FinExpert.e15.cz

Představujeme: Fondy společnosti Parvest

Fondy Parvest spravuje BNP Paribas Asset Management. Jedná se o investiční společnost, která je součástí finanční skupiny BNP Paribas, což je podle velikosti čistého zisku a donedávna také podle celkové tržní kapitalizace vedoucí banka Eurozóny.
Představujeme: Fondy společnosti Parvest

Samotný Asset Management zaměstnává přes 1 300 zaměstnanců ve 20 zemích světa a spravuje majetek v celkové hodnotě 197,3 mld. euro (k 30.9.2004), čímž se řadí  k největším hráčům mezi správci majetku v Evropě. Hlavní investiční centra BNP Paribas AM se nacházejí na všech významných finančních trzích, počínaje Paříží přes Londýn a New York a konče Tokiem nebo Hongkongem. Klientské centrum najdeme mimo jiné také v Praze.

Téměř 60 fondů v ČR

Aktivně řízené fondy Parvest jsou mezi českými investory poměrně málo známé, což je určitě škoda. V mnoha kategoriích totiž patří mezi nejlepší, které jsou domácím investorům k dispozici. Jejich nabídka je navíc opravdu široká. Celkově Parvest sestává z 61 fondů, u nás je jich registrováno „pouze“ 58. Největší majetek z více než 15 mld. euro (k 30. 9. 2004) spravovaných fondy Parvest, je v akciových fondech (46,5 %), následují fondy dluhopisové (28,4 %) a peněžního trhu (21,5 %). V kontinentálním rozložení kraluje Evropa, na niž je zaměřeno 38 fondů. Zastoupení ostatních regionů mezi fondy je následující: Amerika (8), Asie (8) a 7 fondů je celosvětových. Všechny fondy jsou jako subfondy SICAV z daňových důvodů registrovány v Lucembursku.

Fondy registrované v ČR jsou vedeny v šesti měnách (EUR, USD, JPY, CHF, DKK a AUD), českou korunu mezi nimi nenajdete. V nabídce je jeden fond chráněný, 5 fondů peněžního trhu, 18 fondů dluhopisových, 6 smíšených a 28 akciových (z toho jsou čtyři fondy sektorově zaměřené).
 

Zajímavý, ale mladý

Na dividendovou investiční strategii, jež byla v minulosti poměrně úspěšná, vsadil Parvest Europe Dividend (PED). Na základě fundamentálního výzkumu a kvantitativní analýzy vybírají manažeři fondu takové společnosti, které vykazují kvalitní fundamentální data a mají silné a stabilní CASH FLOW. Mimoto se management zajímá o dividendový výnos daných akcií a jeho předpokládaný další vývoj. V rámci akciových fondů se tedy jedná o trochu defenzivnější strategii, která si však vedla poměrně dobře jak v době „splasknutí“ technologické bubliny, tak i v následujícím období „medvědího“ trhu. V žádném případě také rozhodně nezaostávala ani v posledních 2 letech, v době silného růstu akciových trhů („býčí“ trh). To však na PED nemůžeme dokumentovat, jelikož vznikl až na konci září 2003. Za minulý rok však investorům stihl vydělat téměř 20 %. Teprve čas ale prověří, jestli šlo o náhodu, nebo jestli daný investiční tým dokáže vybírat vždy ty „správné“ akcie.

Klasika i zajímavé doplňky

Nabídka fondů Parvest je skutečně velmi bohatá. Mimo klasické dluhopisové fondy zaměřené na bonitní evropské (např. Parvest Euro Bond), americké a japonské dluhopisy najdeme v nabídce i fondy korporátních dluhopisů (evropských i amerických), dluhopisů rozvíjejících se trhů, konvertibilních evropských i asijských dluhopisů a dokonce i jeden fond zaměřený na dluhopisy skandinávských zemí (Parvest Skandinavian Bond).

Ze smíšených fondů bych rád zmínil alespoň dva fondy „Absolute Return“ - Parvest Absolute Return Euro a Parvest Absolute Return Plus Euro. Tyto fondy s absolutní návratností mají za úkol dosahovat pozitivních výsledků za každé tržní situace. U výše zmíněných fondů se toho management snaží dosáhnout pomocí strategie „MULTI-CLASS“, tzn. diverzifikací mezi různé třídy aktiv, u nichž vzájemná korelace není příliš vysoká.

Také z akciových fondů si může vybrat i opravdu náročný investor. Je například libo profitovat na vývoji australských akcií? Od toho je tady fond Parvest Australia. Byl založen v roce 1991 a od té doby se může pyšnit téměř desetiprocentní průměrnou roční výkonností. Loni ovšem vydělal podstatně více - 27,6 %!

Podle minulé výkonnosti patří ve svých kategoriích mezi nadprůměrné také akciové fondy Parvest zaměřené na „small caps“ v USA (Parvest US Small Caps), v Japonsku (Parvest Japan Small Caps) a v Eurozóně (Parvest Euro Small Caps). Ze sektorových fondů pak určitě stojí za zmínku zajímavý fond Parvest World Prestige, který se dříve orientoval pouze na luxusní firmy (např. Porsche, Harley Davidson atd.), ale pro širší rozptyl a větší diverzifikaci nyní sází i na akcie ze sektoru volného času a módy.

Klepněte pro větší obrázek

Pozn.: Údaje k 31.12.2004 Zdroj: BNP Paribas

Chybí jen korunové fondy

Z fondů Parvest lze pro eurového či dolarového investora snadno sestavit kvalitní komplexní portfolio. Jejich výhodou je šíře a pestrost nabídky, většina fondů je navíc vysoce kvalitní. Přestože žádný z nich není veden v české měně, dají se investice realizovat i v korunách.


Článek vyšel také v časopise Osobní finance. Aktuální vydání měsíčníku Osobní finance k dostání u dobrých prodejců tisku, resp. na http://casopisy.cpress.cz.


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená