FinExpert.e15.cz

Přehled pro OSSZ za rok 2014

I za rok 2014 mohou OSVČ podat „přehled“ v klasické papírové verzi.
Přehled pro OSSZ za rok 2014

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2014 je nutné doručit v zákonném termínu na místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a výdajích za rok 2014“. Na co si dát pozor? 

Základní termín pro doručení „přehledu“ je do jednoho měsíce po doručení daňového přiznání. Daňové přiznání za rok 2014 musí být doručeno do 1. dubna 2015, protože je však 1. května státní svátek a 2. května a 3. května víkend, tak je termín až 4. května. Při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se termín posouvá o tři měsíce a je potřeba doručit „přehled“ do 3. srpna (1. a 2. srpna je opět víkend). Při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem je nutné tuto skutečnost místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) oznámit do konce dubna. 

Přehled je možné odevzdat v písemné formě

Původně legislativa počítala s tím, že bude pro OSVČ nutné „přehled“ pro místně příslušnou OSSZ doručit v elektronické formě. Již od roku 2013 měly OSVČ podávat „přehled“ pouze elektronicky. Tato povinnost se následně odložila a daňovou novelou je elektronické podání „přehledu“ dobrovolné. I za rok 2014 jej mohou OSVČ podat v klasické papírové verzi. 

Deset rad živnostníkům: Jak vyplnit daňové přiznání?

Deset rad živnostníkům: Jak vyplnit daňové přiznání?

Podívejme se na důležité věci, se kterými by měly OSVČ počítat.

Vyměřovací základ za rok 2014

OSVČ vypočítávají sociální pojištění z vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. Když je skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, tak musí být při hlavní samostatné výdělečné činnosti placeno sociální pojištění z minimálního vyměřovacího základu. 

  • Za každý měsíc hlavní samostatné výdělečné činnosti v roce 2014 činí minimální vyměřovací základ 6 486 Kč. Za celý rok 2014 činí minimální vyměřovací základ při hlavní samostatné výdělečné činnosti 77 832 Kč. 
  • Při vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí až do ročního hrubého zisku 62 261 Kč. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje. Přivýdělek zaměstnanců, studentů, penzistů nebo žen na rodičovské dovolené je považován za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. 

Sazba pojistného

OSVČ odvádí na sociálním pojištění 29,2 % z vyměřovacího základu. OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, odvádí na sociálním pojištění 26,2 % z vyměřovacího základu. OSVČ účastny v II. důchodovém pilíři musí ještě podat „pojistné přiznání“, které se podává současně s daňovým přiznáním na finanční úřad. 

  • Při hlavní samostatné výdělečné činnosti po celý rok 2014 musí OSVČ, které nevstoupily do II. pilíře, zaplatit na sociálním pojištění minimálně 22 727 Kč (29,2 % z 77 832 Kč). 

Výpočet nové měsíční zálohy

Během roku odvádí OSVČ povinné zálohy na sociálním pojištění. Zaplacené zálohy se následně odečtou od vypočteného sociálního (důchodového) pojištění za celý rok. Na základě hospodaření za celý rok 2014 vznikne buď přeplatek, nebo nedoplatek. Případný nedoplatek je nutné uhradit do 8 dní od odevzdání „přehledu“. Od dosaženého zisku v roce 2014 se bude odvíjet nová měsíční záloha placená po odevzdání „přehledu“. Poprvé se nová měsíční záloha platí za měsíc, kdy byl „přehled“ odevzdán. Měsíční záloha na sociálním pojištění je splatná do 20. dne následujícího měsíce. Při odevzdání „přehledu za rok 2014“ v březnu musí OSVČ do 20. dubna 2015 zaplatit novou vypočtenou měsíční zálohu. Vždy musí být zaplacena alespoň minimální měsíční záloha, která činí v letošním roce částku 1 943 Kč. 

Praktický příklad

Živnostnice paní Malá nevstoupila do II. pilíře. Po celý rok 2014 vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Daňový základ (příjem - výdaj) paní Malé za celý rok 2014 je 370 145 Kč. Během roku 2014 platila paní Malá následující zálohy na sociálním pojištění: 

Klepněte pro větší obrázek

V lednu, únoru a březnu 2014 platila paní Malá měsíční zálohy odpovídající hospodaření v roce 2012. V březnu odevzdala „přehled za rok 2013“ a poprvé musela zaplatit novou měsíční zálohu za březen do 20. dubna. Celkem na měsíčních zálohách zaplatila paní Malá 42 390 Kč. Kolik doplatí na sociálním pojištění paní Malá a jak vysoká bude nová měsíční záloha? 

Klepněte pro větší obrázek

Protože je skutečný vyměřovací základ paní Malé vyšší než minimální vyměřovací základ, tak se sociální pojištění za rok 2014 počítá ze skutečného vyměřovacího základu.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

tak duben nebo květen? asi apríl
?
3. 3. 2015, 22:23

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená