Zákazníci mají možnost buď zůstat u svého dosavdního finančního ústavu nebo přejít k jiné bance, která jim nabídne výhodnější hypoteční úvěr, jímž zaplatí ten stávající.
Banky očekávají, že lidé se budou o možnost získat výhodnější podmínky jinde, aktivně zajímat. Hypoteční úvěry v Česku se ve větší míře poskytují teprve několik let, a protože většina lidí si vybírá kratší doby fixní míry úrokové sazby (nejčastěji 3 nebo 5 let), přichází první vlna končících fixací letos. „Odhadujeme, že letos bude končit fixace úrokové sazby zhruba 80-ti tisícům klientů, což je potenciál pro refinancování hypoték. Zájem lidí přitom narůstá a refinancované úvěry tvoří stále větší část našich nových hypoték. Jen letos očekáváme stoprocentní nárůst refinancování ve srovnání s minulým rokem,“ říká Markéta Dvořáčková z GE Money Bank.
Hlavní vlna zájmu o refinancování do Česka však teprve dorazí. Bude to v horizontu několika let, kdy dojde k částečnému nasycení trhu a poklesu nově poskytovaných hypoték. Trend je patrný v řadě evropských zemí. V zemích, kde je trh hypotečních úvěrů již plně rozvinutý, není refinancování starších úvěrů nic výjimečného a banky se na tyto služby hodně zaměřují. V Česku tomu tak ještě není, a tak se klienti s velkým zjednodušením zatím nesetkají. Musejí počítat s téměř stejnou administrativou jako při vyřizování původní hypotéky.
Zájem bank refinancovat staré hypotéky ale poroste, a to i proto, že na toto pole vstupují nové subjekty. Hypoteční úvěr je totiž možné splatit také úvěrem ze stavebního spoření (se zástavou nemovitosti).