FinExpert.e15.cz

Prezident nepodepsal odškodnění klientů bank

Klienti tří zkrachovalých bank však odškodnění získají, protože prezident ve stanovené lhůtě nevrátil novelu zákona poslanecké sněmovně.

Klienti tří zkrachovalých bank - Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň - dostanou dodatečné odškodnění až do výše čtyř milionů korun. Počítá s tím novela zákona o zrušení Fondu národního majetku, u níž prezident Václav Klaus nechal uplynout patnáctidenní lhůtu, kterou mu Ústava poskytuje pro podpis či vrácení zákona Poslanecké sněmovně. Informoval o tom prezidentův mluvčí Petr Hájek s tím, že novela tak vstupuje v platnost.

Prezident podle Hájka nechce být arbitrem toho, zda může předseda nové sněmovny zaslat prezidentovi k podpisu návrh zákona, který schválila sněmovna stará. "Není také vůbec jasné, zda je možné, aby o případném prezidentovu vetu bylo hlasováno novou sněmovnou, tedy nikoli tou, která předmětný zákon přijala. Prezident republiky si je vědom, že zákon tímto vstupuje v platnost," uvedl Hájek.

Celkem si má odškodnění vyžádat tři až čtyři miliardy korun. Z nich by tři čtvrtě miliardy měla získat skupina PPF. Ta spravuje Českou pojišťovnu, která vlastnila Kreditní banku Plzeň v době jejího krachu, a po této neúspěšné investici klienty vyplatila.
Součástí novely je i uvolnění dvou miliard korun z výnosů z privatizace na výstavbu domovů důchodců.

Ostatní banky nesouhlasí

Česká bankovní asociace (ČBA) podle svého dnešního prohlášení lituje rozhodnutí prezidenta. Podle odborníků ČBA zákon obsahuje vedle nepřípustného principu retroaktivity rovněž významné právní vady.
Odškodnění bude vypláceno z Fondu pojištění vkladů (FPV), na jehož prostředky se skládají banky prostřednictvím povinných odvodů. "Stát tak svým rozhodnutí nařídil, že soukromá instituce má vyplácet náhrady, které v konečném důsledku zaplatí všichni vkladatelé u českých peněžních ústavů. Navíc má dojít k dodatečné výplatě i nepojištěných vkladů, za které se pojištění do Fondu vůbec neodvádělo," uvádí asociace.

Již v červnu po schválení normy Senátem uvedl prezident ČBA Pavel Kavánek, že banky pravděpodobně udělaly chybu, že se neobrátily na soud již v prvním takovém případě, kdy parlament rozhodl o retroaktivním odškodnění klientů nad rámec zákona nikoliv z veřejných prostředků, ale z prostředků samotného FPV. "Tento krok bude pro případ této novely zvažován," uvedl tehdy Kavánek.

Zdroj: FinWeb.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená