FinExpert.e15.cz

Při změně dodavatele energie si pohlídejte spotřebu

Od původního dodavatele může přijít nemilý pozdrav.
Při změně dodavatele energie si pohlídejte spotřebu

Když měníte dodavatele elektřiny nebo plynu, těšíte se na úsporu. Ještě před tím, než začnete odebírat levnější energii, vám ale od původního dodavatele může přijít nemilý pozdrav v podobě konečného vyúčtování s vysokým nedoplatkem.

Stejně jako se to stalo paní Marii z Kladna. „Před pár týdny jsme dostali konečnou fakturu od dodavatele plynu. Účtovali nám nedoplatek ve výši několika tisíc korun. Zhrozila jsem se a běžela hned kontrolovat měřidlo. Ukazovalo mnohem menší číslo, než bylo uvedeno na faktuře,“ sdělila majitelka rodinného domu, který je vytápěn plynem.

Vyúčtování se rozhodla reklamovat, protože spotřeba, kterou plynoměr ukazoval, byla menší než ta, podle které ji dodavatel vyměřil nedoplatek. „Reklamaci mi uznali a za několik dnů jsem dostala také opravenou fakturu,“ dodala žena. Chyba ve vyúčtování vznikla proto, že odečet byl proveden odhadem.

Odečet spotřeby odhadem není výjimkou

Jednou za rok očekáváme pravidelné vyúčtování spotřeby elektřiny a případně i plynu. Odečty energií se řídí jasnými pravidly, která jsou upravena vyhláškami Ministerstva průmyslu a obchodu a zákonem č. 458/2000 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích. Odečet elektřiny nebo plynu zajišťuje vždy příslušná distribuční společnost (například RWE Distribuce nebo ČEZ Distribuce).

Periodické odečty spotřeby elektřiny nebo plynu jsou prováděny dvěma základními způsoby. „Nejčastějším způsobem je vizuální odečet číselníku elektroměru odečítačem do terminálu. Druhým způsobem je dálkový přenos dat mezi elektroměrem a odečtovou centrálouve vybraných lokalitách pilotního ověření. Jde o přibližně 1 % elektroměrů na licencovaném území ČEZ Distribuce,“ uvedl Jan Pavlů, tiskový mluvčí společnosti ČEZ.

Změna dodavatele může probíhat kdykoli během roku a na rozdíl od periodických odečtů nejsou ty mimořádné prováděny přímo na místě spotřeby. „Větší část měřidel je fakturována na základě systémového odhadu spotřeby, která je vypočítána z předchozích dat o spotřebě zákazníka, pokud jsou tato pro výpočet použitelná. Mezi další parametry pro výpočet systémového odhadu patří typ distribuční sazby a typový diagram dodávky. U menšího počtu odběrných míst pak odečty pro změnu dodavatele zajišťují na našem distribučním území naši pracovníci,“ doplnil Pavlů.

Nesprávný odečet měřidla reklamujte

V případě, že vám přijde od dodavatele elektřiny nebo plynu faktura, kde je počítáno s vyšší spotřebou, než jakou ukazuje vaše měřidlo, neváhejte s podáním reklamace. „Pokud zákazník nezašle při změně dodavatele či v jiném případě obchodníkovi s energií či provozovateli distribuční soustavy samoodečet a nesouhlasí s údaji zjištěnými provozovatelem distribuční soustavy, má právo vyúčtování reklamovat. Vhodné je doložit faktický konečný stav také fotografií,“ uvedl Jiří Chvojka, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Změna dodavatele trvá standardně tři měsíce. Pokud například podepíšete smlouvu na dodávky plynu či elektřinu u jiného obchodníka v průběhu prosince, běží výpovědní lhůta následující tři měsíce (leden, únor, březen). Dodávka energie od nového dodavatele by měla být zahájena od 1. dubna. V tomto případě byste si měli zapsat a nejlépe i vyfotografovat konečný stav měřidla k poslednímu březnovému dni. Budete tak mít doklad o tom, jaký byl skutečný stav na plynoměru, resp. elektroměru, pokud by vám dodavatel vyhotovil fakturu, ve které by byla uvedena vyšší spotřeba energie.

Co si ještě pohlídat při změně dodavatele

  • Termín zahájení dodávky. Změna dodavatele trvá zpravidla 3 měsíce, což se odvíjí od výpovědní lhůty smluv uzavřených na dobu neurčitou. Pokud máte smlouvu na dobu určitou (např. dodavatele jste již měnili, popř. jste podepsali dodatek ke smlouvě), může změna dodavatele trvat déle nebo po vás může stávající dodavatel požadovat sankční poplatek, resp. vás k novému dodavateli „nepustí“.
  • Nastavení platebních údajů a příkazů. Před zahájením dodávky od nového dodavatele dostanete rozpis záloh a údaje pro jejich platbu. Nezapomeňte si nastavit platební příkaz v bance, resp. povolit inkaso a naopak zrušit příkazy k platbám záloh u původního dodavatele.
Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

To samé - u RWE u 3 smluv .Jsou to zloději, navíc tř...
Petr
25. 11. 2013, 18:56
To skutečně nemohou říct, že jejich odhad je přesněj...
Marek Lutonský
21. 11. 2013, 18:45
Toto provést nemohou. Pokud provedu samoodečet a dol...
Stanislav Kopeček
21. 11. 2013, 13:10
Tento způsob odečtu totiž stanovuje zákon. Viz §53, ...
Marek Lutonský
20. 11. 2013, 22:08
stejná zkušenost, při opouštění RWE nedoplatek cca 3...
...
20. 11. 2013, 11:44

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená