FinExpert.e15.cz

Přehled: Podzimní změny v sazebnících bank

V říjnu a listopadu 2013 mění několik bank své sazebníky.
Přehled: Podzimní změny v sazebnících bank

V říjnu a listopadu 2013 mění několik bank působících v naší zemi své sazebníky. Většina bank přistoupila k jednoduchému výčtu novinek ve zvláštním dokumentu. Tímto způsobem banky svým klietům velice zjednodušily orientaci ve změnách. 
Některé změny v sazebnících nejsou zanedbatelné, podívejte se na jejich přehled.

ČSOB

Od 1. 10. 2013 zavedla změny ČSOB. Od tohoto data mohou klienti použít svoji platební kartu i ke vkladu, výběru hotovosti či platbě za zboží a služby ve všech více než 3 200 pobočkách České pošty. Službu banka bezplatně nastaví pro všechny ČSOB debetní a kreditní karty (VISA i MasterCard) soukromým i firemním klientům. Nebude nutné nic aktivovat, na poště klient předá kartu pracovníkovi a transakci potvrdí PINem. Nový samostatný týdenní limit pro transakce na České poště bude shodný s limitem, který má klient pro platby u obchodníků a výběry z bankomatů.

Z technických důvodů služba nebude dostupná pro dětskou kartu VISA Electron Baby a studentskou kartu VISA Electron Juventus.  

Debetní karty

Za zpracování hotovosti přijaté prostřednictvím karty na České poště, připisované na běžný účet a výběr hotovosti kartou na České poště zaplatíte 35 korun. Platba kartou na poště bude zdarma. 

Kreditní karty

Za zpracování hotovosti přijaté prostřednictvím karty na České poště, připisované na účet vedený ke kreditní kartě nezaplatí klient nic. Stejně tak bude zdarma i platba kreditní kartou na pobočkách pošty. Za výběr hotovosti kreditní kartou si bude banka účtovat 35 korun + 1,5%. Za žádost o restrukturalizaci si banka strhne 500 korun.

Úvěry

ČSOB v říjnu představí nové položky v oddělení úvěrů.  Za zpracování žádosti o  restrukturalizaci zaplatí klient 500 korun. Zdarma bude vedení účtu/správa úvěru a výpisy – s výpisem v elekronické i papírové formě. V sekci ČSOB – Flexi půjčky bude zpracování úvěru opět zdarma, úhrada nákladů spojených s mimořádnou splátkou úvěru také zdarma nebo 1% z výše mimořádné splátky úvěru, podle doby, kdy jste uzavřeli smlouvu. Změna smluvní dokumentace bude zdarma nebo za 500 korun. Poplatek není účtován v případě využití služby zvýšení splátky, snížení splátky a odkladu splátky za stanovených smluvních podmínek

LBBW

Také LBBW změní od 1. 10. 2013 sazebník. V sekcích Šeky a Cestovní šeky budou ke stávajícím poplatkům připočteny ještě náklady na bankovní výlohy + poplatky jiných bank a to k následujícím položkám – inkaso šeků splatných u tuzemských bank, inkaso šeků – cash letter service, inkaso zahraničních šeků, inkaso pro příležitostné klienty a nákup šeků.

Debetní karty budou vyjmuty z části E. IQ konto a poplatky za ně budou účtovány dle sekce VI. Platební karty. 

V oddělení Plateb a platebního styku dojde především ke změně terminologie, přibyde zde Odchozí příkaz k inkasu za 7 korun a dojde ke zrušení položky Zrušení trvalého příkazu.

Při hotovostních operacích v zahraničních měnách nebudou akceptovány mince cizích měn, pokud nebude ošetřeno jinak zvláštní smlouvou. Ze sazebníku zmizí nulový poplatek za poskytnutí hypotečního úvěru – produkt IQ hypotéka Energie a také dojde k odstranění poplatku za pojištění schopnosti splácet u kreditní karty.

U investičních služeb opět dojde ke změně textace a přibyde služba Zástavy zahraničních cenných papírů pro účely měnového zajištění, která bude zdarma. Ve správě cenných papírů se objeví také nová služba – Zástavy – Registrace, změna počtu zastavených cenných papírů či zrušení smluvního zástavního práva k cenným papírům za poplatek 1000 korun.

V sazebníku LBBW se v říjnu objeví nová sekce s názvem Služby oddělení Treasury Sales s jednotlivě sjednávanými poplatky a naopak zmizí produkt American Express.

Poštovní spořitelna

Od 1. 10. 2013 některé změny zavedla i Poštovní spořitelna. Od tohoto data nebudou ve Finančních centrech poskytovány Směnárenské služby. V části elektronického bankovnictví byl v souvislosti se spuštěním Portálu doplněn jeho název do Internetového bankovnictví. 

Z Ustanovení ke karetnímu programu byly vypuštěny odstavce týkající se limitů k platebním kartám.

V úvěrových produktech dochází k sjednocení poplatků za výběr hotovosti s debetními kartami tj. 5 korun. Z důvodu změny podmínek služby Eurogiro byl ze strany Španělska snížen limit pro došlé i vyšlé platby Eurogiro a to ze 3000 euro na 2499 euro.

Raiffeisen bank

V Raiffeisen bank došlo od 1. 10. 2013 k větším změnám v sazebníku. Původní účty již v bance nebudou rozvíjet ani podporovat, poplatky spojené s těmito účty budou zavedeny nově a u stávajících budou vyšší. Klienty chce tímto způsobem banka nalákat na nové tarify, kdy například u tarifu eKonto KOMPLET nabídne nové tarify (eKonta) postavené na principu účet bez skrytých poplatků. To znamená neomezené využívání služeb bez poplatků – výběry z bankomatů všech bank v České republice i v zahraničí, příchozí a odchozí transakce, debetní a kreditní karta, internetové bankovnictví atd. za jeden měsíční poplatek.

Banka upozorňuje, že majitelů nově nabízených tarifů eKonto KOMPLET a MINI a Podnikatelského eKonto KOMPLET, BUSINESS a START se změny nijak nedotknou. Všechny úpravy se týkají původních, novým klientům již nenabízených, účtů.

Bude zrušena marketingová akce Banka platí Vám, v rámci které mohli majitelé starého eKonta získat při splnění věrnostních výhod Prémium 20 Kč měsíčně. Odměnu ve výši 20 Kč nahrazuje věrnostní prémie za využívání kreditní karty, kdy při nákupech u obchodníka můžete získát až 2 % z každého nákupu zpět.

U původních osobních účtů budou zrušeny první dva výběry z bankomatu RB bez poplatku a nově budou zpoplatněny částkou 9,90 Kč za výběr. Tento krok banka zdůvodňuje tak, že eKonto KOMPLET nabízí zdarma neomezený počet výběrů z bankomatů všech bank v České republice i v zahraničí. Bude sjednocena výše poplatků za zaslané výzvy při nesplácených pohledávkách klientů.

Další změnou je ukončení věrnostních výhod Extra u cenového programu eKonto. Poplatek za vedení účtu se z 29 korun zvedne na 75 korun. Poplatek za odchozí platbu se zvýší ze 4 na 6 korun. 

Změny poplatků u kreditek

Měsíční poplatek za automatické inkaso celé dlužné částky z kreditní karty bude z nuly navýšen na 29 korun – to se bude týkat pouze inkass nastavených po 1. 10. 2013. Měsíční poplatky na starých typech kreditních karet Extra za 0 či 55 korun a Classic, Animal Life a Exclusive za 45 korun budou sjednoceny na 59 korun za měsíc. 
Mění se i výše úroků na kreditních kartách, kdy opět banka čátky sjednocuje, přechod na nové kreditní karty je zdarma.

RB sníží poplatek za vedení debetní karty Debit MasterCard GOLD, místo 350 korun zaplatí klienti nově 169 korun za měsíc.

Ke změnám a sjednocování poplatků na jednotných 500 korun dojde i na poli výzev a vymáhání.

Původní poplateknový poplatek od 1.10.2013
Běžné účty pro soukromé osoby
1. výzva nepodnikatelé
300 Kč500 Kč
3. výzva nepodnikatelé
1 000 Kč500 Kč
Kreditní karty
1. výzva
300 Kč500 Kč
3. výzva 
1 000 Kč500 Kč
Osobní úvěr
1. Výzva k zaplacení dlužné částky (jednorázové a postupně čerpané úvěry)
300 Kč500 Kč
3. Výzva k zaplacení dlužné částky (jednorázové a postupně čerpané úvěry)
1 000 Kč500 Kč
Hypotéky
1. Výzva k zaplacení dlužné částky (jednorázové a postupně čerpané úvěry)
300 Kč500 Kč
3. Výzva k zaplacení dlužné částky (jednorázové a postupně čerpané úvěry)
1 000 Kč500 Kč


Dále bude zrušen poplatek 250 korun za Nedodržení data splatnosti. Studentům se zvýší poplatek za vedení u cenového programu z 30 korun na 49 korun. Na druhé straně jim RB zavede zdarma výběry ze všech bankomatů, nyní platí 9,90 Kč za výběr z bankomatu vlastní banky a 39,90 kč za výběr u cizí banky v ČR.

V přímém bankovnictví se zvýší platba za Ukončení věrnostních výhod Extra na běžném účtu eKonto ze 40 korun na 90 korun. Také u platebních karet dojde k navýšení poplatku za Ukončení věrnostních výhod Extra na běžném účtu eKonto. Místo 30 Kč za elektronické debetní karty zaplatíte 45 korun a místo 40 kč za embosované debetní karty se platba zvedne na 65 korun.

Zadržení debetní a kreditní karty v bankomatu už nebude stát 1000 korun, ale bude bez poplatkua změny v úvěrové dokumentaci na základě podnětu klienta zlevní ze 2000 na 300 korun. Produkt Zahraniční transakce na kreditní kartě se zúčtovávají kurzem asociace se sjednotí s nastavením pro debetní karty.

Novinky

Banka od října zavádí nový produkt Bezkontaktní nálepka (tzv. Sticker) za 10 korun měsíčně. Jedná se o moderní platební nástroj, který můžete připevnit na mobilní telefon nebo jako přívěšek na klíče. Banka produkt představuje jako rychlý a bezpečný způsob bezkontaktního placení bez nutnosti vytahovat kartu nebo hotovost z peněženky.

ZUNO

Od 1. 11. 2013 mění sazebník i ZUNO. U běžných služeb se nic nemění, banka říká, že stále pokračuje v politice nulových nebo velmi nízkých poplatků. 

Poplatek za opětovné vytištění PIN se sníží na 28 Kč a opětovné vytištění PIN kódu u KREDITKY a PLATINOVÉ KREDITKY banka sníží také na 28 Kč z původních 180 Kč. Expresní vydání nebo znovuvydání KARTY nebo KREDITKY bude nově zpoplatněno a to částkou 280 Kč.

První KARTA a její obnovení po expiraci jsou v ZUNO stále za 0 Kč. Banka zavede poplatek 80 Kč za vydání 2. a další KARTY.
 

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Výběr je zdarma. Platíte paušál za vedení účtu, kter...
SocPredator
13. 10. 2013, 11:38
...Původní účty již v bance nebudou rozvíjet ani pod...
xls
10. 10. 2013, 11:35
Tak si tam zavolej a nebudeš muset platit ani těch 1...
Rybka
10. 10. 2013, 10:38
Pisete ze u eKonta KOMPLET je vyber ze vsech bankoma...
Kolemjdouci
10. 10. 2013, 07:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená