FinExpert.e15.cz

Přehled nejdražších a nejlevnějších bytů v ČR

Otázka pořízení vlastního bydlení patří k citlivým problémům většiny lidí. Ten, kdo má vlastní střechu nad hlavou se může radovat.
Přehled nejdražších a nejlevnějších bytů v ČR
Nejdůležitějším faktorem, který určuje cenu nemovitosti je bezesporu lokalita, ve které se daná stavba nachází. Z tohoto důvodu je cenový přehled uspořádán podle jednotlivých regionů. 

Ústecko

Pokud hledáte co možná nejlevnější bydlení v ČR, zaměřte svoji pozornost na starší panelovou zástavu v Ústeckém kraji. Aktuálně se takové byty dají zakoupit již od cca 4 000 Kč do 9 000 korun za čtvereční metr. Investice do nového bydlení se samozřejmě prodraží, ale byty v cenových relacích od cca 16 000 Kč jsou pro kupující jistě atraktivní.

Liberecko

Jen o pár kilometrů dál v Liberci a jeho okolí je situace zcela odlišná. Z ohledem na poměrně stabilní poptávku po bydlení v tomto regionu se ceny nových bytů pohybují průměrně okolo 24 000 Kč za metr čtvereční, starší pak cca 16 000 Kč za metr čtvereční. Pokud chcete bydlet právě v této části ČR, neměli byste dlouho váhat, protože lze očekávat další mírný růst cen. 

Karlovy Vary a okolí

Karlovy Vary a okolí mají díky lázeňské tradici výsostí postavení na realitním trhu. Za byty v novostavbách si připravte okolo 25 000 Kč, za starší byty v širším centru kolem 18 000 Kč. 

Plzeňsko

Prodejní ceny nových bytů v Plzeňské kraji se nejčastěji pohybují kolem 22 000 Kč za čtvereční metr. U starších bytů nejsou ceny v porovnání s novostavbami příliš rozdílné. Vždyť cena staršího bytu v okrajové části Plzně se pohybuje v rozmezí 15 -17 000 Kč za metr čtvereční. Příčinou je poměrně stabilní poptávka.  

České Budějovice a okolí

Cenově poměrně přijatelné a navíc atraktivní bydlení lze získat v tomto regionu. Například nový byt poblíž centra města lze zakoupit za 24 000 Kč, v okrajové části již mírně nad 20 000 Kč za čtvereční metr. Úspěšní rovněž budete, pokud budete ochotni za starší byt zaplatit od 10 - 15 000 Kč. O nové byty je však stabilní zájem, dokonce jsou nové projekty roz-prodány daleko před jejich kolaudací.

Středočeský kraj

Na cenu bytů ve Středočeském kraji mají zejména vliv dvě okolnosti. První je příznivá dojížděcí vzdálenosti do našeho hlavního města – Prahy, kde pracuje mnoho lidí. Druhou je zároveň touha lidí nebydlet přímo v Praze. Pokud se tyto skutečnosti spojí, není divu, že poptávka po bydlení táhne ceny bytů nahoru. Proto se zde ceny vyšplhají až k 26 000 Kč za metr čtvereční nového bytu, u starších pak cca 20 000 Kč.

Hradec Králové, Pardubice a okolí

Pro někoho možná překvapující informace, ale věřte, že nové byty v Hradci Králové patří k vůbec k těm nejdražším, co se na českém realit-ním trhu najde. V dobře umístěných lokalitách si připravte až 30 000 Kč za metr. Pokud se spokojíte se starší zástavbou, vystačíte s cca 20 000 Kč za čtvereční metr.  V Pardubicích je situace pro potenciální kupující příznivější. Nové byty se nabízejí od 18 000 Kč za čtvereční metr, starší panelový zakoupíte již za cca 14 000 Kč.

Vysočina

Nejdražší bydlení na Vysočině „najdete“ přímo v krajském městě - Jihlavě. Byty v novostavbě se nabízí okolo 21 000 Kč za čtvereční metr, starší lze zakoupit za cca 14 500 Kč. V okolních městech si z výše uvedených cen odečtěte cca 3 - 4 000 Kč za metr čtvereční.

Moravskoslezský kraj

Levněji byt neseženete. Asi tak by mohl znít slogan pro města Moravsko-slezském kraji. Nový byt se tu totiž dá zakoupit úplně nejlevněji ze všech lokalit v Česku. Prodejní ceny oscilují nejčastěji v rozmezí  15 - 20 000 Kč za nové bydlení, za starší pak 8 - 9 000 Kč.

Olomoucko

I když kupní síla v tomto regionu patří k těm nejnižším u nás, zájem o koupi nových bytů v Olomouci a okolí je poměrně velký. Nový byt prodává od 18 000 Kč, v atraktivních částech od 23 000 Kč za čtvereční metr. Starší byty pořídíte v cenových relacích od 10 000 Kč za metr čtvereční.

Jihomoravský kraj

Poptávka po novém bydlení je poměrně vysoká, a to zejména v Brně. Proto není divu že se ceny v novostavbách pohybují nejčastěji mezi 22 - 28 000 Kč s tendencí dalšího nárůstu. Právě s ohledem na silnou poptávku jsou i ceny starších bytů poměrně vysoké – 19 -21 000 Kč.

Praha

Pokud chcete bydlet v Praze, musíte ve své peněžence zapátrat úplně nejhlouběji. Byty v Praze mají na realitním trhu specifické postavení, tomu odpovídá i cena. Mluvíme-li o nových bytech v centru města, musíme počítat s částkou 60 - 70 000 Kč za metr čtvereční, v okrajových částech 30 - 40 000 Kč. Spokojíte-li se s bydlením ve starších bytech, připravte si 35 000 Kč za metr čtvereční bytu v širším centru města, v okrajové části byste mohli vystačit s částkou okolo  24 000 Kč za metr čtvereční.
 
Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

A co Zlínský kraj?
Miloslav Ondráček
1. 6. 2006, 15:38

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená