FinExpert.e15.cz

Přibalte si na hory i cestovní pojištění

Proč sjednat cestovní pojištění, na co si dát pozor a jak se zachovat v nenadálé situaci, by měl vědět každý turista mířící do hor.

Kapitoly článku

Kapitola 1
Kapitola 2

Přibalte si na hory i cestovní pojištění

O statistikách zranění, cenách lékařské péče, úrazovém a cestovním pojištění v souvislosti s připojištěním pro zimní sporty jak v Česku tak v zahraničí, společně s aktuální nabídkou komerčních pojišťoven, jsme vám psali v prosincovém čísle časopisu Osobní finance v článku „Adrenalin pod taktovkou zdravého rozumu“, časopis je aktuálně dostupný na stáncích. 

Níže uvedený článek si klade za cíl upozornit na případná rizika před samotným sjednáním pojištění, na konkrétní postup při vzniklém úrazu (škodné události) a následně také poukázat na riziko hrozících finančních nákladů, které budete nuceni zaplatit, pokud na pojištění zapomenete. 

7 důvodů, proč sjednat cestovní pojištění na zimní sezonu: 

  1. Léčebné a související výlohy: vztahují se na nezbytné lékařské ošetření akutního onemocnění nebo úrazu, jedná se zejména o náklady na ambulantní ošetření, hospitalizaci, léčebné prostředky či výlohy související se zubním ošetřením. 
  1. Aktivní asistence: spolu s léčebnými výlohami tvoří základ cestovního pojištění. Zabezpečuje klientům pomoc v tísni kdekoliv ve světě, poskytuje platební garance zdravotnickým zařízením, zajišťuje možnost konzultace s českým lékařem, přepravu do vhodného místa léčky, repatriaci, kontakt s rodinou ve vlasti atd. 
  1. Úrazové pojištění: poskytuje kompenzaci v případě trvalých následků úrazu nebo smrti v důsledku úrazu. 
  1. Ochrana osobních věcí: vztahuje se na poškození, zničení nebo ztrátu osobních věcí či zpoždění zavazadel 
  1. Poškození zimního vybavení 
  1. Nedobrovolné prodloužení pobytu: cestovní pojištění obsahuje i takové situace, kdy je nutné pobyt prodloužit z  důvodu nebezpečí lavin v zimním středisku 
  1. Ochrana v případě cesty autem: vztahuje se na výlohy spojené s odtahem, náhradní dopravou a ubytováním v případě poškození nebo odcizení vozidla. 

(Zdroj: Evropská cestovní pojišťovna)

Na co si v souvislosti s podmínkami pojišťoven dát pozor? 

Základním předpokladem bezproblémové dovolené, během níž provozují klienti pojišťoven zimní sporty, je sjednat si odpovídající pojištění, pročíst si před podpisem smlouvy pojistné podmínky sjednaného pojištění, ať již cestovního, nebo úrazového. V rámci pojistné smlouvy by si totiž klienti měli dávat pozor na fakt, že některé sportovní aktivity, během nichž je riziko úrazu příliš vysoké, bývají ze smlouvy vyloučeny.

Při uzavírání pojištění je tedy nutné sdělit osobě, která s klientem pojištění uzavírá, za jakým účelem cestuje a jaké sporty bude provozovat. U úrazového pojištění jsou rekreační zimní sportovní aktivity kryty pouze v případě, že byly nahlášeny před uzavřením pojištění – smluvně se totiž na ně váží přirážky za provozování rekreačních sportů. 

Mezi extrémní či adrenalinové rizikové zimní sporty, které obecně pojišťovny v rámci pojistných smluv úrazového pojištění proti riziku úrazu nepojišťují (případně pojišťují za speciálních podmínek), mnohdy patří i lyžování a snowboarding – a to v případech, kdy je klienti provozují mimo vyznačené trasy.
Úrazové pojištění, sjednané v rámci cestovního pojištění, nemusí vždy pokrývat riziko úrazu, které může vzniknout při provozování extrémních a nebezpečných druhů sportů, jakými jsou třeba jízda na bobech, skeletonu, nebo akrobacie a skoky na lyžích. U vybraných druhů extrémních zimních sportů si pojišťovny vyhrazují právo posuzovat individuálně každý požadavek. 

Důležitou součástí cestovního pojištění je také pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. Zejména u lyžařských zájezdů by si klienti měli uvědomit, že srážky dvou i více lyžařů na sjezdovce nejsou dnes žádnou vzácností a škody, které mohou ostatním způsobit, často dosahují několika set tisíc korun. 

Nízké ceny pojištění, jednoduchý proces při jejich sjednávání (dnes často on-line či po telefonu) i možnost využít asistenční služby, které jsou automatickou součástí sjednaného produktu, jim v případě nehody nesmírně starosti ulehčí - bez pojištění se jim totiž cesta za zimním odpočinkem může prodražit v řádu několika set tisíc, výjimečně i milionů korun.

(Zdroj: Česká asociace pojišťoven)

O možných rizicích spojených s cestou na Slovensko jsme psali zde.

Jak postupovat v případě pojistné události, a také kolik stojí péče při úrazu lyžaře v Rakousku se dozvíte v kapitole 2.

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená