FinExpert.e15.cz

Připojení k internetu - srovnání dostupných možností

Připojení k internetu má dnes kdekdo. Ne všichni však disponují stejně rychlou linkou, a ne každý může surfovat kdy se mu zachce. Srovnání dostupných možností připojení naleznete právě v tomto článku.
Připojení k internetu - srovnání dostupných možností

Dial-up čili vytáčené připojení

K tomu, abyste se připojili k internetu pomocí vytáčeného připojení nepotřebujete mnoho. Stačí vám počítač vybavený modemem a pevná linka. Ty tam jsou doby, kdy jste byli nuceni platit poskytovateli připojení. Psal se srpen 2000, když první firma na českém trhu (Volný.cz - Czech on line), nabídla připojení k internetu bez poplatků (myšleno poplatků providerovi). Mnozí dobře pamatují přetížené linky... Zkrátka a jednoduše od té doby platíme pouze Českému Telekomu (případně alternativnímu operátoru), za telefonní spojení. Hodinová sazba byla stanovena již před třemi roky – stále se platí dle tarifu Internet 2002. Český Telekom také přišel se zajímavou nabídkou tzv. balíčků. Za jejich propagaci také docela slušně zaplatil na pokutách u antimonopolního úřadu.

Bohužel vytáčené připojení nabízí maximální rychlosti 56 Kb/s pro příjem dat a 33,6 Kb/s pro odesílání dat, které nepatří mezi použitelné pro práci s řadou internetových aplikací (online hry, stahovýní souborů). Tyto rychlosti jde zvýšit pouze softwarovou kompresí. Pokud disponujete ISDN linkou, můžete se těšit rychlostí o něco větší - 64 Kb/s až 128 Kb/s, pokud využijete oba kanály.

Pevné připojení k internetu

Tato kategorie je velmi rozsáhlá a poskytovatelů tohoto připojení je jako máku. Nabídky se mnohdy shodují, mnohdy se liší řádově. U tohoto druhu připojení k internetu velmi závisí na tom, v jaké lokalitě se nacházíte a kolik poskytovatelů tohoto druhu připojení zde působí. Technicky můžete být připojeni pomocí bezdrátové technologie nebo kabelem. Ohledně podmínek místních poskytovatelů se nabídky natolik liší, že je obecně nelze porovnávat. Určitě se však jedná o jednu z nejoblíbenějších možností připojení. Využívá jej většina škol a firem.

Ať Chello či Karneval, musíte mít kabelovku

S velmi zajímavou nabídkou přišel nejrozšířenější poskytovatel satelitního připojení UPC Direct. Pro některé své klienty používající kabelovou televizi v Praze a Brně nabízí možnost vysokorychlostního internetu Chello, který používá právě vedení kabelové televize ke svému přenosu. A věřte, že ceny jsou opravdu zajímavé. Podívejte se na následující tabulku. Mnohé zájemce jistě rozhoupe i vánoční nabídka vysokorychlostního internetu Chello, kdy neplatíte za modem, aktivace vás bude stát pouze jednu korunu a tisíc prvních si zájemců může za další korunu přikoupit MP3 přehrávač. Více najdete na adrese www.upc.cz.

Karneval je na tom vcelku podobně. Nabízí tři varianty připojení s garantovanými rychlostmi 150/50 až po 2000/150 kb/s. Více v tabulce.  Všechny tři varianty připojení jsou časově a datově neomezené. V koutku ceníku se však dozvíte, že pokud přesáhnete limit 40/20/1 GB, bude snížena rychlost na 64/32 kb/s v daném měsíci. Stejně jako v nabídce Chello, také u Karnevalu se v ceníku můžete dočíst o spoustě doplňkových služeb, jako zvětšení schránky, pevná veřejná IP adresa a mnoha dalších, které jsou však pochopitelně zpoplatněné. Bohužel platíte i za takovou zdánlivou samozřejmost, jako je změna hesla email schránky. Mezi další poskytovatele pomocí kabelové televize patří menší firmy, např. Netbox a Self servis.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroje: www.upc.cz, www.karneval.cz, www.selfnet.cz, www.netbox.cz

CDMA – horká novinka od Eurotelu

Působnost mobilního operátora Eurotel, jehož stoprocentním vlastníkem je Český Telecom se rozšířila do oblasti poskytování internetového připojení již před několika lety. Výrazný kvalitativní pokrok přišel s letošní novinkou, kterou je technologie CDMA 1xEV-DO, jak je přesně  tato technologie označena. Umožňuje připojení k internetu odkudkoliv, kde je signál sítě Eurotel. Za měsíční paušál 1 070 Kč vč. DPH se můžete těšit pevného připojení k internetu pomocí USB modemu a antény. Přenosová rychlost je uváděna 256/156 Kb/s. Jednou z mála nevýhod tohoto připojení je však skutečnost, že odezva, tzv. ping, na tuzemské servery není zrovna nejlepší – pohybuje se od 107 ms výše. Na kvalitní hraní po síti tedy můžete zapomenout. Celkově vzato je tato nabídka vcelku zajímavá a nabízí alternativu připojení mobilních zařízení jako jsou automobily či notebooky.

U Eurotelu, T-Mobile a Oskara je nabízeno také připojení PC pomocí karty (či mobilního telefonu) s využitím pomalejší technologie GPRS. K jeho výhodám patří, že se můžete připojit kdekoliv, kde je dostupná síť a stačí vám pouze mobilní telefon s kabelem případně bezdrátovým přenosem. Nevýhodou ve srovnání s CDMA je nízká rychlost. T-Mobile a Oskar nyní testují technologii EDGE, která bude rychlostí ležet mezi GPRS a CDMA.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroje: www.eurotel.cz, www.t-mobile.cz


xDSL – ždímáme telefonní linku

Připojení na bázi DSL funguje zcela jednoduše. Používá jeden pár měděných drátů vaší kroucené dvoulinky aniž by bránil telefonování z  pevné linky během připojení. DSL totiž využívá volné frekvenční pásmo této linky. Technicky může rychlost připojení dosáhnout až 2,3 Mb/s. Jedinou nevýhodou je skutečnost, že vzdálenost modemu připojeného počítače od telefonní ústředny po telefonní lince nesmí být delší než 3,5 km. Také skutečnost, že zatím ne všechny telefonní ústředny Českého Telecomu jsou technologií umožňující přenos dat pomocí DSL vybaveny, omezuje rozšíření těchto služeb.

Zde je mapa pokrytí:

Klepněte pro větší obrázek
 


Nabídky našich operátorů se vcelku často mění a výběr je obrovský. Snad vám postačí malá srovnávací tabulka.

Klepněte pro větší obrázek

Pravidelné měření rychlosti jednotlivých poskytovatelů služeb ADSL najdete na www.zive.cz

To by byly vesměs asi všechny rozšířenější druhy připojení. Nezmínil jsem se kupříkladu o Wi-Fi a jiných podobných specifických druzích. To není účelem tohoto článku. Jde v něm o přiblížení cenových úrovní našeho stále ještě předraženého trhu. Ať už si vyberte co chcete, je to jen na vás…

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Kdo to psal?
kanda
20. 12. 2004, 23:43
Netbox
Dzelen
15. 12. 2004, 16:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená