FinExpert.e15.cz

Přenechte své starosti privatnímu bankéři

Vlastníte větší finanční obnosy a nechcete, aby vám nečinně ležely ladem? Využijte službu private bankingu.
Přenechte své starosti privatnímu bankéři

Private banking představuje integrální část nabídky moderní, mezinárodní banky. Na tuto službu se specializují zejména univerzální a investiční bankovní ústavy.

Segmentace klientů – základ moderního fungování banky

Fungování moderní banky je založeno na podrobné segmentaci zákazníků. Nejtypičtější rozdělení je na strategické podniky a velké firmy (tzv. corporate banking), dále na střední a malé podniky (middle market, small and medium enterprises, micro) a retailové služby klientům (retail banking, consumer banking). Buď do poslední kategorie nebo samostatně bývá zahrnuto poskytování private banking.

Co znamená private bankig?

Je to služba, kterou banky poskytují zámožnějším klientům. Hranice, od níž banka rozlišuje zámožného zákazníka, se přitom u jednotlivých ústavů liší.Může to být milión korun, častěji se však suma, kterou vlastníte, musí pohybovat v rádech několika miliónů několika. Potom máte nárok na svého vlastního bankéře, který za vámi v případě vašeho přání přijde až domů. Domluvit si však schůzku je možné prakticky kdekoliv.

Služby private bankingu se liší nejen podle částky, kterou disponujete, ale např. i podle původu finančních prostředku (dědictví, vlastní firma). Klienti jsou dále různí také podle toho, jak jsou aktivní nebo jaké riziko jsou ochotni se svými financemi podstoupit. Ti aktivnější samozřejmě vyžadují největší péči. 

Koncepce private bankingu

S ohledem na efektivitu není možné, aby byli individuální klienti obsluhováni jako jednolitá skupina. Individuální zákazníci jsou velmi rozdílní, a proto jsou pro jednotlivé skupiny zavedeny odlišné standardy služeb. Private banking je možné charakterizovat jako zindividualizový a komplexní systém finančních služeb, které poskytují svým klientům banky.

Private banking se přitom může vztahovat i na případy klientů méně zámožných, kteří však mají ve společnosti vysokou prestiž. Pro banku jsou tak vítanou propagací. Záměrem nabídky private banking není pouze co nejlépe splnit to, co vy jako klient chcete a vyžadujete, ale je to i iniciativa banky, abyste se cítili co nejlépe a s bankou se vám dobře spolupracovalo. Především ale vám banka musí nabídnout vhodná řešení, jak nejlépe s finančním kapitálem nakládat.

Poskytování Private banking má pro banky také strategický charakter, protože značná část klientů této služby jsou majitelé či členové vrcholového managementu firem, kterým banka nabízí své služby. Pro banky, které se zaměřují na velké a mezinárodní firmy je tedy Private banking téměř nezbytností. 

Nabídka private bankingu obyčejně zahrnuje:

 • individuální péči a investiční poradenství ze strany privátního bankéře

 • zhodnocování finančních prostředků na kapitálových trzích

 • individuálně řízená portfolia

 • investiční řešení na míru, dlouhodobou péči o majetek

 • výraznou úsporu na transakčních nákladech v rámci správy aktiv (zejména v oblasti vstupních poplatků do fondů)

 • analýzu a výběr nejvhodnějších instrumentů

 • optimální alokaci investic

 • aktivní správu portfolia - umožňuje reagovat na aktuální makroekonomickou situaci a vývoj na finančních trzích

 • pravidelné detailní zprávy o vývoji portfolia, informování o situaci na finančních trzích

 • úsporu volného času - starosti spojené se správou finančních prostředků přebírá profesionál - portfolio manažer ve spolupráci s privátním bankéřem

 • pravidelné zasílání analýz

 • diskrétní prostředí

V rámci obsluhy zákazníka private bankingu by měla vámi vybraná banka využívat nejen nabídku všech svých poboček či dceřiných společností, ale i dalších institucí, které jsou s bankou spojeny na základě spolupráce. Takové řešení jí umožňuje dosáhnout dopovídající kvalitu poskytovaných služeb. Při výběru banky s private bankingem je dobré přihlédnout i k šíři produktů, které nabízí, aby se nestalo, že vám nabídne pouze ty služby, které dostanete i za přepážkou.

Komunikace s klientem může probíhat po telefonu, internetu i osobně, přičemž samozřejmostí je diskrétnost. Podle požadavků na správu svých financí se můžete se svým bankéřem scházet dvakrát do týdne či pouze jednou za půl roku.

Chcete-li využívat služeb private bankingu, je tím nejdůležitějším rozhodnutím právě volba privátního bankéře. Prostřednictvím něho probíhá veškerá vaše komunikace s bankou, nabídka produktů, a na něm také záleží, jak budou naplněna vaše přání. Bankéř private bankingu je přitom především tím, kdo vás zasvěcuje možností, jak efektivně zhodnocovat váš kapitál.

Pokud vám u oslovené banky privátní bankéř nevyhovuje, jděte jinam. Vybírejte si podle důvěryhodnosti daného bankéře, stylu jeho práce a zkušeností. Správným měřítkem jsou také minulé úspěchy bankéře.

ČSOB

Služby ČSOB Private Banking jsou určeny pro klienty disponujícími prostředky zhruba kolem 10 miliónů Kč (nebo ekvivalentem v jiné měně) a soustřeďují se hlavně na poskytování produktů pro zhodnocení finančních prostředků.

Privátní bankéř pro vás připraví individuální návrh na zhodnocování vašich finančních prostředků s ohledem na váš investiční horizont, potřebu likvidity, požadovaný výnos a přijatelné riziko.

Živnostenská banka

Živnostenská banka se může honosit už téměr 140ti letou tradicí. V rámci přistoupení k mezinárodní finanční skupině UniCredit se začala více soustředit vedle retailového podnikového bankovnictví i na privátní klientelu.

Produkty a služby Privátního bankovnictví jsou určeny pro klienty z řad jednotlivců i rodin, jejichž finanční aktiva přesahují 3 miliony Kč včetně zahraničních měn. 

HVB Bank

Stejně jako Živnostenská banka je i HVB Bank členem finanční skupiny UniCredit. Privátní bankéř vám zde nabídne např. přímý nákup akcií, obligací, certifikátů nebo investici do otevřených podílových fondů.

Minimální částka pro přístup k private bankingu je 125 000 EUR.

Česká spořitelna

Produkt Erste private banking je určen pro fyzické osoby s majetkem nad 5 mil. Kč. ČS nabízí produkty a služby zejména v oblasti správy aktiv, investičního poradenství a finacování, stejně jako v oblasti tradičních bankovních produktů.

 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Přenechte
Emil
22. 10. 2007, 08:58

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená