Podle analýzy společnosti Swiss Life si lidé v zemích bývalého východního bloku pojišťují spíše majetek, v zemích na západ je naopak oblíbené životní pojištění.
V Čechách za životního pojištění utratíme okolo 5 % ze svých výdajů. Například ve Velké Británii je to 12 %.
Když už si Čech životní pojistku uzavře, je to pojištění spíše pro případ smrti úrazem, přestože se nejvíce bojí závažných onemocnění, ztráty zaměstnání nebo vážných úrazů s následkem invalidity.
„Životní pojištění pro případ nemoci není příliš populární a důvodem je především cena. Většina lidí proto dává přednost pojištění pro případ smrti úrazem, které je až několikanásobně levnější,“ říká Kamil Durčák, analytik Swiss Life Select. „Otázka ale je, zda se vyplatí ho sjednávat, pokud žijete usedlým životem, autem příliš necestujete, neholdujete extrémním sportům a zároveň máte v rodině opakované případy úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby,“ doplňuje Kamil Durčák.
Riziko úrazu hrozí nejvíce lidem do 25 let. Podle průzkumů pouhá 4 procenta lidí dostává invalidní důchod z důvodu úrazu. Zato s nemocemi je to horší. Téměř polovina Čechů umírá z důvodu srdeční choroby, rakovina ohrožuje jak muže, tak ženy a každý čtvrtý na ni umírá.