FinExpert.e15.cz

Přehled: Jarní zdražování v sazebnících bank

S příchodem jara mění banky své sazebníky poplatků.
Přehled: Jarní zdražování v sazebnících bank

I když se na první dojem mohou některé dílčí změny jevit pozitivně, celkově banky vyberou na poplatcích rok od roku více. Na základě údajů, které zveřejnila ČNB, se za rok 2011 vybralo na bankovních poplatcích přes 39,110 mld. korun. „Za každou vteřinu se načítá 1 237 Kč, tedy o 21 Kč více než v roce 2010. Od roku 2006, kdy tento údaj sledujeme, jde o nárůst bezmála 200 Kč za vteřinu,“  informuje server bankovnipoplatky.com.

ČSOB

ČSOB od května mění sazebník, změn je minimálně a nejsou nijak výrazné.

Pokud máte spotřebitelský úvěr u ČSOB, zaplatíte nově za vedení účtu, správu úvěru a výpisy písemnou formou 79 Kč za měsíc. Výpis elektronickou formou je nadále za 59 Kč.

Příplatek za zpracování hotovosti se dočkal drobné změny (viz tabulka). Doposud byl poplatek pro obě měny stejný. Za zpracování hotovosti neroztříděné podle nominálních hodnot zavedla banka příplatek 100 Kč.

Při výměně bankovek nebo mincí nad 100 kusů zvedla ČSOB poplatek ze 2 % na 3 % z přijaté částky převyšující 100 ks příslušné nominální hodnoty, min. 100 Kč. Výměna nebo připsání běžně poškozených bankovek a mincí je zdarma.

Příplatek za zpracování hotovosti od 1. 5. 2012

Příplatek za zpracování Kč mincí:
do 100 ks jedné nominální hodnoty, včetnězdarma
nad 100 ks jedné nominální hodnoty3 % z částky mincí převyšující 100 ks, min. 100 Kč
Příplatek za zpracování EUR mincí:
do 49 ks mincízdarma
50 a více ks mincí2 % ze zpracované hotovosti v mincích, min. 100Kč

Evropsko-ruská banka

Největší novinka, kterou bude Evropsko-ruská banka od 1. května 2012 nabízet je studentské konto. Zdarma bude založení a vedení účtu, zasílání pravidelného elektronického výpisu, založení elektronického bankovnictví, dotaz na zůstatek a první 3 výběry v měsíci z bankomatu v ČR. Další výběry jsou za 9 Kč.

Vydání první karty VISA pro účet v české měně bude zdarma, za vydání další karty bude účtován poplatek 200 Kč.

Příkaz k úhradě v rámci tuzemska na účty vedené u E-R banky bude na pobočce za 6 Kč a zadarmo prostřednictvím internetového bankovnictví. Odchozí platba na účty jiných bank bude studenty stát 20 Kč na pobočce, přes internetové bankovnictví bude zdarma.

Drobná změna nastane v poplatcích za výpis z účtu. Za osobní převzetí výpisu z účtu na obchodním místě banky zaplatíte nově jednotnou sazbu 100 Kč. Doposud si banka zaúčtovala poplatek 50 Kč plus příplatek za výpis z účtu (částka dle frekvence výpisu).

Evropsko-ruská banka zrušila poplatek za platební příkazy zadané prostřednictvím internetového bankovnictví.

U inkasa nebude možné zadávat souhlas, změnu či zrušení přes internet, od května pouze na pobočce.

U spořícího účtu s výpovědní lhůtou zmizí od května podmínka minimálního zůstatku a vkladu. Stejně tomu bude i termínovaného vkladu, pouze u termínovaného vkladu FIX zůstává výše minimálního vkladu 50 000 Kč.

Majitelé platební karty VISA Gold Premium potěší snížení ročního poplatku za kartu včetně pojištění o 1 000 Kč – nově zaplatí 4 450 Kč, tedy stejně jako majitelé karty VISA Gold Comfort.

GE Money Bank

Dubnové změny

S příchodem dubna změnila některé poplatky i GE Money. U spořících účtů Optimal, Genius a Genius 2 zvýšila poplatek za jednorázový platební příkaz prostřednictvím přímého bankovnictví z původních 4 Kč na 6 Kč. Na obchodním místě zaplatíte za tuto transakci o 5 Kč více – 50 Kč.

GE Money také zavedla 2 nové poplatky u hypoték:

  • u produktu Hypotéka a Variabilní hypotéka zaplatíte jednorázově za změnu typu produktu 5 000 Kč
  • u produktů Hypotéka, Variabilní hypotéka, Americká hypotéka, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Konsolidace půjček k hypotéce závazek banky je nový poplatek Dohoda o realitním akreditivu ve výši 6 000 Kč, tzn. banka na základě žádosti klienta na jeho účet poskytne oprávněné osobě určité plnění.

Červencové změny

Zároveň GE Money ohlásila o změny v sazebníku, které vejdou v platnost od 1. července 2012.

Banka zavedla nový poplatek ve výši 500 Kč, a to za Odvolání platebního příkazu po lhůtě pro bezplatné odvolání u tzv. hladké platby (zahraniční platba).

Změny v poplatcích u kreditních karet

Bude zrušen roční poplatek za službu Vedení hlavní karty (na jméno klienta) u těchto typů kreditních karet – ING, AVON, MoneyCard, Electro World, Makro, Tesco, bene+, VISA.

Majitelům kreditních karet MoneyCard, Electro World, Makro zrušila banka poplatek za Správu revolvingového úvěru.

Zároveň ale bude zaveden nový měsíční poplatek 45 Kč/měsíc za Vedení hlavní karty (na jméno klienta) pro majitele kreditních karet MoneyCard, Electro World, Makro.

Nový poplatek 49 Kč/měsíc čeká i na majitele kreditních karet ING, AVON, Tesco, bene+, VISA.

Majitelům kreditní karty VISA snižuje banka o 20 Kč poplatek za výběr z bankomatu GE Money v ČR, od července zaplatíte 39 Kč za výběr.

Všem majitelům kreditních karet vzroste o 100 Kč poplatek za upomínky. 1. upomínka bude tedy nově za 500 Kč a 2. upomínka a každá další za 600 Kč.

V sekci ostatní poplatky se o 100 Kč sníží cena za Vyhotovení bankovní informace na vlastní žádost klienta – od května bude služba stát 200 Kč. Využijete-li službu překlad do anglického jazyka, vyjde vás nově na 300 Kč místo původních 500 Kč za jednu stranu překladu.

Poslední novinkou, kterou banka připravila, je poplatek za poskytnutí bankovní reference pro potřeby výběrového řízení, a to ve výši 500 Kč.

Komerční banka

Komerční banka změnila sazebník k 16. dubnu a od 1. června ohlásila další změny.

Maximální bonus u služby Můj účet v rámci konceptu Moje odměny je nyní 38 Kč, od června můžete mít při splnění všech 4 podmínek u produktu Můj účet službu zdarma, u balíčku G2.2 stačí splnit 2 podmínky.

Tím ale zlevňování končí. U všech typů účtů zdraží pravidelný měsíční výpis z 20 Kč na 25 Kč, volání na Expresní linku KB se zvedne o 5 korun – na 19 Kč.

Zadání trvalého příkazu na pobočce zdraží z 29 Kč na 39 Kč, zaslání upomínky – oznámení po překročení disponibilního zůstatku na účtu zdraží na 100 Kč namísto současných 50 Kč.

Výběr z bankomatu KB v tuzemsku zdraží z 5 na 9 Kč, výběr z bankomatu jiných bank v tuzemsku zdraží z 35 na 39 Kč. Při zadání příkazu k úhradě přes Expresní linku se cena za vzniklou položku zvedne o 5 korun – nově zaplatíte 19 Kč.

Za změnu ve smlouvě vymezených podmínek úvěru z podnětu klienta se u Hypoték zvedne sazba o 100 % – zaplatíte 4 000 Kč.

U hypoték a spotřebitelských úvěrů nabídne banka za poplatek službu Potvrzení o výši zaplacených úroků z úvěru za 200 Kč plus 20% DPH a u Hypoték službu Vyčíslení a písemné potvrzení výše zůstatku na úvěrovém účtu za 1 250 Kč plus 20% DPH.

U spotřebitelských úvěrů i u Hypoték zaplatíte nově za zaslání 1. upomínky 100 Kč – původně 50 Kč, a to i povolených debetů, za 2. a další upomínku se cena 500 Kč nezmění.

LBBW

LBBW změnila sazebník k 1. dubnu 2012 a další změnu plánuje již k 1. květnu – nabídne autorizační kartu k internetovému bankovnictví za 490 Kč.

Poštovní spořitelna

Poštovní spořitelna mění od 30. dubna 2012 sazebník a název webových stránek. Nově najdete banku na www.erasvet.cz. Zjednodušila také názvy u služeb u elektronického bankovnictví – ze služby Max Internetbanking PS je Internetové bankovnictví, Max Mobil PS je Mobilní bankovnictví, Max Phone PS je Telefonní bankovnictví a Max Info PS je Info.

U Prvního konta bude doplněna možnost doručování tištěných výpisů v jiných než měsíčních periodách.

U Červeného konta bude doplněna minimální částka 500 Kč, pod kterou by neměl klesnout zůstatek na účtu.

Volksbank

Poslední banka, která ohlásila změnu sazebníku je Volksbank. Změna proběhne k 7. květnu 2012. V zahraničním platebním styku – došlé platby – bude přidána položka EU platba za 150 Kč (elektronická standardní platba do/z členských států EHP a z ČR v EUR do částky EUR 50 000 včetně, která obsahuje platný IBAN a BIC, poplatky jsou SHA a neobsahuje speciální instrukce).

Ve vyšlých platbách bude EU platba doplněna také, za poplatek 250 Kč.

Volksbank také zúží nabídku pojištění k platebním kartám. Doposud nabízí Basic za 180 Kč, Classic za 480 Kč, Super za 840 Kč), Premium za 1 080 Kč a Extra za 1 440 Kč. Od května bude v nabídce pouze Basic, Classic a Extra za nezměněné ceny.

Další článek


 

celkem 51 komentářů

Nejnovější komentáře

Z tvého projevu a rádoby anglického podpisu je vidět...
Karel Jebavý
30. 4. 2012, 10:32
Většinou se s fakany nezdržuju, ale když se nějaký u...
Dennis Layen
30. 4. 2012, 09:55
na tom, na cem ostatni banky. urokovy rozdil mezi uv...
ja
30. 4. 2012, 09:35
Můj strýc, i když peníze moc řešit nemusel, mi jedno...
Marty
30. 4. 2012, 07:06
Jasně, většina lidí co chodí na pobočky třeba s peně...
Karel Jebavý
29. 4. 2012, 23:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená