FinExpert.e15.cz

Předváděcí akce? V 70 % případů bývá porušován zákon

Předváděcí akce? V 70 % případů bývá porušován zákon

Výlet jen za 99 Kč či oběd zdarma – jsou různá lákadla, kterými se obchodníci snaží na předváděcí akce „přitáhnout“ potenciální zákazníky. Nedílnou součástí výletu je samozřejmě tříhodinová prezentace „zázračných“ výrobků.

Stokrát si zákazník, většinou důchodce, může říkat, že nic kupovat nechce ani nebude, že si prostě jen vyjede na výlet. Následné stížnosti, které dostává Česká obchodní inspekce (ČOI) na jednání firem a na smlouvy na akcích uzavřené, a zkušenosti jejích pracovníků z kontrol však mají s idylickými výlety málo společného…

Za tři čtvrtiny tohoto roku provedla Česká obchodní inspekce již 170 kontrol. Na 120 z nich, tedy v 70 % případů, bylo zjištěno porušení jedné nebo více zákonných povinností. ČOI obchodníkům uložila 71 pokut ve výši 1,3 mil. Kč.

Speciální tým

Od jara letošního roku kvůli efektivitě kontrol využívá ČOI novou taktiku – dvě dvojice kontrolních pracovníků důchodového věku, dvě ženy a jeden „manželský pár“.

Inspektoři se na svých kontrolách nejčastěji setkávají s nekalými obchodními praktiky jako neúplné informace v kupních smlouvách, neseznámení spotřebitele se skutečnou cenou nabízených výrobků či vydávání dokladu o koupi bez stanovených náležitostí.

V současnosti je schvalovaná nová evropská směrnice o právech spotřebitelů. Směrnice zpřísní mimo jiné podmínky pro prodej mimo prostory dodavatele obvyklé k podnikání. Některé společnosti právě své aktivity znásobily, aby maximálně využily dosavadní právní úpravy. Proto i ČOI v poslední době zvýšila počet kontrol.

Zajímavé je také zjištění inspektorů, kdy předvádějící vyvíjejí maximální úsilí o utajení svých akcí. Účastníky akcí přísně selektují, aby eliminovali možnost kontroly svého jednání a používaných klamavých a agresivních obchodních praktik.

„Téměř výlučně se zaměřují na důchodce ve vyšším věku (nově i přímo na jméno zasílanými dopisy), kteří jsou zvláště zranitelní a důvěřiví. Neuváženě a bez možnosti řádného seznámení se smluvními podmínkami podepisují smlouvy na platby mnohatisícových částek, jejichž vymáhání je pro společnosti následně zdrojem bezpracných příjmů. Situace je o to bezvýchodnější, že kupující nejsou dostatečně poučeni o svých právech, na aktivní obranu svých oprávněných zájmů nemají sílu nebo marně uplyne lhůta pro odstoupení od smlouvy, čímž padají do finančních pastí a závazků,“ uvádí ČOI ve své zpávě.

ČOI bude v kontrolách pokračovat, i tak není možné nekalé obchodní praktiky vymýtit. Je tedy na každém, když už se na takovou akci dostane, být velmi obezřetný. Ústřední ředitel Jan Štěpánek varuje seniory před riziky podpisu smluv na předváděcích akcích: „Nepodepisujte nic, s čím jste se neměli možnost podrobně seznámit. Nejsou-li vám všechny podmínky smlouvy jasné, nezavazujte se k jejich dodržování svým podpisem. Můžete tak spadnout do finanční pasti, ze které se jen stěží vlastní silou budete dostávat.“

Česká obchodní inspekce může v rámci svých pravomocí za porušení povinností uložit sankci, nevymůže ale zrušení smlouvy nebo vrácení peněz. Toho se musí domáhat poškozený spotřebitel soudní cestou – a ta je dlouhá a náročná…

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Není ten výběr pokut za porušování zákona nízký???
MAC
2. 11. 2011, 08:49

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená