FinExpert.e15.cz

Při zpoždění autobusu budeme mít nárok na kompenzaci

Při zpoždění autobusu budeme mít nárok na kompenzaci

Cestující autobusem budou mít nově od 1. března nárok na kompenzaci při zpoždění autobusu. Evropské nařízení o právech cestujících v autobusové dopravě začne platit již zítra.  

Dne 1. března nabývá účinnost evropské nařízení o právech cestujících v autobusové dopravě a začne tak platit ve všech členských zemích EU. Nařízení doplňuje škálu evropské legislativy regulující práva cestujících v jednotlivých druzích dopravy – v letecké dopravě, železniční dopravě a dopravě námořní a říční. Nařízení je určeno pro linkovou autobusovou dopravu s přepravní vzdáleností 250 km a více a výstupním či nástupním místem na území členského státu. Nařízení reguluje práva cestujících v případě zrušení nebo zpoždění spoje a v případě nadměrného příjmu rezervací a také stanovuje výši odškodnění v případě ztráty či poškození zavazadel a v případě úmrtí nebo zranění cestujících v důsledku nehody.

Cestující budou mít následující práva:

  • Zrušení spoje nebo zpoždění spoje o více než 2 hodiny: Pokud dojde ke zrušení spoje nebo ke zpoždění spoje linkové dopravy při odjezdu z terminálu o více než 2 hodiny nebo v případě nadměrného příjmu rezervací, musí být cestujícímu ihned nabídnuta možnost rozhodnout se mezi pokračováním/přesměrováním do cílového místa při nejbližší příležitosti nebo náhradou jízdného a případně bezplatnou zpáteční přepravou autobusem do původního místa odjezdu. Pokud dopravce nenabídne cestujícímu možnost rozhodnutí, má cestující právo na náhradu škody ve výši 50% ceny jízdného, musí být vyplacena do 1 měsíce od podání žádosti o náhradu
  • Pomoc v případě zrušení nebo zpoždění odjezdu u dálkových spojů (cesta nad 3 hodiny) o více než 90 min: V případě zrušení nebo zpoždění odjezdu z terminálu o více než 90 minut dopravce poskytne bezplatně jídlo nebo občerstvení v množství odpovídajícím čekací době a ubytování v případech, kdy je nezbytný jeden nebo více noclehů
  • Výše odškodnění v případě ztráty či poškození zavazadel a v případě úmrtí nebo zranění následkem nehody: výše odškodnění za ztrátu či poškození zavazadel může činit až 1 200 Eur za zavazadlo, výše odškodnění za úmrtí nebo zranění může činit až 220 000 Eur za cestujícího. Národní předpisy mohou stanovit limity vyšší.
  • Práva osob se zdravotním postižením a sníženou pohyblivostí: Dopravci nemohou odmítnout rezervaci dopravy a nástup osobám z důvodu zdravotního postižení a snížené pohyblivosti. Odmítnutí je možné jen tehdy, pokud konstrukce vozidla nebo infrastruktura zastávek a terminálů fyzicky neumožňuje výstup a nástup nebo by nebyly dodrženy požadavky na bezpečnost stanovené národními či mezinárodními předpisy.

Příklad

Pokud má na lince Praha–Košice při odjezdu z terminálu v Praze autobusová linka předpokládané zpoždění více než 90 minut, mají cestující nárok na poskytnutí přiměřeného občerstvení, v případě předpokládaného zpoždění o 2 hodiny a více pak mají nárok na přesměrování či odstoupení od přepravy s náhradou jízdného. Pokud jim dopravce ihned nenabídne možnost rozhodnutí, vzniká jim nárok na náhradu škody ve výši 50% z ceny jízdného do Košic.

Zdroj: AČCKA

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená