FinExpert.e15.cz

Případ – musím během insolvence platit splátky úvěru?

Řešení je několik. Důležité ale je, kdy se insolvence zahajuje.
Případ – musím během insolvence platit splátky úvěru?

Dotaz: pracuji u úvěrové společnosti a v poslední době se začíná dostávat do „módy“ insolvence. Různé firmy nabízejí vypracování insolvenčního návrhu, jeho podání atd. a klientovi řeknou, že jakmile to má podané, už nemusí platit. Podle mého názoru ale povinnost platit věřiteli zaniká jakmile je insolvenční návrh schválen a do té doby je vše při starém. Jeden z těch lépe formulovaných protinázorů klientů ale je, že nesmí platit už v době podání, protože by upřednostňovali jednoho věřitele před druhým.

Odpověď: Pokud jde o insolvenci, tak návrh na její vyhlášení může podat buďto věřitel (nebo samozřejmě také dlužník) za určitých podmínek – obecně můžeme říci, že se jedná o situaci, kdy není dlužník schopen krýt své závazky svým majetkem. Někdy se používá také termín předlužení. Insolvenční návrh může podat i sám dlužník za situace, že se do výše uvedeného stavu nezadržitelně řítí.

Způsobů řešení insolvence je několik, ty zde nebudeme rozebírat, jelikož nejsou z pohledu dotazu relevantní. Důležité pro nás je, kdy se insolvence zahajuje. Účinky zahájení insolvenčního řízení nastávají okamžikem zveřejnění vyhlášky, kterou se oznamuje zahájení insolvenčního řízení v insolvenčním rejstříku (v případě reorganizace do schválení reorganizačního plánu). Stav si tedy můžete v rejstříku zkontrolovat.

Faktem je, že od okamžiku zahájení insolvenčního řízení, dlužník musí s majetkem nakládat tak, aby nedocházelo k jeho podstatné změně, což se týká také jeho složení či třeba snížení objemu či hodnoty. Otázkou tedy je, zda-li vymáhaná částka tvoří podstatnou část majetku či nikoli.

Jelikož se u nás do insolvence dostává hodně dlužníků právě tím, že mají příliš velké úvěry, které nejsou schopni splácet, bude asi pravděpodobnější situace, kdy bude pohledávka z úvěru podstatnou součástí pasiv, resp. její splacení by podstatně ovlivnilo majetek dlužníka. Samozřejmě tomu tak nemusí být vždy.

Pokud jde o poškozování věřitele, není takový krok vázaný na insolvenci. Poškozování věřitele se může jakákoli osoba dopustit i během běžné obchodní činnosti – jde obecně o situaci, kdy dochází ke zvýhodnění některých věřitelů oproti ostatním, například spláceným závazků včas selektivně některým dodavatelům, přičemž ostatním platí dotyčná osoba s velkým zpožděním či případně vůbec ne.

Na závěr se ještě pozastavme nad tím, že institut insolvence se u nás také občas zneužívá. Za velké druhotné platební neschopnosti není až takový problém najít věřitele, u jehož pohledávky jsou splněné podmínky pro insolvenci. V podstatě se pak uměle vyvolá insolvenční řízení, které se zvláště za podpory dobře mířených úplatků může docela protáhnout. Tím se dlužník dostane do obchodních problémů, hodnota jeho firmy klesne a lze ji pak snadno levně koupit. To je však z jiného soudku, ze soudku úrovně vymáhání práva v naší zemi.

Článek vyšel na www.malepenize.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Neplatit splatky po zahajeni insolvencniho rizeni ma...
mobilman
1. 11. 2013, 09:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená