů, kterými se přihlašujete do datové schránky)
- přihlásit se na daňový portál, zadat údaje o provozovnách (včetně eshopu) a vygenerovat si certifikát (slouží k autentizaci datových zpráv)
- pořídit hardware, nahrát certifikát, seznámit se s obsluhou (stát vše ponechal na soukromém sektoru, neexistuje žádné doporučení)
- pokud nemáte internet, pak si ho zařídit (například využít řešení od mobilních operátorů)
Jakmile získáte certifikát, budete potřebovat pokladní zařízení. Těch je na trhu celá řada a záleží jen na vás, jakého dodavatele zvolíte. Dále je nutné zajistit připojení k internetu, pokud v místě, kde podnikáte, žádná konektivita není, pak požádejte správce daně o povolení evidovat tržby ve zjednodušeném režimu. Budete tak mít povinnost odesílat údaje o tržbách hromadně nejpozději do pěti dnů od uskutečnění evidované tržby. Více se dočtete v tomto článku.
Testovali jsme evidenci „na vlastní kůži“ a nastavení může být oříšek.
S výběrem pokladny si dejte práci, zkušenost z hospod a restaurací ukazuje, že mnozí zvolili nevhodné pokladní řešení a dříve či později ho budou muset vyměnit. Více užitečných článků o EET na webu FinExpert najdete zde.