FinExpert.e15.cz

Při výběru portfolia jsou je pro Čechy důležitý garantovaný výnos

Praha, 6. listopadu 2014

Nejdůležitějším rozhodovacím kritériem při výběru podílového fondu a investičního portfolia je pro třetinu Čechů garantovaný výnos do splatnosti, druhým v pořadí míra rizika (23 %) a dividendový výnos (16 %). Informace vyplynula z průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments, která zjišťovala, jaké faktory jsou důležité při investorském rozhodování. Pokud by Češi měli k dispozici sto tisíc korun a chtěli by tuto částku investovat, více než čtyři pětiny z nich (84 %) by složení investičního portfolia konzultovaly s investičním poradcem nebo nejbližší rodinou, více než polovina by jich však konečné rozhodnutí nechala na vlastním úsudku. 

„Zorientovat se dnes na trhu investičních produktů nemusí být snadné pro každého. Investování už totiž dávno není „jen“ o akciích a dluhopisech. K dispozici jsou sofistikovaná řešení, která vzhledem k investičnímu horizontu i na několik desítek let, mohou klienty provázet celým životem,“ komentuje data z výzkumu Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR a dodává: „Jsem proto potěšen, že více než polovina oslovených respondentů, pokud jde o jejich osobní finance, vnímá kvalifikovanou pomoc finančních odborníků jako důležitou.“ 

Celých 15 % respondentů by se při investování částky sto tisíc korun obrátilo na odborníky z finančního sektoru, bankovní instituce, finanční nebo investiční poradce, a také by jejich radám plně důvěřovalo. Téměř polovina dotazovaných (44 %) by se s odborníkem poradila, ale finální rozhodnutí by vzala do vlastních rukou. 28 % lidí by se spolehlo na radu partnera nebo rodiny a 12 % by stavělo pouze na vlastních zkušenostech a úsudku. 

Při rozhodování, kam volné prostředky investovat, je pro třetinu respondentů nejdůležitějším faktorem garantovaný výnos do splatnosti a pro pětinu z nich míra rizika (23 %). Lákavým faktorem při volbě podílového fondu je pro 16 % Čechů dividendový výnos, tedy průběžné vyplácení. „V posledních měsících se naše nabídka dividendových fondů setkává s rostoucím zájmem českých investorů. Akciový fond Pioneer Funds – European Equity Target Income, s pravidelnou výplatou dividend, je v ČR momentálně druhým nejprodávanějším fondem vůbec. Od března letošního roku, kdy je k dispozici českým investorům, dosáhl sumy aktiv pod správou přesahující půl miliardy korun. Dopředu oznámená cílovaná dividenda ve výši 7 % ročně je pro investory atraktivní a překonává jejich obavy z volatility akciového fondu,“ říká Petr Šimčák.

Zhruba deset procent respondentů by při výběru vhodné investice hledělo především na nejvyšší výnos podle historických ukazatelů, a také zda jde o ověřený titul s dobrou pověstí. Naopak jako nejméně důležité se českým investorům při rozhodování jeví parametry jako investiční horizont, nízká volatilita a konkrétní obor či odvětví investice.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená