FinExpert.e15.cz

Příbuzným či kamarádům půjčujte jedině s písemnou smlouvou

Odmítnout půjčku dobrému příteli či příbuznému je těžké. Zvlášť pokud se příbuzný dostane do těžké finanční situace.
Příbuzným či kamarádům půjčujte jedině s písemnou smlouvou

Zkušenosti exekutorů a finančních odborníků však dokazují, že na tyto případy často sedí přísloví „za dobrotu na žebrotu“. Přinášíme vám proto několik rad, jak příbuznému či kamarádovi sice podat pomocnou ruku v podobě půjčky, ale současně si krýt záda.

Například pan Radek z Vysokého Mýta na svou dobrotu doplatil. Neváhal ani chvíli, když se dozvěděl, že jeho kamarád má finanční problémy, sám se nabídl, že mu půjčí. Sice ho trochu zarazilo, že dluhy kamaráda se vyšplhaly na sto padesát tisíc, nicméně se rozhodl, že ho v tom nenechá. A to přesto, že si sám musel zhruba sto tisíc vypůjčit na své jméno – část v bance a část peněz si vybral z kreditky.

„Vůbec mě nenapadlo, s kamarádem sepsat nějakou smlouvu, znali jsme se přece odmalička, bydlí kousek ode mne, tak proč ty formality. To jsem ještě netušil, co se bude dít,“ líčí svůj příběh pan Radek. „Kamarád mi vrátil jen 3 000 Kč a dál se mu platit nechtělo, tak jednoduše přestal. Telefony nebere, na ulici se mi vyhýbá, a když už se potkáme, tak půjčku zapírá. Půjčené peníze bohužel musím zaplatit ze svého, a to včetně vysokých úroků, na které jsem dopředu vůbec nepomyslel,“ stěžuje si Radek.

„Jednoznačně doporučujeme sepsání smlouvy o poskytnutí půjčky, kde budou přesně stanoveny výše splátek, úroků, příp. i pokut z prodlení apod. Koneckonců platí, že pořádek dělá přátele,“ radí Petra Báčová, tisková mluvčí Exekutorské komory České republiky.

Dlužníkům banka nepůjčí

Banky si velmi pečlivě vybírají, komu půjčku poskytnou a komu ne. Proto není žádnou výjimkou, pokud žadateli půjčku odmítnou. Dobrotiví kamarádi či rodinní příslušníci pomáhají řešit problémy svých blízkých, kteří si ve většině případů vzali půjčky na zbytné věci, obvykle se jedná o automobily, vybavení domácnosti, vánoční dárky nebo zahraniční dovolené.

Většina dobráků, která takto vypomohla svému známému, bohužel nemá uzavřenou žádnou smlouvu o půjčce. Navíc tito věřitelé v danou chvíli vůbec nemyslí na úroky, které budou muset bance vrátit, a za které draze zaplatí. Obzvlášť, pokud díky tomu, že chcete půjčit kamarádovi, vyberete svůj kontokorent, kreditní kartu nebo si půjčíte u nebankovního subjektu.

Banka odmítla, odmítněte také

Pokud banka někoho vyhodnotí jako nesolventního, je víc než pravděpodobné, že nebude mít ani na to, aby půjčku splatil vám. Navíc vám hrozí, že v bance zaplatíte 1,5 – 2x tolik. Rozdíl mezi částkou půjčenou kamarádovi a částkou splacenou bance s největší pravděpodobností zaplatíte ze svého, aniž byste si za tyto peníze cokoliv dopřáli. U sumy kolem jednoho sta tisíc se může klidně jednat o padesát tisíc i víc, záleží na době splácení a jaký typ úvěru zvolíte.

Pokud se i přes tato varování rozhodnete vzít za někoho úvěr nebo mu prostě půjčíte ze svých rezerv, rozhodně s ním sepište smlouvu. I tak se může stát, že se s půjčenými penězi už nikdy neuvidíte. Pokud totiž váš kamarád nic nemá, pak mu dokonce ani exekutor nemůže nic zbavit. Jinými slovy – s půjčenými penězi se v takovém případě můžete nejspíš rovnou rozloučit. Proto dobře zvažte, komu a za jakých podmínek půjčíte peníze.

Jak půjčovat nejbližším a nepřijít „na buben“

1. rada: Důležitá je smlouva. Ani nejbližším příbuzným nepůjčujte jen na dobré slovo. Smlouva by měla obsahovat označení smluvních stran, tedy jméno dlužníka a věřitele včetně adres. Dále je v ní třeba uvést výši poskytnuté částky a údaj, zda se jedná o půjčku úročenou nebo bezúročnou. Nesmí chybět rovněž informace o splatnosti půjčky.

2. rada: Smlouva formou notářského nebo exekutorského zápisu. Za odborně sepsanou smlouvu se sice platí, má to ale své výhody. Když příbuzný přestane dluh splácet a nemíní komunikovat, není nutné žalovat ho u soudu a rovnou lze podat návrh na nařízení exekuce.

3. rada: Pohledávku po splatnosti řešte rychle. S postupujícím časem totiž klesá pravděpodobnost, že se podaří získat zpět alespoň část peněz. V případě, že dlužník přestává komunikovat nebo se nechává zapírat, je potřeba začít hájit svá práva věřitele a obrátit se na soud.

4. rada: Zajistěte si tzv. exekuční titul. Aby mohl na dlužníka zazvonit exekutor, je potřeba mít nejprve v ruce tzv. exekuční titul. Bez tohoto dokumentu nelze exekuční řízení zahájit. Jde o pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu, nebo rozhodnutí rozhodčího soudu, případně má podobu notářského či exekutorského zápisu.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Nesmysl, řešte to směnkami. S těmi se dá obchodovat ...
Martin Böhm
1. 10. 2012, 11:18

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená