FinExpert.e15.cz

Případ – chtěl bych začít sám investovat do podílových fondů


Leny  |  30. 07. 2013 05:56

Dobrýýýý!

 | 
Adam Hrazdil  |  31. 07. 2013 09:04

Vážený pane Mullere, vážení čtenáři, dovolím si reagovat na tento ne úplně optimistický článek. Na úvod sdělím, že se několik let pohybuji ve světě finančního poradenstí se zaměřením právě na investice. Pojďme si říci několik fatků o prodeji podílových fondů finančně poradenskými společnostmi. Všeobecně v těchto společnostech je kladen velice malý důraz na vzdělávání poradců v oblasti investování, především v oblasti podílových fondů. Společnosti typu Conseq, Atlantik, Axa a mnoho dalších tvoří tzv. "modelová portfolia", která jsou zpravidla konzervativní, vyvážená a dynamická. Investičně zprostředkovatelské společnosti vybírají fondy, které mají ve své nabídce a z nich následně sestavují právě tato "modelová portfolia". Díky MiFID se drží zadaním v investičních dotaznících a tak klient dostane běžné, mnohdy nezajímavé fondy - ať už svojí historií nebo svým zaměřením. Kvůli tomu nejsou finanční poradci nuceni nedostatkem informací se sebevzdělávat, a tak se stane, že minimálně 80% klientů dostane na základě investičního dotazníku již nadefinované portfolio od jedné nebo více společností. Osobně si troufám tvrdit, že tímto způsobem vybrané portfolio je nadmíru diverzifikované a roste nebo klesá pouze tak, jak roste nebo klesá globální ekonomika. Svým způsobem to není špatně, ale může se stát, že takové modelové portfolio dosáhne průměrné roční výkonosti od cca 1% do cca 5%. Nezapomeňme, že si každý rok správci fondu strhnou manažerský poplatek, který je v průměru 1-1,5%. Čistý výnos se tedy logicky sníží (nepočítám inflaci). Další důležitý fakt je, že společnosti Conseq a Atlantik jsou především zprostředkovatelé fondů jiných správců. V praxi to znamená, že Conseq nabízí fondy patnácti (!!!) společností a Atlantik cca o 1/2 až 2/3 méně. Pokud tento důležitý fakt poradce nesdělí klientovi, je to zásadní nedostatek odbornosti poradce. Jinou výhodou zprostředkování investic přes Conseq či Atlantik je v nižších poplatcích než by byly klientovi účtovány přímo v investiční společnosti, např. ve Franklin Templeton. Nevědomost této informace opět snižuje "důvěryhodnost" poradce. Problematiku podílových fondů uzavřu názorem, že jsou dražší, ale měly by se doporučovat především na dlouhodobý horizont, kde má klient větší potenciál na zhodnocení svých těžce vydělaných peněz než např. v penzijních fondech či v kapitálových / investičních pojistkách. Všichni poradci mají možnost klientovi také nabídnout ETF fondy, které jsou daleko zajímavější, než podílové fondy, ale na toto téma psát nebudu, neboť se daného tématu nedrží. Všude ve společnosti platí, že je vše o lidech. Nezatracoval bych jakoukoli poradenskou společnost na základě jedinců, kteří ji kazí pověst. Takových lidí je spoustu v jakémkoli oboru.

 | 
Andrej Karásek  |  03. 02. 2016 14:43

... v případě zájmu o dlouholeté bezpečné investice s nízkým rizikem a prům. ziskem 7% se obraťte na mě, i kdyby jste jen měli nějaký dotaz z daného tématu rád zodpovím.

 | 
Petr Šimůnek  |  16. 12. 2016 14:07

... v případě zájmu o dlouholeté bezpečné investice s nízkým rizikem a prům. ziskem 7% se obraťte na mě, i kdyby jste jen měli nějaký dotaz z daného tématu rád zodpovím.

zájímá mě tato problematika.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená