FinExpert.e15.cz

Příčina nehod? Divoká prasata i včely

Dopravní nehody, v nichž jako jeden z účastníků figuruje zvíře, se ve statistikách objevují v uplynulých letech čím dál častěji.
Příčina nehod? Divoká prasata i včely

Zatímco v roce 2003 statistiky České pojišťovny ukázaly něco málo přes 2 100 nehod způsobených zvířetem, v loňském roce už byl jejich počet dvojnásobný. Ani letos se konečné číslo nebude zřejmě výrazně lišit. Lesní nebo domácí zvěř se tak na celkovém počtu dopravních nehod podílí zhruba 3 %.

Nejvíce nehod s lesní zvěří pravidelně bývá v květnu a v období od srpna do listopadu, tedy v době říje. S domácími zvířaty je pak počet nehod během celého roku vcelku vyrovnaný. Nejvyšší počet těchto škod byl hlášen ze středních Čech a jižní Moravy, naopak nejméně z Prahy.

Problémem je určení viníka nehody

Hlavní rozdíl mezi nehodou s lesním a domácím zvířetem je v určení viníka nehody. Zatímco za dopravní nehodu způsobenou domácím zvířetem, jako jsou volně pobíhající kočky, psi, ale i slepice, ovce, krávy, odpovídá jejich majitel, který je také povinen škodu uhradit, na lesní zvěř se zákaz volného pobíhání nevztahuje, takže jí způsobené škody si hradí motorista sám. Na tyto případy se tedy nevztahuje povinné ručení ani žádné jiné odpovědnostní pojištění majitele zvířete. Škodu může krýt jedině havarijní pojištění, které škody způsobené srážkou s divokou zvěří zaplatí.

Kromě vysoké zvěře, která je nejzranitelnější za šera nebo tmy, jsou častým terčem střetů také prasata, hovězí dobytek, ovce, kozy, a čím dál častěji i koně. Některé příklady ze statistik České pojišťovny jsou výmluvné: zmatený kůň, který na jaře utekl z ohrady majitele na Českolipsku, vběhl do silnice, kde právě projížděla řidička v peugeotu. Na svědomí měl škodu za téměř 120 tisíc korun, ale srážku přežil. Ne takové štěstí měl před několika dny divočák, který na Sokolovsku naboural čtyři vozy. Osádky vozů naštěstí vyvázly bez zranění, divoké prase však několikanásobnému střetu podlehlo.

Škodu může způsobit i zvíře uzavřené ve vozidle

Nebezpečná nemusejí být pro řidiče pouze zvířata na silnici, ale i ta, která lidé vědomě nebo nevědomě převážejí v autě. Tak se příčinou nehody stal i rotvajler, kterého jeho majitelka nechala ve voze, když si odběhla nakoupit do nedalekého obchodu. Pes přeskakoval mezi sedadly tak nešťastně, že odblokoval ruční brzdu a vůz se z mírného kopce rozjel. Naštěstí ulicí nikdo neprojížděl, takže o první zaparkovanou dodávku se auto zastavilo. Celková škoda byla 45 tisíc korun.

Kuriózní nehody

Kuriózním viníkem pojistné události se staly také včely, do jejichž roje vjel majitel toyoty. Ostatky většiny z nich setřel z předního okna stěračem, ale otevřeným okénkem mu jich ještě dost vlétlo do auta. Ve snaze vyhnat je ven, ztratil kontrolu nad vozidlem, sjel do příkopu a zastavil se o sloup elektrického vedení. Škoda na úplně novém voze, který byl naštěstí havarijně pojištěn, se přehoupla přes 100 tisíc korun. Řidič kromě několika žihadel vyvázl bez dalších zranění. Tato nehoda se sice ve statistice neobjevila v kategorii střet se zvířaty, ale hlavní roli při srážce s předmětem malý a jinak velmi užitečný hmyz hrál.

Pro usmání, podle mluvčího České pojišťovny Václava Bálka likvidátorům České pojišťovny uvádějí často řidiči jako příčinu havárie ztrátu kontroly nad vozidlem kvůli docela obyčejné mouše, kterou chtěli coby nezvaného pasažéra dostat z kabiny vozu ven.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

když už kuriozita
Jarmila
17. 12. 2006, 20:25
Re:'nikomu nepatriace' zvierata
SKAJA
17. 12. 2006, 12:54
'nikomu nepatriace' zvierata
drgi
17. 12. 2006, 11:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená