FinExpert.e15.cz

Příležitost je hnacím motorem pojistných podvodů

Praha, 9. října 2012

Za devět měsíců letošního roku odhalili detektivové Generali o 5 % více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku. Zatímco počet podvodů vzrostl z 240 na 251, objem klesl z 65 na 29 milionů korun. Přibližně stovka případů je stále v šetření a další přibývají.

Potvrzuje se tak trend častějších podvodů v menším objemu. K pokusům o podvod převážně dochází v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se lidé, mnohdy pod tlakem panujících makroekonomických poměrů, snaží uměle navýšit pro své obohacení. Dominantní nadále zůstávají podvody v pojištění motorových vozidel. Výrazně však stoupá podíl podvodů v pojištění odpovědnosti. Z regionálního pohledu je nejvyšší frekvence v Praze, středních Čechách a na severní Moravě. Dlouhodobě podvádějí nejméně Jihočeši. Vyplývá to ze statistik pojišťovny Generali.

Detektivové i likvidátoři pojišťovny Generali se shodují na tom, že k nám pomalu ale jistě míří trend ze západní Evropy, podvody v pojištění odpovědnosti. Právě ty patří na západ od našich hranic mezi vůbec nejčastější. I v jejich případě platí, že se o ně lidé pokoušejí zpravidla až v okamžiku, kdy dojde k reálné škodě. Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo.

V odborné terminologii jsou tyto typy podvodů označovány jako oportunistické. Jsou zdaleka nejfrekventovanější a jejich výše se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění.

Podle celosvětových odhadů může přibližně 14 % všech pojistných událostí vykazovat příznaky pojistného podvodu. Údajně až 35 % pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.

Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě prokázání podvodného jednání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis pojišťovně, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Příklad pojistného podvodu z cestovního pojištění

Přestože pojistné podvody u cestovního pojištění nepatří mezi nejčastější, občas se objeví někdo, kdo se snaží zneužít například pojistné krytí léčebných výloh.
Klient nahlásil akutní zubní ošetření v Německu. Jak se později ukázalo, návštěvu zubaře předem plánoval. Bělení zubů mezi akutní zubařskou péči rozhodně nepatří. Přesto po pojišťovně následně požadoval kompletní úhradu nákladů. Stačil však jediný telefonát detektivů a pokus o pojistný podvod byl odhalen.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená