FinExpert.e15.cz

Premiéra: mobilní nástupce GSM bankovnictví

Mobilní bankovnictví se od běžně používaného GSM bankingu liší především prováděním operací v on-line režimu. Komfortem obsluhy se blíží internetovému bankovnictví.
Premiéra: mobilní nástupce GSM bankovnictví

Komerční banka rozšířila nabídku přímého bankovnictví o novou službu. Jedná se o „mobilní bankovnictví“, které se od známého GSM bankingu liší především prováděním operací v on-line režimu.

První v Česku, třetí na světě
Služba Mobilní banka KB funguje na bázi technologie Java a veškerá komunikace mezi klientem a bankou probíhá formou datových přenosů. KB je na českém trhu první bankou, která takovou službu nabízí a podle prohlášení představitelů banky i jednou z prvních na světě. Údajně jediné dva bankovní ústavy, které poskytují svým klientům obdobnou službu, se nacházejí v Německu a Jižní Koreji. Ani jeden z nich ovšem nepatří mezi „velké banky“. Komerční banka je první i v rámci vlastní skupiny Société Generale.

„V porovnání s historicky starší službou, umožňující ovládání bankovního účtu prostřednictvím mobilního telefonu s využitím SIM Toolkit, nabízí mobilní bankovnictví snadné ovládání a přehledné grafické ztvárnění shodné s internetovým bankovnictvím. Veškerá komunikace probíhá v on-line režimu zajištujícím rychlou odezvu a aktuálnost zobrazovaných informací,“ upřesnil výhody mobilního bankovnictví vedoucí pro přímé bankovnictví KB Peter Hollovič.

Mobilní bankovnictví je, stejně jako ostatní kanály přímého bankovnictví Komerční banky, dostupné 24 hodin denně 365 dní v roce, a to v české i anglické verzi, a využívat ho mohou klienti všech tuzemských mobilních operátorů.

Jak to funguje
Komunikace mezi klientem a bankou probíhá na základě datového přenosu a technologie Java v mobilním telefonu. Informace přenášené mezi klientem a bankou jsou šifrovány algoritmem AES. Přitom není pro využití technologie potřeba dodatečný nákup specializované SIM karty, ale mobilní telefon musí splňovat specifické parametry (viz níže). Aplikace byla navržena tak, aby případné změny a doplňování jejich služeb probíhaly centrálně přímo v KB a nevyžadovaly žádný upgrade v mobilu. V současnosti se možnosti aplikace dají označit jako základní, ale již nyní se prý pracuje na jejich rozšíření.

Služba je primárně určena občanům a drobným podnikatelům a poskytuje tyto možnosti:
  • Přehled zůstatků na účtu
  • Transakční historie
  • Přehled blokací vzniklých z použití platební karty
  • Přehled aktuálních zůstatků
  • Zobrazení transakční historie
  • Zobrazení blokací z platebních karet
  • Zadávání příkazů k úhradě s okamžitou platností
  • Pro opakované platby je možné použít šablony
  • Zasílání oznámení o provedených platbách (SMS, e-mail, fax)
  • Nastavení denního bezpečnostního limitu (0 – 100 000 Kč)

A co za to?
Službu lze jednoduše aktivovat prostřednictvím telefonního centra. Pro její využití stačí stejný PIN a heslo jako pro telefonní bankovnictví.

Do konce září 2005 je poskytována služba zdarma, poté klienti zaplatí 15 Kč měsíčně. Platí se ovšem i za přenos dat. Podle odborníků ze společnosti Cleverlance, kteří aplikaci vytvořili, vyžaduje provedení běžné platební transakce přenos dat o objemu 10–60 kB.

Při prvním přihlášení se vygenerují tzv. šifrovací klíče, jejichž prostřednictvím se veškerá komunikace kóduje. Pro každé přihlášení do služby se využívá unikátní dvojice klíčů. Jakmile se šifrovací klíče vyčerpají, klient je upozorněn a provede nové stažení klíčů. Pro každé přihlášení se využívá jiná část PINu a hesla.

Technické podmínky pro mobilní telefon:

Klepněte pro větší obrázek

Podle informací pracovníků společnosti Cleverlance se telefonů, které splňují tyto podmínky, v současné době prodalo v ČR již zhruba 4 miliony.

Demoverzi Mobilní banky najdete ke stažení ZDE.
(stáhněte si soubor k sobě na počítač a rozbalte jej, v adresáři najdete soubory demo_cz a demo_en, kterými spustíte českou, respektive anglickou verzi)

Myslíte si, že tento typ přímého bankovnictví by mohl zcela nahradit GSM banking, případně jiné formy přímého bankovnictví? Líbí se vám služba? Pořídili byste si ji?
Diskutujte o tom v našem fóru.

 

Další článek


 

Související články


celkem 23 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: No nevím....
thank
12. 5. 2005, 23:07
MobilníBanka
thank
12. 5. 2005, 22:54
Re: stáhnutí aplikace
mmoobbyy
12. 5. 2005, 14:13
stáhnutí aplikace
m
12. 5. 2005, 14:01
Kdo byl první?
dizzzy
12. 5. 2005, 13:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená