FinExpert.e15.cz

Přijde eurozóna o jednoho ze svých „elitních“ členů?

Přijde eurozóna o jednoho ze svých „elitních“ členů?

Politika v tomto týdnu dominovala vývoji na finančních trzích a do pozadí odsunula i zveřejněné ekonomické statistky. Zatímco těsné vítězství F. Hollanda ve francouzských prezidentských volbách se víceméně očekávalo, tak výsledky řeckých parlamentních voleb otřásly důvěrou ve schopnost a ochotu země uskutečňovat kroky k potřebným reformám.

Výsledky řeckých voleb skončily fiaskem pro strany (Nová demokracie a PASOK), které vyjednaly finanční pomoc a naopak výrazně posílily krajně levicové a pravicové strany. Ty odmítají další reformy uskutečňovat a jedním z jejich cílů je i vystoupení země z eurozóny. V průběhu týdne se nepodařilo vytvořit politickým stranám vládní koalici. To se sice může změnit o tomto víkendu, avšak stále pravděpodobněji se jeví uskutečnění nových voleb. Díky politické nestabilitě tak opět o něco vzrostla pravděpodobnost scénáře, že země nakonec opustí eurozónu.

Nepříliš příznivé zprávy však přicházely i ze západního Středomoří. Poslední dobou jak jinak než ze Španělska. Tamní vláda se rozhodla přikročit ke stabilizaci bankovního sektoru a požaduje po bankách navýšení rezerv na krytí špatných realitních úvěrů v hodnotě 30 mld. eur. Sama se bude podílet zhruba polovinou finančních prostředků.

Několikaletý pokles cen na trhu s nemovitostmi je přitom černou můrou španělské ekonomiky a místních bankovních institucí. To, že je situace v této zemi napjatá potvrdily výnosy 10letých státních dluhopisů, které v týdnu opět překonaly kritickou hranici 6 %. Vzrostl naopak zájem o „bezpečné“ americké a německé dluhopisy. Celkově v týdnu ztrácela riziková aktiva jako akcie a vysoce úročené měny.

V domácím hospodářství byla v týdnu zveřejněna celá řada čerstvých makroekonomických dat. Výsledky většiny statistik skončily v souladu s tržními odhady a potvrdily tak současný stav domácí ekonomiky. Situace není dobrá, ale není ani tak zle, jak se předpokládalo na konci loňského roku. Odhad HDP za 1. čtvrtletí se dozvíme v příštím týdnu, ale již nyní je jasné, že žádné prudké oslabení ekonomiky nepřišlo.

Některé statistiky navíc pozitivně překvapily. Nejvíce výsledek zahraničního obchodu za březen letošního roku, potažmo za celé první čtvrtletí. Rekordní březnový přebytek obchodní bilance ve výši 37,5 mld. korun tak potvrdil, že Česká republika je konkurenceschopná na zahraničních trzích. Tento údaj však kazí fakt, že přebytek není tažen rostoucími objemy vývozu, ale spíše klesajícími objemy dovozu.

Překvapil i pokles míry nezaměstnanosti. Ta se v dubnu snížila na 8,4 %, avšak téměř výhradně díky sezonním faktorům. Šance, že se situace na pracovním trhu do konce letošního roku nějak výrazně zlepší, je však minimální. Poklesla i dynamika růstu spotřebitelských cen z březnových 3,8 % na dubnových 3,5 %.

Autor je analytikem společnosti Akcenta.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená