FinExpert.e15.cz

Při hledání práce v zahraničí buďte opatrní

V poslední době se Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) setkává se stížnostmi lidí, kteří se stali obětí nekalých praktik zprostředkovatelů práce v zahraničí. MPSV proto považuje za nutné upozornit občany, aby byli při přijímání lákavých nabídek práce v zahraničí skutečně opatrní. Aby si předtím, než podepíší jakoukoli smlouvu, zjistili veškeré informace o zprostředkovateli.

Práci může zprostředkovávat pouze ta agentura práce, která má k této činnosti licenci MPSV. Tu může získat po splnění podmínek, které ukládá zákon (např. trestní bezúhonnost, praxe apod.). MPSV vydává licenci na tři roky a poté může daná organizace požádat o prodloužení. Agentura práce si nesmí účtovat za zprostředkování práce žádnou částku. Je možné se dohodnout jen na úhradě nákladů, které s prací souvisí (např. letenka, jízdenka apod.).

Seznam povolených agentur práce je k dispozici na internetu (sekce – zaměstnanost – pro občany – agentury práce). Seznam se průběžně aktualizuje. Součástí jsou i kontaktní adresy, telefonní čísla, fax a e-mail na jednotlivé zprostředkovatelny práce. Navíc jsou zde uvedeny státy, do kterých bylo zprostředkování zaměstnání povoleno, a doba platnosti těchto povolení.

Kontroly agentur provádějí úřady práce

Pokud se člověk setká s podezřelým chováním ze strany agentury, může se obrátit na nejbližší úřad práce a podat podnět ke kontrole. Pokud se prokáže porušení zákona, může daná agentura dostat pokutu až do výše 1 mil. Kč.

Pro hledání práce v zahraničí zkuste EURES

Česká republika je už více než dva roky členem Evropské unie. Pro občany ČR z členství mimo jiné vyplývá, že mohou využívat služeb informační a poradenské služby EURES. Ta vznikla proto, aby usnadnila a podpořila volný pohyb pracovníků v rámci Evropského hospodářského prostoru – EU/EHP (tj. členské státy EU, Norsko, Island) a Švýcarska.

Lidé, kteří mají zájem pracovat v zahraničí, by měli minimalizovat rizika a obracet se při hledání zaměstnání v zahraničí právě na EURES a povolené zprostředkovatelny práce.

Zájemci o práci v zahraničí se mohou obracet na kterýkoli úřad práce v ČR, kde jim vyškolení pracovníci (tzv. EURES poradci nebo kontaktní osoby EURES) podají informace o volných pracovních místech v EU/EHP a Švýcarsku a o životních a pracovních podmínkách v těchto zemích. Základní informace jsou k dispozici i v elektronické formě na adresách http://europa.eu.int/eures; http://portal.mpsv.cz/eures.

Služby EURES jsou bezplatné. Informace o volných místech ověřují pracovníci systému EURES v příslušných zemích, odkud nabídka práce pochází. Tím se značně minimalizuje riziko, že se člověk stane obětí nelegálních zprostředkovatelů.

Informační systém EURES (European Employment Services) – Evropské služby zaměstnanosti zahájil svou činnost v roce 1993. Jedná se o systém spolupráce mezi službami zaměstnanosti členských států, jejich partnery a Evropskou komisí. Posláním informační sítě EURES je výměna informací o poptávce a nabídce na trhu práce, o situaci a vývojových tendencích na tomto trhu i o životních a pracovních podmínkách v jednotlivých členských státech EU.

Cílem systému EURES je podporovat mobilitu pracovní síly na evropském trhu práce prostřednictvím služeb nabízených zaměstnancům, zaměstnavatelům i ostatním občanům, kteří hodlají využít princip volného pohybu pracovníků uvnitř Evropské unie.
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Pochvala
Maruška
18. 12. 2006, 01:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená