FinExpert.e15.cz

Případ – jak funguje repůjčka?

Případ – jak funguje repůjčka?

Dotaz: Můžete mi vysvětlit, jak funguje repůjčka, která se teď hodně inzeruje? Může se s ní hodně ušetřit, dokonce čtvrtina splátek, tak je to zajímavá nabídka.

Odpovídá Jan Müller, Malépeníze.cz: Budiž tentokrát marketingovým lidem z dotyčné instituce ke cti, že zvolili název, který je alespoň částečně český. Pro tento typ postupu se běžně používá pojem refinancování a ve skutečnosti jde o totéž.

Jelikož nejsou přesně ve veřejných zdrojích dostupné podrobné informace o tento postupu refinancování, zdráháme se tedy použít výraz „produkt“, můžeme o skutečné motivaci jen uvažovat, proč finanční ústav k takovému kroku sáhne.

Získávání klientů

Jde-li v tomto případě o malou banku, která by chtěla provést akvizici klientů, je refinancování jednou ze zajímavých cest, jak akvizici provést a přetáhnout takto klienty některým dalším bankám na trhu. Z tohoto pohledu je nutné klientům nabídnout něco navíc – něco zajímavého, aby na nabídku skutečně reflektovali. A tím je právě slib, že na splátkách (včetně úroků) můžete ušetřit až 25 %. Výraz „až“ již z marketingu známe a znamená obvykle nějakou extrémní situaci, která za běžné situace nenastane.

Suma sumárum tady tedy máme nabídku na refinancování úvěru – ten chápeme jako úvěr spotřebitelský, a to podle podmínek nabízených v souladu s touto akcí (rychlé provedení, které by v případě refinancování hypotéky nebylo tak úplně proveditelné).

Na trhu došlo v krátké době ke dvěma poklesům úrokových sazeb, kdy Česká národní banka postupně snížila diskontní sazbu až na rekordně nízkou úroveň 0,05% p.a. Tím pádem klesají i úroky u půjček a tedy se finančním institucím snadno zlevňuje, zejména pak u úvěrů nasmlouvaných v minulosti za vyšších úrokových sazeb na trhu.

Refinancování

Refinancování je poměrně zajímavý postup tam, kde chcete snížit úrok u úvěru. Často se stává, že během procesu refinancování získáte zajímavější úrok u vlastní banky, kde již půjčku máte.

Pro připomenutí zopakujme, že podstatou refinancování je poptat stejnou půjčku, jako právě máte, u jiných finančních institucí. Tam zjistíte situaci na trhu a podle toho, jak se nabídky liší od podmínek vaší půjčky, můžete přikročit buďto k přesunutí vaší půjčky jinam nebo můžete dosáhnout snížení úroků ve vaší bance. Pozor však na to, aby půjčka umožňovala její předčasné splacení.

U refinancování se samozřejmě obrátíte na více institucí a ne jen na jednu, jejíž reklamu třeba zrovna vidíte v televizi.

Typ půjčky

Postup zvaný „repůjčka“ se podle našeho pochopení vztahuje na spotřebitelské úvěry. Velkou otázkou totiž zůstává, proč si vůbec spotřebitelský úvěr brát.

Pokud už si úvěr vezmete, měl by být investiční a doba splácení by měla být alespoň tak dlouhá, jak je užitná doba toho, co na úvěr nakoupíte. To podle našeho názoru splňuje zejména hypotéka na vlastní bydlení.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Ja, ja, autor byt topra češtin.
jikra@.com
7. 11. 2015, 19:13
Ja, ja, autor byt topra češtin.
fred Kalousek
21. 11. 2012, 20:24
"Pokud už si úvěr vezmete, měl by být investiční a d...
Higgs
21. 11. 2012, 17:50

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená